Készült: 2024.04.26.05:24:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

160. ülésnap (2016.06.07.), 71. felszólalás
Felszólaló Szelényi Zsuzsanna (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  71  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZELÉNYI ZSUZSANNA (független): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Országgyűlés! A mai nap, amikor egy óra leforgása alatt egy fél tucat kétharmados törvényt zsipsz-zsupsz, elfogadott ez a törvényhozás, ebből is látszik, miközben, ugye, ma, június 7-én azért nem gondolnánk azt, hogy feltétlenül alkotmányozó súlyú dolgokra van szükség itt ma Magyarországon, ez is azt mutatja, hogy ez a Ház nem optimális módon működik. Azt mutatja, hogy ebben az országban egy olyan túlhatalom működik, amire Magyarországnak nincs szüksége, amely bármit, bármikor megtehet. Nem jól működik Magyarország demokratikus rendszere.

Sok lehetőség van arra, és nyilvánvalóan előbb-utóbb sor fog arra kerülni, hogy ezen érdemben változtatni lehessen, mindenképpen a választási törvény egy olyan eleme a magyar demokratikus rendszernek, ami hozzájárul ahhoz, hogy alapvetően egy torz, igazságtalan, elképesztő visszaélésekre lehetőséget adó politikai hatalom épüljön fel Magyarországon. A választási törvény jelentős reformjára korábban javaslatot tett az Együtt képviselő-testülete, illetve az Együtt politikusai, amit nem fogadott el ez a Ház, amelyben alapvetően egy arányos választási rendszer kidolgozására szólítottuk fel a Magyar Országgyűlést.

A most előttünk lévő javaslat, amit beterjesztünk, egy szolidabb, visszafogottabb ambícióval rendelkezik, és olyan megoldásokat javasol elsősorban, amelyek nagyon nyilvánvaló módon problémásak a magyar választási törvényben, illetve elemi igazságtalanságokat próbálunk korrigálni. Mindenekelőtt elővettük az EBESZ magyarországi választási megfigyelő delegációjának két évvel ezelőtti riportját. Alaposan áttanulmányoztuk, és azokat a javaslatokat, amelyeket ők javasoltak a magyar választási törvény visszaéléseinek elkerülésére, törvénybe iktattuk. (Sic!)

Mik ezek a javaslatok? A tisztességes választásokhoz szükség van arra Magyarországon, hogy egyenlőek legyenek, egyenlő jogosítványokkal rendelkezzenek a választópolgárok. Elfogadhatatlan, hogy külföldön élő vagy tartózkodó magyar állampolgárok más módon szavaznak, és ebbéli jogosítványaik látványosan különbözőek. Teljesen tarthatatlan, hogy Magyarországon többes ajánlás lehetséges, amit nyilvánvalóan semmi nem indokol, viszont elképesztő mennyiségű visszaélésre ad okot. Nagyon problémásnak tartjuk, ahogy az EBESZ delegációja is ezt tette, az egyéni választókerületek rendszerét. Azt javasoljuk a törvényjavaslatunkban, hogy független szakértők javaslata alapján húzzuk újra a választókörzetek határait.

Azt is javasoljuk, hogy a győzteskom­penzá­ció­nak ezt a ma létező formáját mindenképpen töröljük el, mert rendkívül torz és igazságtalan rendszert hoz létre. Nagyon problémásak a választási kampány hirdetési helyzetei, nevezetesen a hozzáférés az állami, illetve a közmédiumokhoz, ezek árszabása miatt. Javasoljuk, hogy ezekhez mindenképpen hozzányúljunk. Valamint javasoljuk azt, hogy legyen minden kampányszámla nyilvános. Hihetetlen pénzeket költenek el politikusok és politikai pártok ma Magyarországon is kampányolásra, aminek sehol semmiféle nyoma végső soron nem keletkezik. Valamint nagyon problémásnak tartjuk azt, hogy álcivil szervezetek jelentős állami támogatásból módosítják, befolyásolják, torzítják a szabad versenyt a tisztességes pártok között. A tisztességes választás elveit javasoljuk ebben a törvényjavaslatban megvalósítani.

Emellett pedig szeretnénk elérni, hogy a magyar parlamentben a jelenleginél sokkal több nő legyen. Úgy gondoljuk, ez egy társadalmi igazságossági kérdés, és egyébként a választópolgárok 70 százaléka igényelné azt, hogy Magyarországon a lakosságnak, a választóknak megfelelően sokkal több nő vegyen részt a parlamenti munkában.

Ahogy a sportolóknál 1924 óta, amikor nem volt a magyar olimpiai delegációban nő, ahhoz képest ma a sportolók majdnem fele nőkből áll, mindez nem történt meg a politika világában. Magyarországon 10 százaléknál kevesebb nő vesz részt a politikában, és ez mindenekelőtt azon múlik, hogy a magyarországi pártok egyszerűen nem foglalkoznak azzal, hogy nőket helyzetbe hozzanak a politikában. A kvóta alapvetően ezt a hihetetlen hátrányt próbálja meg kiküszöbölni. Kérem, hogy a javaslatomat támogassák. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a függetlenek és a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  71  Következő    Ülésnap adatai