Készült: 2024.09.22.21:53:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

177. ülésnap (2004.10.25.), 62. felszólalás
Felszólaló Dr. Czira Szabolcs (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:21


Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CZIRA SZABOLCS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A gyakorlat azt mutatja, hogy az Unió korántsem következetesen alkalmazza az élelmiszer-biztonsági prioritásokat a kereskedelemben. Ezt példázza többek között baromfiágazatunk helyzete is. Az olcsó dél-amerikai baromfihús uniós importja az 1995. évi 25 ezer tonnáról 2001-re 330 ezer tonnára nőtt, mintegy tízszeresére, és ezen a magas szinten stabilizálódott. Ehhez jönne még, a korábbihoz a 270 ezer tonna import, melyet az Európai Bizottság most készül jóváhagyni.

Míg az Unió importja növekedett, a mi exportunk a 2000. évi 22 564 tonnáról 2003-ra 15 622 tonnára csökkent, vágóhidakat, feldolgozókat zártunk be.

 

(15.00)

Tisztelt Miniszter Úr! Mi a különbség a dél-amerikai, elsősorban brazil termelés és az európai uniós termelés között? Míg az európai országokban csak növényi eredetű takarmányok kerülhetnek a tápokba, ott engedélyezett a húsliszt és a csontliszt használata. Olyan hozamfokozó szereknek, takarmány-adalékanyagoknak, állatgyógyászati készítményeknek engedélyezett a használata, amelyek az európai uniós országokban már nem engedélyezettek. Nincsenek érvényben az Európai Unió állatvédelmi és állatjóléti előírásai. Kérdéses, milyen körülmények között történik a vágás. Kérdéses, hogyan felelnek meg a szigorú uniós nyomkövetési rendszernek.

Magyarországon a baromfiipar 40 ezer embert foglalkoztat közvetlenül, közvetve 200 ezer embernek ad munkát. Ennek az olcsó, élelmiszer-biztonsági szempontból több mint megkérdőjelezhető, a versenyben megmagyarázhatatlan előnyöket élvező baromfihúsnak az uniós behozatala ezt a réteget veszélyezteti.

Tisztelt Miniszter Úr! Az Európai Közösség tagjaként a kormány miért nem él jogainkkal is, megakadályozva, hogy az Európai Unió elvtelen kompromisszumokat tegyen a belső piacot alkotó, a szabályokat betartó országai, így Magyarország, a magyar termelők, a hazai baromfiipar rovására? A kormány miért nem mutat rá, hogy az Unió törekvései, megszüntetve a versenyhelyzetet, most az “olcsóbb termék is igen drága termékké válikö utat követik?

Miniszter Úr! Tévednék abban, hogy az uniós csatlakozásunk egy előnyösebb helyzet kialakításáért jött létre? Gondolt arra a kormány, hogy az előnyöket nem elegendő csak várni, azokért harcolni is kell? Tudja-e a miniszter úr, hogy az Európai Unió egy olyan közösség, ahol minden tagországnak saját magának kell kiharcolnia az előnyöket, az előnyösebb helyzetet?

Köszönöm szépen. Várom megtisztelő válaszát, miniszter úr. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai