Készült: 2024.04.26.05:21:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (1998.11.12.), 4. felszólalás
Felszólaló Perlaki Jenő (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:29


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PERLAKI JENŐ, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! A szervezett bűnözés elleni törvénycsomag a társadalmat feszítő, szerteágazó összefüggéseket hordozó bűnözési formáknak üzen hadat a kapcsolódó törvényjavaslatokkal karöltve.

Akik a szervezett bűnözés veszélyét lebecsülik, azok nem ismerik a lehetőségeket, amelyek a társadalmat és a gazdaságot fenyegetik. A lakosság és a szakértők is igénylik a hathatósabb fellépést a törvénysértések üldözése és visszaszorítása érdekében. De nemcsak a határokon belül tartják fontosnak a védekezést, hanem a NATO, az Európai Unió is tart az internacionális biztonsági problémáktól, ezért közösen várjuk a jogszabályváltozások pozitív hatásait. A várható hatás a társadalom jogkövetésében, a költségvetés bevételeinek hatékonyabb beszedésében és a bűncselekmények különösen veszélyes formáinak visszaszorulásában fog jelentkezni.

Különböző érdekek folytán a nyolcvanas évek végén még tagadták a szervezett bűnözés létét, de a rendszerváltozást kísérő események lehetőséget teremtettek a bűnözés megerősödésére, és más újszerű elemek kerültek előtérbe, mint például a gépjárműlopás, a kábítószer-bűnözés, a csempészet, embercsempészet és a vámorgazdaság; a legősibb mesterség gyakorlásával pedig úton-útfélen találkozunk, és azt hiszem, velem együtt ezt sokan szégyellik.

A jogszabályi hézagokat kihasználó bűnözők tőkét halmoztak fel, és céljaik érdekében a társadalom egyik legveszélyesebb betegségét is terjesztik: a korrupciót, és ha lehet hinni a híreknek, akkor az államszervezetet, az igazságszolgáltatást, a politikai életet is befolyásolni igyekszik a szervezett alvilág.

Indokolt napjainkban, hogy a hatékony fellépés érdekében részletes szabályok szülessenek különös normatívák megalkotása formájában. Hangsúlyozni érdemes, hogy a jogon túl a személyi feltételek és a nemzetközi együttműködés is kulcsszerepet játszanak a társadalom ezen jelenségeinek felszámolásában. A javaslat a bűnüldözés költségvetési feltételeit is igyekszik megteremteni.

A közbiztonság szempontjából veszélyes üzletek bezárása, működésének megakadályozása a közigazgatás eszköztárát használja a bűnszervezetek egyik legerősebb bevételi forrásának, a kábítószerrel való visszaélésnek az elapasztására. A drogdiszkók korát e törvénnyel lezártnak tekinthetjük, ha a jegyzők a kibúvási lehetőségeket is megszüntetik a dekoncentrált szervekkel együttműködésben, hogy új formában ne folytathassák rövid időn belül az üzemeltetést a tulajdonosok.

A prostitúció visszaszorításában jelentős lépés a fogalmak tisztázása és a helyszín korlátozása. A bírságok összege várhatóan eléri eredményét, és a türelmi zónákba szorítja tevékenységet. A javaslat a prostitúciót kizsákmányoló cselekményeket továbbra is fenyegeti büntetőjogilag, ugyanakkor a prostituáltak számára a helyzetből kiutat jelent, ha lehetőséget látnak a létfenntartás más útját megtalálni, és ez a prostituált és kitartottjának viszonya fellazulásán keresztül valósulhat meg.

Vége lesz a szexuális szolgáltatások nyílt hirdetések útján való propagálásának ugyanúgy, mint a prostitúciót nyíltan tűrő és támogató szórakozóhelyek aranykorának.

A bűnmegelőzési ellenőrzés intézménye a büntetésből szabadult személyeket kontrollálja a jogkövető életvitel érdekében a szabadulást követően.

A turizmussal és a menekültekkel érkeznek olyan személyek hazánkba, akiknek magatartása, életvitele veszélyes a társadalomra, éppen ezért a beutazás, a tartózkodás feltételeit szigorítani kell. Emellett a javaslat készítői az emberi jogokat és a menekültügyi jogvédelmi elvárásokat is kielégítették.

Az állam túlhatalmát korlátozó adatvédelmi szabályozások napjainkban jelentős mértékben akadályozzák a legnagyobb értékű és legveszélyesebb bűncselekmények üldözését. Jelentős társadalmi és gazdasági hátrány származik a speciális szabályozások hiányából. Ezt a hiányt fogja pótolni ez a jogszabály, és ezt a helyzetet változtatja meg a javaslat az adatbázisok egyedi összekapcsolásának lehetővé tételével. A titoktartás alól megfelelő feltételek esetén felmenti a javaslat az adatkezelőt, hogy a vámmal, devizával, fegyverrel, terrorizmussal és szervezett bűnözéssel kapcsolatos bűnüldözést kiszolgálja a megfelelő információkkal.

A felderítést a fedett nyomozással kapcsolatos adatok biztonságos kezelésével javasolja erősíteni a szöveg. Különösen fontos a vámbűntettek felszámolásával kapcsolatban a megelőzési szolgálat jogainak bővítése a titkos nyomozás területén. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

A javaslat felsorolt tartalmi pozitívumai alapján az önkormányzati és rendészeti bizottság a szöveget 15-0-5 arányban általános vitára alkalmasnak találta.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai