Készült: 2024.09.19.02:04:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

214. ülésnap (2005.04.18.), 46. felszólalás
Felszólaló Dr. Mézes Éva (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:39


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MÉZES ÉVA (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A terhességmegelőzés, akárcsak a terhességmegszakítás olyan fontos téma, amelyről folyamatosan, de legalábbis gyakran kell beszélnünk. Egyértelműen a megelőzés az elsődleges cél, amelynek elérése érdekében mindent meg kell tennünk azért, hogy a férfiak és a nők tisztában legyenek a terhességmegelőzés lehetőségeivel, majd a megfelelő információk birtokában döntsenek arról, hogy kívánnak-e élni a fogamzásgátlás lehetőségével.

A hatékony megelőzés jelentőségét bizonyítja az is, hogy szakértők állítása szerint megfelelő felvilágosítással az abortuszok 90 százaléka megelőzhető lenne. Ez azért is fontos, mert néhány hete azt olvashattuk a sajtóban, hogy 25 százalékkal magasabb a koraszülések száma azoknál a nőknél, akik abortusz után esnek teherbe. A koraszülésnek pedig súlyos következményei lehetnek, hazánkban jelenleg a legtöbb csecsemőt kis születési súllyal veszítjük el.

Vannak ugyanakkor olyan esetek is, amikor a megelőzés már nem alkalmazható. Bár a legtöbb ember azt szeretné, ha terhességmegszakításra soha nem kerülne sor, nem kívánt terhességek mindig voltak és lesznek is. Ilyenkor a terhességének korai szakában lévő nő számára biztosítani kell a szabad döntést, önrendelkezési jogának megfelelő érvényesítését. A terhességmegszakításra jelentkező nőt nem elítélni, hanem minél jobban segíteni kell nehéz helyzetében.

Erre adhat lehetőséget az orvostudomány fejlődésének egyik új eredménye, az abortusztabletta, amelyet a műtét helyetti alternatív módszerként választhatnának a nők. A Franciaországban 1989 óta forgalmazott találmányt 1982 óta tesztelik Magyarországon a szegedi egyetem nőgyógyászati klinikáján. A vizsgálatok igazolták, hogy a szigorú felügyelet mellett a legkisebb kockázattal és fájdalommal járó beavatkozási mód alkalmazásával az esetek több mint 90 százalékában sikeres volt a terhesség megszakítása.

Mindezekkel kapcsolatban a következő kérdéseket szeretném feltenni a miniszter úrnak. Mi az ön véleménye a jelenlegi megelőzési rendszer hatékonyságáról? Tervez-e lépéseket a hatékonyság fokozására? Miként kívánja elősegíteni a tárca, hogy terhességmegszakítás esetén a nők a lehető legkevesebb veszéllyel járó megoldást választhassák?

Várom válaszát. (Taps az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai