Készült: 2024.05.08.01:27:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

273. ülésnap (2013.04.30.), 222. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:15


Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! A második világháború befejezésének szakaszában a patrióta polgári erők a háború befejezése mellett kiálltak azért, hogy a nácizmus rombolását csökkentsék, és kívánták a haza becsületét olyan körülmények között menteni. Mégis, a háború befejezése után, politikai döntés határozataképpen ezeknek a patriótáknak egyre kevesebb és kevesebb szerep jutott. Az ellenállási mozgalmat a Partizán Szövetségre szűkítették le. Azután évek múlva a Magyar Ellenállási Szövetség megtartotta alakuló ülését 1991-ben.

A szövetség ápolja a magyar nemzeti ellenállás emlékét, összefogja és támogatja egykori tagjait, különös figyelmet fordít a több évszázados magyar függetlenségi és szabadságharcok emlékének megbecsülésére.

A szövetség érdek-képviseleti és érdekvédelmi szervezet, kezdeményezi a tagság életkörülményeinek jobbítását. Kapcsolatot teremt a szövetség továbbá a külföldi függetlenségi mozgalmakat tömörítő egyesületekkel és szervezetekkel. Céljai középpontjába emelte a függetlenségi mozgalom hősi halottai emlékének megőrzését és ápolását. A megemlékezést rövidre fogva említem, hogy a hagyományokra való visszatekintés felsorolja azokat a nevezetes résztvevőket, akik részei a történelemnek, tudunk róluk, mégis a nemzet, a társadalom gyakran úgy tesz, mintha nem léteznének: Bajcsy-Zsilinszky Endre, Teleki Pál, Kiss János altábornagy és bajtársai, azután a Magyar Diákok Szabadságfrontja és sokan-sokan, akik ennek részesei voltak. A Görgey Zászlóalj emléktábláját a Hadtörténeti Intézet és Múzeumban ma már ott találjuk.

A Magyar Nemzeti Ellenállási Szövetség azután feladatának tekintette a mozgalomban részt vevők cselekedeteit és tevékenységének körülményeit ismertetni, a történészek számára elérhetővé tenni. Olyan nevek ismerete tenne jót, és tesz jót a magyar patrióta öntudatnak, a nemzet önismeretének, amelyek viselői bizony ott voltak, hősök voltak, bátrak voltak. Mondok neveket: dr. Csohány Endre főhadnagy, a Görgey-zászlóalj parancsnoka, Gidófalvy Lajos vezérezredes, az ellenállási zászlóalj parancsnoka, Kádár Gyula vezérkari ezredes, Kéri Kálmán vezérezredes, Nagy Jenő vezérkari ezredes - és sorolhatnám.

Az intézmények, az egyesületek, amelyeket aztán létrehoztak, létrehoztunk; engedtessék meg, hogy néhányat és emléktábláikat említsem: a Görgey-zászlóalj emlékműve Vámosmikolán, Hertelendy János emléktáblája a Közgazdasági Egyetem aulájában. Hertelendy János diáktársam volt akkor a Közgazdasági Egyetemen és a függetlenségi mozgalomban. És tovább sorolhatnám ezeket a neveket és azokat a helyeket, ahol emléktábláik vannak. Talán képviselőtársaim és hallgatóim emlékeznek más nevekre is, Mikó Zoltán, Kudar Lajos, akik részesei voltak ezeknek az esztendőknek.

A Magyar Nemzeti Ellenállási Szövetség ideje lejárt, mert tagjai meghaltak, kihaltak, és a szövetség feloszlott, demokratikus módon, okmányai a Magyar Hadtörténeti Múzeumban lettek elhelyezve.

Köszönöm a meghallgatást. (Csóti György tapsol.)




Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai