Készült: 2024.04.26.11:19:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2008.11.03.), 142. felszólalás
Felszólaló Nógrádi Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:22


Felszólalások:  Előző  142  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÓGRÁDI ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Valószínűleg ön is tudja azt, hogy minden családban a gyermekek sorsa és a jövője a legfontosabb, nem csoda tehát, hogy a települési közösségek is úgy gondolják, hogy a gyermekek sorsát leginkább befolyásoló iskolafejlesztések azok, amelyek a település jövőképével és perspektívájával összekapcsolódnak. Ezért is érthetetlen mindaz, ami történt az iskolapályázatok kapcsán, és érthetetlen az a rendkívül csúfos és inkorrekt eljárás, amelyet a kormány utasítására a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség készül éppen végrehajtani, megalázva minden olyan települési közösséget, amely iskolapályázatot nyújtott be, és valószínűleg ezen a pályázaton nem nyerhet egy külön eljárásrend miatt.

No de a történet korábban kezdődik. 2006-ban, mikor még Gyurcsány Ferenc maga írta a nemzeti fejlesztési tervet, ígéretet tett ezer iskola fölújítására. Akkor még nem gondoltuk, hogy igaza lehet Szili Katalinnak és Veres Jánosnak, aki megfenyegette azokat a településeket, amelyek nem jól szavaznak, hogy megérezhetik ezt az európai uniós források elosztása kapcsán. Később Lamperth Mónika bizonygatta szocialista képviselőtársainak, hogy a regionális fejlesztési tanácsokban tudják a dolgukat, tehát olyan döntések fognak születni, amelyek a kormányzó párt számára kedvezően alakulhatnak. Nem gondoltuk, hogy ez ilyen megalázó eljárásba fog torkollni.

Mi történt? Azok a települések, amelyek pályáztak iskolafelújításra, igyekeztek a lehető legjobb pályázatot összeállítani, hiszen tudják, hogy ha most nem nyernek, 2015-ig nem jutnak hozzá ilyen forrásokhoz. A kormányzat azonban egy olyan döntés hozott, utasítva erre a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget, hogy a pályázatok elbírálásában tulajdonképpen hagyja figyelmen kívül a szakmai pontozást, politikai alapon dőljön el, hogy melyik pályázat, melyik iskolafenntartó nyerhet európai uniós forrást. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy ma is rendelkezésünkre állnak azok a pályázatok, amelyeket a regionális fejlesztési tanácsok támogattak, ugyanakkor, ha összevetjük azokkal a pontokkal, amelyeket kaptak szakmai pontozás kapcsán, gyökeres ellentmondást látunk fölfedezni.

Hogy egészen pontosan világos legyen: azok a pályázatok, amelyek jó pontot kaptak, de ellenzéki vezetésű önkormányzatok részéről kerültek benyújtásra, elutasításra kerülnek, azok a pályázatok, amelyek rossz pontot kaptak, de a kormányhoz közeli politikai körök által vezetett településekről nyújtották be, nyerhetnek. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Államtitkár úr, milyen jogszabályi alapon válogatnak önök az iskolapályázatok között politikai alapon? Várom válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  142  Következő    Ülésnap adatai