Készült: 2024.09.21.15:23:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

249. ülésnap (2017.10.19.), 87. felszólalás
Felszólaló Mesterházy Attila (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:26


Felszólalások:  Előző  87  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MESTERHÁZY ATTILA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ennek a határozattervezetnek van egy 1.3. pontja, ami úgy hangzik, hogy: indokoltnak látja annak vizsgálatát, hogy a Human Operator Zrt. tevékenységének volt-e köze azon balliberális pártok finanszírozásához, amelyeknek Czeglédy Csaba a mai napig képviselője a szombathelyi közgyűlésben.

(16.00)

Kérdezném fideszes képviselőtársamat, azt a kettőt, aki itt van, hogy a Fidesz plakátkampányával kapcsolatos finanszírozási botrányról miért nem érzik úgy, hogy kellene itt egy vizsgálatot folytatni. Vagy a letelepedési kötvényekkel kapcsolatos bevételekből miért nem kell egy eljárást lefolytatni, vizsgálatot, hogy azok vajon pártfinanszírozásra kerültek-e önökhöz Rogán Antal ügyvédjén keresztül vagy akárki máson keresztül? Vagy Garancsi István cégei, amelyek letarolják a piac különböző szektorait, ott miért nem merül föl, hogy Orbán Viktor barátjaként esetleg van köze a Fidesz pártfinanszírozásához? Vagy Mészáros Lőrinc, az ország gázszerelője vagy a nemzet gázszerelője, aki évről évre százmilliárdokkal növeli a vagyonát, ott vajon miért nem merül az föl, hogy esetleg érdemes lenne megvizsgálni, hogy ezen cégeknek a gyarapodása, ezen személyeknek a gyarapodása, ezek vajon mennyivel járulnak hozzá a Fidesz finanszírozásához? Vagy Vajnának a különböző cégbirodalmaiból befolyó összegek, azok miért nem járulnak hozzá a Fidesz pártfinanszírozásához? És egyébként szeretném fölhívni a figyelmüket arra, hogy ugye van az ÁSZ, meg van az ügyészség, amely ezeket a vizsgálatokat egyébként lefolytathatja, amely egyébként minden évben vizsgálja a pártok finanszírozását, és ebből kifolyólag megállapíthat ilyen tényállásokat.

Én úgy látom, hogy korábban már volt egy ilyen törekvésük, hogy ellehetetlenítsék az ellenzéki pártokat így a különböző kampányok előtt, ez akkor volt, amikor kétszer is meg akarták vonni a pártok költségvetési támogatását, és az volt az ötletük, hogy mindenki tartsa el magát különböző adományokból. Na most, ilyen finanszírozókkal vagy potenciális finanszírozókkal, mint amelyeket az imént is említettem, valószínűleg könnyű eltartania magát a Fidesznek, tehát egyértelmű volt, hogy az ellenzéki pártoknak a tönkretételéről szólt ez a kezdeményezés. Most legutóbb a Jobbikba rúgtak bele egy nagyot azáltal, hogy meglebegtették az ügyészségi vizsgálatot és a különböző ÁSZ-vizsgálatot, és úgy látom, hogy most ezzel sorra kerül az MSZP és a DK mint párt. Úgyhogy talán érdemes erre is felhívni a figyelmet, hogy úgy tűnik, hogy a Fidesz megpróbálja fenyegetni az ellenzéki pártokat a választási kampány közeledtével.

(Az elnöki széket Sneider Tamás,
az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Még egy kérdésem volna azért, hogy miért nem vizsgálja az Országgyűlés Mengyi Roland, Simonka György vagy éppen Farkas Flórián ügyeit. Ma éppen olvastam egy hírben, hogy Lázár János azt mondta a Kormányinfón, hogy már az Európai Bizottsághoz fog fordulni, idézem, „hogy minek minősül, ha ugyanabba a tulajdonosi körbe kerül a testület támogatása, ahonnan egy bűncselekménnyel gyanúsított személy is pénzt kap”. Na, de ha jól értettem, akkor a Simonka, a Mengyi meg a Farkas Flórián esetében ugyanerről van szó; sajnos még nem gyanúsítottak vagy csak részben gyanúsítottak. Tehát azért kíváncsian várjuk, hogy mikor fogják elvezetni ezeket a képviselőket innét a Parlamentből, mikor kérik mindegyiknek a kiadatását, a mentelmi jogának a felfüggesztését, és mikor fogja mutogatni a TV2, az M1 meg az Echo TV azt, hogy bilincsben rángatják ezeket a képviselőket. De említhetném az itt velünk szemben ülő Simon Miklós képviselő urat is, akit ugye, amikor kérték az ő kiadatását a parlamentben különböző bűncselekmények kapcsán, akkor a Fidesz megtagadta, és nem adta a hozzájárulását, hogy a képviselő úr tisztázhassa magát ezekben az ügyekben ‑ valószínűleg kényelmesebb volt a mentelmi jog mögé bújva ezektől az eljárásoktól megszabadulni. Tehát én csak azt szeretném… (Dr. Simon Miklós közbeszól.) Hát, nézze, képviselő úr, ugye, a kiadatáshoz többség kell, és önök nem támogatták, a Fidesz-frakció az ön mentelmi jogának a felfüggesztését. Ha jól emlékszem, azokban az ügyekben egyébként elítélték azokat a gyanúsítottakat, akik ott voltak, tehát magyarul esetleg még bűnszervezetben elkövetett bűncselekményekkel is lehetett volna vádolni a sok szereplőt, vagy ha jól emlékszem, azzal is vádolták őket.

Tehát annyira kilóg itt a lóláb, sőt, nem azt mondanám, hogy a lóláb lóg ki, tisztelt képviselőtársaim, a ló lóg ki ebből az egész ügyből: önök akarnak találni egy olyan kampányeszközt, amivel besározhatják a baloldalt, a másik oldalról megfenyegethetik az ellenzéki pártokat, és azt gondolják, hogy önök ezt is megengedhetik maguknak. Márpedig ez egészen biztosan nem így lesz, hiszen ebben nem fogjuk hagyni magunkat, az egészen biztos.

Úgyhogy én arra hívnám föl még egyszer a figyelmüket, hogy bizony ez nem jó irány, vissza kell vonni ezt a határozati javaslatot, és hagyni kell az igazságszolgáltatást, hogy végezze a dolgát, és hogyha valóban a diákok ‑ még egyszer hadd ismételjem meg ‑ ebben a fontos szereplők, akkor egészen biztosan törvénytervezetet, -módosítást kell hozni; szerintem Szilágyi képviselő úr helyesen feszegette ezt, és Harangozó képviselőtársam is. És azt is jó lenne pontosítani, hogy akkor hány károsultról, mekkora összegről van szó, mert így nagyon nehéz megalapozott döntést hozni egyébként a kártérítés nagyságáról is.

Azért is fontos ez, mert ugye ezeknek a cégeknek van vagyona, tehát valószínűleg a normál menetben ezekből az eszközökből kellene ezt a kártalanítást elvégezni, de az aggódásukat ebben a tekintetben is árnyalja egy picit az a helyzet vagy az a tény, hogy amikor a Quaestor-károsultakról volt szó, amikor a Buda-Cashről vagy ‑ ahogy itt többen mondták már ‑ a különböző szövetkezeti problémákról volt szó, az ESZOSZ-ról, akkor érdekes módon nem akarták maguk az adófizetők pénzéből teljes mértékben kártalanítani a károsultakat. Ebből kifolyólag megint csak az látszik, hogy itt sokkal inkább politikai haszonszerzés áll emögött, mintsem valódi, őszinte, tiszta szándék, amivel önök itt előálltak.

Még egy, csak hogy végigmenjek a saját magamnak fölírt jegyzeteken, még egy dolgot azért kérdeznék: vajon annak mi köze van egy országgyűlési határozathoz, meg a diákokhoz, meg az ő kártalanításukhoz, hogy Czeglédy Csaba kitől mikor mekkora összegű támogatást kapott, most éppen Gyurcsány Ferenc Altus Zrt. nevezetű cégétől?

Ez pontosan milyen kapcsolatban áll a diákok megmentésével, meg az ő ‑ hogy mondjam - kár­ta­la­ní­tásukkal? Tehát teljesen világos, hogy nem szól másról ez az egész határozat, mint hogy hogyan lehet ‑ még egyszer mondom ‑ aljas módon besározni, lejáratni ellenzéki pártokat mindenféle valós indok és bizonyíték nélkül, miközben az önöket érintő korrupciós ügyek, amelyek, ugye, ma már azt lehet mondani, hogy állami szintre, intézményesített szintre kerültek, hiszen sok esetben önök azért hoznak egyáltalán jogszabályokat, hogy bizonyos gazdasági szektorokat lenyúlhassanak, hogy bizonyos haverjaikat kedvező helyzetbe hozhassák, és amíg régen igaz volt, hogy azt lehetett mondani, hogy csak Nyerges-vontatókkal meg

Közgépekkel vitték haza a pénzt a magyar költségvetésből meg az európai uniós forrásokból, ma már ezt ipari méretben teszik, intézményesített formában, és ma valóban igaz az a vicces mondás, amit sokszor szoktak idézni Magyarországon, hogy ne lopj, mondják az állampolgároknak, mert a kormány nem szereti a konkurenciát. Önök intézményesített módon teszik ezt.

Itt ülnek velünk szemben, és szavaznak azok a képviselők, akiknek adott esetben már rég minimum gyanúsítottként börtönben lenne a helye vagy előzetes letartóztatásban lenne a helye, ehhez képest önök pedig megpróbálják még jobban lejáratni az ellenzéki pártokat vagy ellehetetleníteni azoknak a működését.

Úgyhogy én azt gondolom, hogy ezt a problémát persze legkönnyebben úgy lehet megoldani, hogy a 2018-as választásokon le kell önöket váltani, és utána egy valódi elszámoltatást lehet csinálni. Ennek a valódi elszámoltatásnak alapvető része kell hogy legyen, ezektől az emberektől vissza kell venni az ellopott pénzt, tehát magyarul meg kell találni ennek a demokratikus, jogállami módját, hogy hogyan lehet a gátlástalanul, teljesen erkölcstelen módon meggazdagodott fideszes oligarcháktól visszavenni azt a pénzt, amit elloptak a magyar adófizetők zsebéből, mert akkor lesz Magyarországon nyugalom, és akkor lesz igazság, márpedig az MSZP programjának az egyik legfontosabb alapelve, hogy tegyünk igazságot. Igazságot kell tenni, el kell venni ezektől az emberektől a pénzt! Köszönöm szépen. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Úgy van! ‑ Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  87  Következő    Ülésnap adatai