Készült: 2024.09.21.02:36:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (2002.12.03.), 24. felszólalás
Felszólaló Dr. Áder János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:48


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ÁDER JÁNOS (Fidesz): Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Lassan véget ér az óév, az emberek ilyenkor azt latolgatják, vajon jobb vagy rosszabb esztendő lesz-e a következő, mint az idei.

Az előjelek nem túl biztatóak, hiszen a Medgyessy-kormány fél éve alatt megtört az infláció csökkenő trendje, és újra nőtt az infláció; 15 ezer munkanélkülivel van ma több, mint fél évvel korábban; és a költségvetési hiány az egekbe szökött. Ráadásul az elmúlt napokban riasztó hírek jelentek meg a jövő évi áremelésekről is: a baromfihús 20 százalékos, a sertéshús 15-20 százalékos, a kenyér 12 százalékos emeléséről hallhattunk az elmúlt napokban. Ugyancsak szívósan tartják magukat azok a hírek, amelyek jelentős gázáremelésről és villanyáram-áremelésről szólnak, ehhez társult a telefondíjak emelése és az autópálya-használati díjak 20 százalékos drágulása.

Úgy tűnik, Demszky Gábornak is sikerült lendületbe hoznia a fővárost: ez a fővárosiak számára a szemétszállítási díjak 11 százalékos, a szennyvízdíjak 7,5 százalékos, a közlekedési díjak 15 százalékos emelkedését jelenti.

Az áremelések hírét jogos aggodalommal szemlélhetik a településeket irányító polgármesterek is. S ha az áremelések és az Országgyűlés készülő költségvetési döntésének együttes hatását vizsgáljuk, bizton állíthatjuk, hogy 2003. az önkormányzatok fekete éve lesz.

A szocialisták választási programjukban még azt ígérték, hogy megvalósítják az anyagilag független önkormányzati rendszert, s hogy biztosítják a feladatok végrehajtásához szükséges forrásokat.

Tisztelt Országgyűlés! Kérem, ne feledjék, hogy az előző parlamenti ciklusban a polgári kormány 2001-től reálértéken növelte az önkormányzatok számára juttatandó normatívákat. Kérem, ne feledkezzenek meg arról, hogy a kistelepüléseknek juttatandó községi alapnormatíva összegét az előző kormány 2 millió forintról 5 millió forintra emelte. Kérem, azt se felejtsék el, hogy a kiegyenlítő mechanizmus bevezetésével biztosította a polgári kormány, hogy a kisebb adóbevétellel rendelkező települések nagyobb központi forrást kapjanak. És arról sem érdemes elfeledkezniük, hogy 2000-ben soha nem látott fejlesztések valósultak meg az önkormányzatoknál: több mint 103 milliárd forintot biztosítottunk csak szennyvízcsatorna építésére; és azt se felejtsék el, hogy a Széchenyi-terv segítségével tíz év után először épülhettek bérlakások.

És most nézzük, mire számíthatnak az önkormányzatok jövőre a szocialista kormánytól. A kormány szeptemberben úgy döntött, hogy jelentősen emeli a pedagógusok és az egészségügyi dolgozók bérét - ez helyes döntés volt. Azonban aki á-t mond, mondjon b-t is, ugyanis a béremelések fedezetét a kormánynak át kellett volna adnia az önkormányzatoknak - nem ez történt. Az Állami Számvevőszék a következőket mondja erről: az állami támogatások, hozzájárulások, valamint a személyi jövedelemadóból átengedett bevétel nem nyújt fedezetet a bér- és szociálpolitikai intézkedések teljes körére.

Joggal teszik fel a kérdést a városokban és a falvakban lakók és a településeket irányító polgármesterek: Miért nem teljesíti választási ígéretét a Szocialista Párt? Miért lehetetlenítik el az önkormányzatokat? És miért nem számol ennek következményeivel a kormány? Mert a következmények drámaiak lehetnek. A kormány ugyanis az önkormányzatoknak a következő választási lehetőségeket kínálja:

a) mégsem emelnek bért;

b) tanárokat, egészségügyi dolgozókat bocsátanak el;

c) intézményeket zárnak be;

d) hitelt vesznek fel, és eladósodnak;

e) ahol még van önkormányzati vagyon, azt értékesítik, és abból fedezik ideig-óráig a béremeléseket;

f) a nagyobb városok is teljesen leállítják fejlesztéseiket, beruházásaikat, felújítási programjaikat;

g) miután az áremelések kompenzálására sem kerül sor, látványosan romlik az iskolai és a kórházi étkeztetés színvonala.

 

(9.20)

 

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt szocialista Képviselők! Önök nem ezt ígérték, önök nem erre kaptak felhatalmazást választóiktól.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzék soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai