Készült: 2024.09.21.02:51:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2005.07.04.), 229. felszólalás
Felszólaló Domokos László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  229  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Nagy csalódás, hogy ön van itt jelen, hiszen a tévét nézve hallgattam miniszterének a meghívását, amelyben jelezte azt, hogy a mostani, délutáni vitában részt fog venni. Szerintem éppen fordítva van, arról van szó, hogy talán éppen most a felvételek alapján megpróbálnak felkészülni a holnapi vitanapra, mert hiszen beküldték az államtitkárokat, hogy hallgassák meg, hogy milyen kérdések hangoznak el, hogy holnap erre válaszoljanak. Pedig ez a munkahelyük, tehát én azt kérném, hogy ne pénteken önökhöz hívjanak meg bárkit is, hanem ide a parlamentbe jöjjenek el, amiért a fizetésüket kapják. Mi is ezért járunk ide, és szeretnénk itt lenni, nem úgy, mint az SZDSZ- és az MSZP-frakció, amely jelenleg egyáltalán nincs jelen a Ház falai között. (Dr. Vojnik Mária: Véget ért a napirend, képviselő úr!) Ez sajnálatos egyébként, államtitkár asszonynak is ezt kell mondanom. (Közbeszólás a Fidesz soraiból.)

Én azt a kérdést szeretném feltenni, államtitkár úr, hogy mit jelent az egy hatósági árat engedélyező miniszter számára, amikor azt mondja, hogy le kell számolni a szolidaritással hazánkban, teret kell engedni a szabad versenynek. Úgy tűnik, mintha a miniszterelnök úr nem lenne tisztában azzal, hogy a gáz árát állami hatósági, minisztériumi engedéllyel emelik, mint ahogy igaz ez a villany árára vagy akár azokra az önkormányzati hatósági árakra, amelyek mögött állami támogatás is van: helyi közlekedés, víz, szennyvíz vagy épp a kéményseprés. Ezekkel a hatósági árakkal kapcsolatban egy ilyen piacgazdaságban hogyan kívánnak kompenzálni, ha ezt lefordítjuk arra, hogy ez bizony a bölcsődék költségeit növeli majd év közben, az óvodába járók szülei számára jelent többletköltséget, az általános iskolák, kollégiumok, középiskolák számára jelent magasabb térítési díjat az étkezési díjakon vagy éppen a kollégiumi díjakon keresztül?

De ugyanezt kérdezhetik meg azok a nyugdíjasok, akiknek idősek szociális otthonában élő nyugdíjasként azzal az augusztustól magasabb, az ön minisztere által engedélyezett gáz árával kell majd számolniuk a tél folyamán, ami bizony számukra az otthont, a megélhetést jelenti. Ugyanezt kérdezik a fogyatékossággal élők intézményében élők is, hogy számukra mit fog ez jelenteni, amit minisztere engedélyezett áremeléseket. Hiszen nemcsak a lakosságot érinti ez az áremelés 3 ezer köbméter fölött, hanem minden gazdálkodó szervezetet, így ezen intézmények, akár állami, akár alapítványi, akár egyházi intézmények esetében.

Fölmerül az a kérdés is, hogy ha már piacgazdaságot vagy versenygazdaságot próbál hirdetni a minisztere vagy a kormánya, akkor az árkommandó kérdését, amellyel éppen a múlt héten mint legújabb kormányzati ötlettel találkozhattunk, hogyan helyezi el. Mit jelent ez? Megfenyegetik a kiskereskedőket, megfenyegetik a gazdaság szereplőit, ha nem úgy képezik az árakat, ahogy a “központi árhivatalö, a gazdasági miniszter ezt előírja, akkor valamilyen büntetés, szankció lesz részükre? Vagy pedig csak egyszerűen azt a pszichológiai közvélemény-formálást… - amiről a miniszterelnök úr beszélt, hogy megfenyegetik gyakorlatilag a társadalomnak egy széles, mintegy 800 ezer vállalkozói körét, és azt mondják, hogy ha nem hajtotok végre 5 százalékos árcsökkentést, akkor bizony valamiféle retorzió, büntetés vár rátok? Kérdezem én: hogyan van ez összhangban az önök gazdaságpolitikájával, meghirdetett elveivel, amelyekkel egyébként éppen ezen a héten ismertetik meg a gazdaság szereplőit?

Fölmerülhet az a kérdés is, hogy bizony egy ilyen szolidaritásellenes kormányzati, gazdasági tárca részéről mit jelenthet, mondjuk, Békés megye számára az a júliusra és augusztusra bejelentett, mintegy 20 cég esetében tíz főnél nagyobb elbocsátás, amely ezer fő elbocsátását helyezi előtérbe Szeghalmon, Gyulán vagy éppen Békéscsabán? Erre milyen választ ad, tisztelt államtitkár úr? Milyen választ ad ezeknek az önkormányzatoknak, hogy egyik oldalról fizessétek meg a magasabb gáz árát, fizessétek meg a magasabb hatósági árakat, másrészről pedig szeptemberre emeljétek meg 4 százalékkal a béreket, harmadrészt pedig megszorító intézkedéseket foganatosítanak és fognak júliusban újból bejelenteni, hiszen júniusban már bejelentette ezt előzetesen Veres János államtitkár úr (Sic!), egyúttal pedig kiderült, hogy ezer emberrel valószínűleg ebben az évben mint segélyezettel kell már szembenézniük. Akkor kérdezem én: milyen segítséget fog nyújtani a kormányzat a rászoruló embereknek?

Erről a szolidaritásról adjon tájékoztatást, legyen szíves, vagy pedig valóban az az igazság, amit a miniszter úr mondott, hogy lejárt a szolidaritás kora, legalábbis a szocialista és liberális kormányzat számára Magyarországon.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  229  Következő    Ülésnap adatai