Készült: 2024.09.19.02:17:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2005.06.27.), 44. felszólalás
Felszólaló Dr. Rácz Jenő
Beosztás egészségügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÁCZ JENŐ egészségügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Abban teljes mértékben egyetértünk, hogy a magyar egészségügy szegény, hogy a magyar egészségügy igazságtalan, hogy nem elég biztonságos és kiskapukkal teli. Ez a véleménye a magyar egészségügyről jelenleg az ellátóknak és az ellátottaknak. Nem véletlen tehát, hogy a kormány meghirdette ezen a területen a 21 lépés programját, amelyben egy igazságosabb, biztonságosabb egészségügyi ellátórendszer kiépítése felé teszi meg a szükséges lépéseket. Hogy ez nem csak szó, az mutatja egyébként, hogy a Medgyessy-kormány és ez a kormány 2002-től mintegy 1000 milliárd forintnyi többletet tett az egészségügybe, ugyanakkor viszont, ha fundamentális kérdésekhez nem nyúlunk hozzá, akkor sajnálatos módon nem hozhat változásokat ez a több ezer milliárd forintnyi közpénz, amelyet az egészségügy fejlesztésére eddig fordítottunk.

De térjünk át a gyógyszerellátás kérdésére! A patikalapítás és a patika működtetése valóban az elmúlt időszak egyik egészségügyi magánosítási sikertörténete volt. Valóban az a véleményem nekem is, hogy lényegesen jobb a gyógyszerellátás, mint annak előtte volt, amikor a jelenlegi patikusok, élve a törvény adta lehetőségükkel, vállalkozásba fogtak ezen a területen. Ugyanakkor viszont a Gazdasági Versenyhivatal elemzése néhány kérdésre mindenképpen ráirányította a figyelmet.

Fölhívom ugyanakkor képviselő úr, frakcióvezető-helyettes úr figyelmét arra, hogy sem a kormány programjában, sem az én programomban nem szerepelt patikaliberalizációs törekvés támogatása. Ennek megfelelően abban a törvényjavaslatban, amely benyújtásra került, és amelynek bizonyos szavazási procedúrája éppen ma este fog lezajlani, sem szerepeltek patikaalapítási liberalizációval kapcsolatos kérdések. Az viszont igaz, hogy különböző módosító indítványok, illetve kapcsolódó módosító indítványok a vita során hozzákapcsolódtak ehhez a törvényjavaslathoz. Ezzel kapcsolatban a képviselő úr is pontosan tudja, hogy a kormány konzekvensen kitartott azon álláspontja mellett, hogy ilyen jellegű módosító indítványokat vagy kapcsolódó módosító indítványokat sem a bizottságban, sem azon kívül nem támogatott, szemben azon ellenzéki képviselőkkel, akik fennen hangoztatják, hogy mennyire szemben vannak ezekkel a liberalizációs törekvésekkel, ugyanakkor az egészségügyi bizottságban megszavazták azt a módosító indítványt, amelyet egyébként ön is kifogásolt. Hozzá kell tennem természetesen, hogy ezek nem az MDF képviselői voltak.

(14.20)

Ezzel kapcsolatban tehát még egyszer le kell szögeznem, hogy azokon a liberalizációs törekvéseken, amelyeket a patika nyitásával kapcsolatban a jelenlegi jogszabályok rögzítenek, mi nem kívántunk változtatni. Ennek megfelelően végszavazásra is így bocsátjuk majd a törvényjavaslatot.

A kormány természetesen tovább egyeztet bizonyos kérdésekben. Ezzel kapcsolatban akár az orvostársadalom, akár a gyógyszerész-társadalom egyöntetűen állást foglal abban, hogy javítanivaló van ezeken a területeken. Például a gyógyszerészi gondozás vonatkozásában az európai szabályoknak, az európai gyakorlatnak megfelelően mi is szeretnénk továbblépni. Ebben, úgy érzem, a gyógyszerész-társadalom is teljességgel partnerünk. A népegészségügyi program megvalósításában szintén felvállalja saját szerepét a gyógyszerész-társadalom. Vannak olyan kérdések, például az internetes gyógyszer-kereskedelem, amelyben a gyógyszerészek a pénteki rendezvényükön sem zárkóztak el, ugyanakkor a megfelelő szabályrendszer kidolgozását követelték.

Fel kell hívnom arra is a figyelmet, hogy ugyanakkor az a megfogalmazott petíció, amelyben a gyógyszerárrés emelését kívánták elérni, nem hiszem, hogy tárgyalási alapot képez. Hozzá kell tenni természetesen azt, hogy sem ez a kormány, sem az ezt megelőző Medgyessy-kormány nem csökkentette sem az árréstömeget, sem az árréseket. Amikor az árréstömeg csökkent, ez az árréscsökkentés történt, az abban a kormányzati ciklusban történt, amikor önök is kormányon voltak. Hozzá kell tenni, hogy az árréstömeg fokozatosan emelkedett, 2003-ról 2004-re mintegy 10 milliárd forintnyi árréstömeg-emelkedés keletkezett. Ennek következtében, mivel ez a kormány egyrészt a liberalizációt támogatta, nem lehet azt mondani, hogy ez a kormány árréscsökkentést hajtott volna végre.

Ennek megfelelően tehát ez a kormány semmi mást nem tesz, mint következetesen végrehajtja a saját programját, és mindent megtesz annak érdekében, hogy a gyógyszerellátásban a betegek terheit csökkentse. És amennyiben több közpénzt tudunk fordítani a gyógyszerellátásra, akkor azt mindenképpen a betegek javára kívánjuk fordítani, és nem egyes lobbista törekvések kielégítésére. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai