Készült: 2024.09.19.07:22:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

147. ülésnap (2011.12.05.), 70. felszólalás
Felszólaló Halász János (Fidesz)
Beosztás nemzeti erőforrás miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:13


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az elmúlt nyolc évben a szocialista-szabad demokrata kormányzat valóban megnehezítette a sport és azon belül a versenysport helyzetét is: egyrészt jelentősen csökkentették az állami támogatást, másrészt rendszeresen megkésve, gyakran az év második felében utalták át azt a sportszövetségeknek, ellehetetlenítve sportolóink eredményes felkészülését.

Jól emlékszünk még arra is, hogy az egykori kormányfő még sportminiszterként éppen az athéni nyári olimpiai játékok előtt vette el a Magyar Olimpiai Bizottság és a többi sportköztestület érdemi, civil ernyőszervezeti, köztestületi, döntéshozatali jogosítványait, majd megszüntette saját, a sportágazati irányításért felelős minisztériumát. Ezzel a sportágazat kormányzati és civil ernyőszervezeti szintje egyaránt eszköztelen, az ad hoc jellegű kormányzati döntésekhez asszisztáló, a folyamatos kormányzati átalakítás napi igazgatási nyomon követésével bajlódó szervezetté vált. Ez a jövőkép nélküli, kiúttalan helyzet az élő sport valamennyi területére rányomta a bélyegét, ami nemcsak a pekingi olimpiai eredményekben vált mérhetővé, hanem negatív folyamatokat eredményezett mind a sportfinanszírozásban, mind a sport aktív területein.

A nemzeti együttműködés kormánya ezzel szemben stratégiai ágazatként kezeli a sportot. 2010-ben az első döntéseink közé tartozott, hogy az előző kormány által a sporttól elvett állami támogatást visszaadtuk, és 1 milliárd forint plusztámogatást nyújtottunk az ágazatnak. Második lépésként azonnal hozzáláttunk a sportirányítás és a sportfinanszírozás hatékony rendszerének kialakításához. Ennek érdekében a sportköztestületekkel, valamint a magyar sportélet különféle ágazatainak irányításában, koordinálásában szerepet vállaló szakmai szervezetekkel közösen áttekintettük a sport szervezeti rendszerét, a hatékonyabb működéshez szükséges módosítások körét.

A változtatások bevezetésére folyamatosan került sor. A tavalyi sporttörvény-módosítással átmeneti intézkedésként visszaadtuk a sportszervezeteknek a korábban elvett köztestületi, döntéshozatali jogosítványokat, sőt a sport civil jellegének kihangsúlyozása jegyében több, addig állami sportfeladat ellátását az ernyőszervezeti szinthez telepítettük, így a versenysport és az olimpiai felkészülés szakmai irányításán kívül az állami támogatások felhasználásának elosztását és folyósítását ma már a legilletékesebb köztestület, a Magyar Olimpiai Bizottság végzi. Az elmúlt hetekben zajlott le a sporttörvény átfogó módosításának vitája, amit reményeim szerint a mai napon el is fogad a tisztelt Ház. A módosítással véglegesen kialakításra kerül a sportirányítás állami és civil szintjének világosan elkülöníthető feladatrendszere, bevezetésre kerül az egycsatornás finanszírozási rendszer, aminek működtetésében kiemelkedő és felelősségteljes szerepet kap a Magyar Olimpiai Bizottság.

A MOB jogosítványainak visszaállításán túl a kormány a londoni olimpiai felkészülés pénzügyi hátterét is biztosítja. 2011-ben 5,7 milliárd forint támogatást biztosítottunk a MOB-nak, amelyből 2,7 milliárd forintot fordíthat a versenysportra és az olimpiai, paralimpiai felkészülésre. 2012-ben 6,9 milliárd forint támogatást nyújtunk a MOB-nak, amiből 3 milliárd forintot fordíthat a versenysportra és az olimpiai, paralimpiai felkészülésre, valamint a magyar csapat londoni kiutazási költségeinek biztosítására. 78,2 millió forintot biztosítunk a 2012-es londoni nyári olimpiai és paralimpiai játékokra készülő sportolók kiemelt egészségügyi ellátásához.

Végül engedje meg, tisztelt képviselő úr, hogy megköszönjem önnek és egyben képviselőtársaimnak is a támogató szavazatát, hiszen a múlt héten elfogadott módosító indítványoknak köszönhetően további forrásbővülés várható a sport támogatásának területén: a MOB működési költségei 231 millió forinttal, a versenysport támogatása 100 millió forinttal, a válogatott kerettagok (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) emelt szintű sportegészségügyi vizsgálatainak támogatása pedig 81,4 millió forinttal növekedhet a jövő évben.

Köszönöm, ha elfogadja a válaszomat. Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai