Készült: 2024.09.21.02:48:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

54. ülésnap (1999.03.04.), 70. felszólalás
Felszólaló Dr. Buza Attila Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:39


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BUZA ATTILA (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Szeretném jelezni, hogy a részletes vitában a törvényjavaslat 2., 3., 4. és 21. §-ához szeretnék hozzászólni.

Írásban leadtam a hozzászólási szándékomat, de azért nem az egyes szakaszokhoz, mert a gondolatmenet, amit itt szeretnék önökkel megosztani, kötődik a törvényjavaslatnak egy 25. §-sal történő kiegészítéséhez is, ami bizottsági kapcsolódó módosító indítványként megjelent, és az önkormányzati és rendészeti bizottság az általam már korábban felsorolt módosító indítványokkal együtt már támogatta. Ezek azok a bizonyos inkriminált paragrafusok - pozitív értelemben természetesen -, amelyeket Kovács Zoltán képviselőtársammal közösen jegyzünk a Fidesz-Magyar Polgári Párt nevében.

Mindenekelőtt szeretném rögzíteni, és visszahivatkozni is egyben az általános vitában a vezérszónoklat során általam elmondottakra, amikor is azt tapasztaltuk, hogy az ellenzéki pártok soraiban egyetértésre talált az a gondolatmenet, miszerint az előttünk fekvő törvényjavaslat egyrészt egy ellenőrizhető joggyakorlatot fog eredményezni ezen a területen, egy időtálló jogi szabályozást tűzött ki maga elé, és remélhetőleg tartalmában ennek megfelel.

A harmadik nagyon fontos kritérium, amit szeretnék külön hangsúlyozni, hogy lehetőség szerint az állami tagozódással szemben támasztott stabilitási igényt próbálja kielégíteni ez a törvényjavaslat minden passzusában, amelynek aztán persze több vonulata is van, gondolhatunk itt elsősorban a választási törvényre és a választási rendszerre.

Még egy nagyon fontos gondolat, ami az általános vitához képest a módosító indítványokon keresztül véleményem szerint ennek a törvényjavaslatnak egy nagyon fontos hozadéka lehet; nevezetesen az, hogy az eljárási szabályok ilyetén formálását követően az igazgatási szervek, a kormányzati szervek elleni támadások hatásfoka, ereje csökkenhet, mégpedig azért, mert ez az eljárási törvény igyekszik megoldani ezeket a problémákat.

Én tényleg örülök annak, hogy az ellenzéki pártok - nem csak azért, mert az Alkotmánybíróság előírta, hogy valamilyen szinten rendezni kell ezt a törvényt, illetve ezt a társadalmi kérdést - támogatták ezt a törvényjavaslatot.

Azonban én egy nagyon fontos dologra szeretném felhívni a figyelmet, mégpedig arra, hogy a törvényjavaslat nemcsak az eljárási kérdéseket kellett hogy rendezze, és mint ilyen, értelemszerűen feles törvényről van szó, hanem ahhoz, hogy ez egy koherens rendszert alkosson, értelemszerűen kétharmados módosítást igénylő Ötv.-módosításokat is kell eszközölni, hiszen egyrészt hatályon kívül kell helyeznünk az önkormányzati törvénynek egy bizonyos passzusát, illetőleg a választási eljárásról szóló törvény egyik rendelkezését módosítani kell.

Miután az általános vitát követően az előkészítés során - bizottsági ülésen is - az ellenzéki pártok képviselőitől valóban érdemi javaslatok érkeztek, amelyeket egyrészt a kormány is támogatott, és mi a kormánypártok soraiban is támogattunk, ezért került sor az általam felsorolt passzusokban módosító indítványok benyújtására, amelyek egyébként szintén kétharmados többséget követelnek meg.

Miután létrejött ez a fajta koherencia az ellenzék és a kormánypártok részéről az önkormányzati törvény vonatkozásában, meggyőződésem szerint nemcsak arra szolgálunk jó példával, hogy adott ügyekben, nevezetesen az Ötv. vonatkozásában kompromisszumokat tudunk kötni, hiszen ezt nemcsak politikai értelemben tettük - és egyetértek képviselőtársammal, hogy jó lenne, ha nem tennénk ebbe bele több politikát, mint amennyi éppen szükséges -, a legfőbb vezérlő elv az volt ezekkel a módosító indítványokkal, hogy az önkormányzati törvénynek a módosítása, amely kétharmados többséget igényel, elsősorban a helyi viszonyok érdekében történik.

Nagyon bízunk abban - legalábbis mi, a Fidesz-Magyar Polgári Párt részéről, értelemszerűen erre biztatva a kormányt is, őket tehermentesítve -, hogy ez az új szabályozás lehetőség szerint helyben is a kompromisszumkényszert, a kompromisszumra való hajlandóságot fogja erősíteni. Ennek megfelelően a módosító indítványokat a záró- és végszavazásnál természetszerűleg támogatni fogjuk, és magát a törvényjavaslatot is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai