Készült: 2024.09.19.14:12:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2004.10.11.), 242. felszólalás
Felszólaló Körömi Attila (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:31


Felszólalások:  Előző  242  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÖRÖMI ATTILA (független): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Maga az előterjesztéshez csatolt indoklás írja, hogy az alkotmányszerződéssel új Unió jön létre. Ez az egy félmondat világosan mutatja nekünk, hogy mi az a speciális, mondhatjuk, jogi vagy társadalmi környezet, amelyben az alkotmányos szerződésről most vitatkozunk, ugyanis nem árt visszaidézni, hogy 2003 tavaszán, ügydöntő népszavazás során a magyar választópolgárok arra hatalmazták fel az Országgyűlést, illetve a kormányt, hogy a jelenleg is hatályos uniós alapszerződések, illetve szerződési rendszer keretén belül csatlakozzunk az Európai Unióhoz.

Az előterjesztés világossá teszi számunkra, hogy az alkotmányszerződéssel új Unió jön létre, amelyet egyébként maga az előterjesztés később meg is erősít közvetve, hiszen azt mondja, amit mindannyian tudunk, hogy az alkotmányszerződés 2006. november 1-jén lép hatályba, ha addig valamennyi tagállam alkotmányos előírásának megfelelően a szerződést megerősítette. Azaz, ha akár egy ország is, egy tagállam is a 25-ből az alkotmányos szerződést nem fogadja el a maga módján, akkor az alkotmányos szerződés nem lép hatályba, azonban az Európai Uniót jelenleg szabályozó szerződésrendszer életben marad, az Európai Unió továbbra is fennáll és működik a jelenlegi keretek között tovább.

Én magam módosító javaslatot nem az alkotmányos szerződés érdemi, tartalmi részeihez nyújtottam be, ahhoz nem is lehet, hanem a kihirdetés, illetve a ratifikáció, inkább azt mondanám, az elfogadás módjához. Az eredeti javaslat szerint az Országgyűlés felhatalmazza a kormányt a szerződés aláírására későbbi jóváhagyással. Én arra nyújtottam be módosító javaslatot, hogy az Országgyűlés az európai alkotmány létrehozásáról szóló szerződés elfogadásáról 2005. március 31-ei határidővel írjon ki országos népszavazást, mivel egy új Unió jön létre ennek elfogadásával.

Annak örülök, hogy az általános vitában tett hozzászólások során senki nem használta azokat a kifejezéseket, amelyek arra utaltak volna, hogy bárki is úgy gondolja, hogy nem lehet Magyarországon népszavazást tartani ebben a kérdésben. Ezért arra most nem térnék ki a módosító javaslat indoklásában, hogy szerintem miért lehet. Egész egyszerűen arra kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy amiatt, mivel az európai alkotmány létrehozásáról szóló szerződés elfogadása rendkívüli jelentőséggel bír mind az ország szuverenitása, mind az emberek életkörülményei szempontjából, ez az alkotmány a csatlakozási szerződésnek nem szükségszerű következménye, hanem a tagállamok új döntésével hozna létre egy eddig nem létező, tulajdonképpen államszövetséget.

Az Országgyűlés nem érezheti magát felhatalmazva ennek a súlyos, szuverenitásunkat feladó döntésnek a meghozatalára, minden szavazásra jogosult embernek meg kell adni a lehetőséget arra, hogy személyesen dönthesse el, ő és gyermekei, unokái milyen államban szeretnének élni. Hozzáteszem, a 2002-es választások során a választópolgárok nem hatalmazták fel a pártokat arra, hogy egyébként a ciklus közben az Európai Konvent által hosszú munka során kidolgozott alkotmányos szerződés alapján egy új Uniót hozzunk létre, illetve ezt a szerződést elfogadjuk. Ezért véleményem szerint a Magyar Országgyűlés és a kormány feladata a népszavazás lehetőségének megteremtése, ahogyan ezt egyre több országban megteszik. A rendelkezésre álló időben az alkotmányos szerződés minden pontjáról és összefüggéséről a nyilvánosságot szolgáló összes lehetséges eszköz segítségével, az eddigi két kampány alapvető hiányosságait is pótolva, átfogóan és pontosan tájékoztatni kell az állampolgárokat, amelynek során egyébként olyan lényegi kérdésekről lehet szó, amire az előbb Hörcsik Richárd és Németh Zsolt képviselő urak is utaltak.

Ezért én mint nemzeti érzelmű független képviselő, arra kérem a négy parlamenti pártot, hogy az Unióval kapcsolatos eddigi két választás kudarcán okulva tegyék lehetővé, hogy népszavazás útján szülessen döntés az alkotmányos szerződés elfogadásáról van elutasításáról. Az idő nem sürget bennünket, mert 2006 végéig van ideje a Magyar Országgyűlésnek, a kormánynak és a magyar népnek arra, hogy erről a kérdésről érdemben állást foglaljon.

Bármennyire is más hangulatú vita alakult is ki az általános vitában, és ismerve az álláspontokat, bízom benne, hogy a módosító javaslat érdemi vitára ad okot.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  242  Következő    Ülésnap adatai