Készült: 2024.09.21.18:44:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

222. ülésnap (2017.05.15.), 88. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Magyarország a Hungary Helps program keretében igyekszik valóban helybe vinni a segítséget. Mi egy okos segítséget kívánunk nyújtani minden olyan or­szág, minden olyan közösség számára, akik nehéz hely­zetbe kerültek elsősorban a közel-keleti tér­ség­ben.

Én magam is jártam ott, több napot töltöttem Irakban. Találkozva helyi vezetőkkel, egyházi, világi vezetőkkel egyaránt, mindegyikőjüktől meg­kér­dez­tem, hogy kell-e abban segítség a közel-keleti cso­por­tok­nak vagy nekik, akik ott élnek a Ninivei-fenn­sí­kon vagy annak a környékén, hogy Európába jus­sa­nak és Európában képzeljék el a jövőjüket. Min­de­gyikőjük egyértelműen és határozottan azt mondta, hogy nem. Ők nem abban kérik a nyugati országok segítségét, hogy tömegesen Irakból és más or­szá­gok­ból Euró­pá­ba telepítsük az ottani családokat, hanem abban kérik a nyugati államok segítségét, hogy biz­ton­ság legyen a térségben, hogy betartsák a jog­sza­bá­lyokat, és hogy legyen jövőképe az ott élő em­be­rek­nek. A jövőkép le­rom­bolásában pedig vérmér­sék­lettől függően mond­ták el a nyugati államok felelős­sé­gét. Itt nem Magyar­országra gondoltak, hanem más észak-atlanti álla­mokra, akik viszont a térség de­stabilizálása kapcsán nagy-nagy hibákat követtek el.

Nem az Európába telepítés tehát az, amit kértek, hanem három fő iránya volt. Mindegyik vezető az el­sőd­legesnek és legfontosabbnak az oktatási segít­sé­get tartotta. Ezért indítottuk el ezt az ösztöndíj­prog­ra­mot is, amelyre a képviselő úr célzott, és ezért indítottuk el az erbíli iskola építését, ahol már a fa­la­kat is folyamatosan felhúzzák, és bízunk benne, hogy a következő tanévben már ott tanulhatnak a diákok. Azért tartják fontosnak ezek a vezetők az oktatási intézmények fejlesztését elsősorban, mert így nem kallódnak el a fiatalok, hiszen sokan több száz vagy akár ezer kilométerre élnek a saját eredeti szülő­földjüktől, nem járnak napközben iskolába, ha pedig nem járnak iskolába, könnyen elkallódnak, radi­ka­li­záló­dnak, és nem szerzik meg azt a tudást, amivel később munkát tudnak vállalni.

A második ilyen fontos volt az egészségügyi se­gít­ség. Ezért segíti Magyarország a Szent József Kór­házat is félévnyi gyógyszerkészlettel, amelyről Ma­gyarország Kormánya már korábban döntött; illetve igyekszünk a Máltai Szeretetszolgálat segítségével a nemzetközi fejlesztési alapból is egy észak-szíriai kül­városi, ottani egyházi fenntartású kórház újjá­építésében segítséget nyújtani.

A harmadik fontos dolog, amelyet ezek a vezetők a következő nemzedékek szempontjából is fontosnak tartottak, az pedig a házak, a települések újjá­épí­tésé­ben való segítség. Ha egy településről elmentek az ott lakók, és azt látják csak a hírekben, hogy azokat lerombolták, kifosztották, sőt a keresztények épüle­teit még inkább, hiszen azokat sok helyen megjelöl­ték az N betűvel, mint a Názáreti követőit, éppen ezért a büntetőjogi védelem nem terjed ki azokra az épületekre, ott szabadon lehetett fosztogatni, gyúj­to­gatni, rombolni. Nos, tehát, ha valaki csak ezt látja a híradóban, nagyon nehezen indul vissza egy me­ne­külttáborból az eredeti településére.

Ezért döntött úgy Magyarország Kormánya, hogy egy települést, Telskof települését, amely ko­ráb­ban száz százalékban keresztények által lakott település volt, újjáépít.

(15.30)

És ha összehasonlítjuk, hogy mennyibe kerül, akár csak ha anyagi szempontból nézem, bár ez itt másodlagos az emberi szempont mögött, mennyibe kerül valakinek az Európában való életkezdését segíteni, és mennyibe kerül az elsősorban kért, saját szülőföldjén való segítséget igénybe venni, akár ötvenszeres különbséget is látunk az Európai Bizottság által kilátásba helyezett egy főre eső büntetés és aközött, hogy mennyibe kerül egy házat felújítani. Ebből is látszik, hogy az okos segítség az, ami helyben segít, és ezt próbálja Magyarország is megtenni. Vannak tehát a segítségnyújtásaink között ápolási jellegűek és más jellegűek is.

Ha viszont megnézzük, hogy az ösztöndíjprogramban mik voltak az ottani közel-keleti vezetők által jelzett és az ösztöndíjprogramban meghirdetett leginkább népszerű szakok, amelyekre az ösztöndíjat fogjuk adni, az a betegellátás, a gyógyszerészet, a gépészmérnöki tevékenység, olajmérnöki, gázmérnöki szakok. Mind olyanok, amelyek az újjáépítésben, ennek a térségnek a gazdasági fellendítésében szerepet játszhatnak. Bízunk benne, hogy ez a százfős keretszám csak a kezdet, és Magyarország minden közel-keleti ország számára valóban okos segítséget helyben tud nyújtani. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai