Készült: 2024.09.20.09:32:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

106. ülésnap (1999.12.07.), 261. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:29


Felszólalások:  Előző  261  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY pénzügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Dr. Cser Ágnest, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatóját 1998. július 23-án felmentették állásából. Ekkor - addig felvett munkabérén felül - részére további 3 millió 911 ezer 975 forintot is kifizettek. A Munkaügyi Bíróság jogerős ítéletével a felmentés formai hibája miatt dr. Cser Ágnest munkakörébe visszahelyezte ugyan, ám 1998 óta nem végzett és jelenleg sem végez semmiféle munkát az egészségbiztosítónál. Ennek ellenére most 29 millió 583 ezer 686 forintot igényelhet elmaradt 16 havi munkabére fejében; ez 50 ezer forint munkabért jelentene minden napra, amikor nem dolgozott, ezen belül például több mint 1 millió forint szabadságmegváltást, hiszen munkája nem lévén szabadságot sem vehetett ki.

Hogyan számolódott ki ez a képtelenül magas összeg? Úgy, hogy főigazgatóként 1996 és 1998 között ilyen magas összegű illetményben részesült az Egészségbiztosítási Önkormányzattól. Alapfizetésén túl ugyanis két főigazgató-helyettesét is helyettesítette egy ideig, egyiküket havi 70 ezer, másikukat havi 117 ezer forintért. Ez az eljárás önmagában is példátlan az államigazgatási gyakorlatban, ráadásul az egészségügyi szolgáltatási főigazgató-helyettesi munkakör betöltéséhez semmiféle egészségügyi szakképesítése sem volt. Ezenközben további 7 millió 237 ezer 387 forint jutalomban is részesült az említett idő alatt, bizonyára példátlanul magas színvonalú munkájáért.

Az Állami Számvevőszék vizsgálatai szerint azonban ez korántsincs így. Az 1993-97 közti időszakról például azt állapították meg, hogy az egészségbiztosítási ágazatnál a központi irányítás gyengeségei miatt a ráfordítások csak részben hasznosultak. A feltárt koncepcionális, irányítási és finanszírozási hiányosságok felvetik az Egészségbiztosítási Önkormányzat és az OEP vezetésének felelősségét. Például 1 milliárd 118 millió forintot fordítottak az informatikai rendszerek kiépítésére, ám azok többsége működésképtelen volt.

A főigazgató asszony működéséről a sajtó több alkalommal beszámolt. Csak címszavakban néhány eset: jelenleg is nyomozást folytat a BRFK gazdaságvédelmi osztálya például magánokirat-hamisítás, illetve sikkasztás alapos gyanúja miatt.

Kérdésére, melyben a fizetendő összeg felülvizsgálatát és a jövőbeni hasonló események megakadályozását érinti, azt tudom válaszolni: méltánytalannak tartjuk bármekkora további összeg kifizetését dr. Cser Ágnes számára. Mint azt nyilatkozta, a pénz nem érdekli - bár azért perre menne érte. Minket viszont érdekel a pénz: a biztosítottak, a betegek és orvosok, mindannyiunk pénze - úgy érezzük, éppen eleget vett fel belőle eddig is.

Ami pedig a jelen és a jövő helyzetet illeti, ezek után talán mindenki számára világosabb, hogy a hasonló esetek elkerülése érdekében kellett a társadalombiztosítást kormányfelügyelet alá vonni.

Kérem a tisztelt képviselő urat és az Országgyűlést válaszom elfogadására. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  261  Következő    Ülésnap adatai