Készült: 2024.04.26.03:44:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

280. ülésnap (2005.12.13.), 99. felszólalás
Felszólaló Sisák Imre János (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:  Előző  99  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SISÁK IMRE JÁNOS (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Azt gondolom, hogy ha nem ismernénk az előzményeket, ezt egy teljesen jó szándékú kezdeményezésnek tekinthetnénk. Tisztelt képviselőtársaim, ezt követően fogjuk majd azt az Országos Választási Bizottság által részünkre átküldött előterjesztést olvasni, amelynek a dátuma 2005. július 26. A kormánypártok által benyújtott országgyűlési határozati javaslat dátuma pedig 2005. december 5.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ha önök az ápolási díjban részesülő magyar állampolgárok és az ápoltak kérdéskörével tényleg tisztességesen szerettek volna foglalkozni, akkor a 2006. évi állami költségvetés benyújtása előtt módosították volna megfelelő módon a jogszabályokat, és az ápolási díj többletfinanszírozásához szükséges forrásokat a 2006. évi állami költségvetésben biztosították volna. (Zaj. - Az elnök csenget.) Azt gondolom, hogy a népi kezdeményezésben teljesen egyértelmű az a két kérdés, amelyre kitér a kezdeményező. Az egyik az, hogy az ápolási díjban részesülő munkáját tényleges munkavégzésnek tekintsük, és ne a mindenkori öregségi nyugdíj minimuma legyen a mértékadó szám, hanem a minimálbér összege. Tudjuk, jelen pillanatban Magyarországon 2005-ben 24 700 forint a minimálnyugdíj és 57 ezer forint a minimálbér összege. Azt gondolom, a két szám teljesen egyértelműen önmagáért beszél.

Tisztelt Képviselőtársaim! A népi kezdeményezésben megfogalmazott konkrét kérdéshez képest ez az országgyűlési határozati javaslat, amely előttünk fekszik, egyértelműen egy időhúzó országgyűlési határozati javaslat, az a) pontban teljesen homályosan fogalmaz.

(18.30)

Nézzük meg konkrétan, hogy az ápolási díj milyen ütemezésben milyen mértékben javítható. A b) pont teljesen félrevezető, arról beszél, hogy az ápolási díjban részesülők munkaerőpiacra történő visszavezetését támogassuk, mégpedig úgy, hogy a szociális intézményrendszer fejlesztését próbáljuk előtérbe helyezni. Mindannyian tudjuk, hogy a szociális törvénynek, az 1993. évi III. törvénynek pontosan meghatározott paragrafusai vonatkoznak arra, hogy a 2 ezer főnél, a 3 ezer főnél, a 10 ezer, 20 ezer és 30 ezer főnél nagyobb településeken milyen szociális intézményhálózatot kell kiépíteni. Sajnálatos módon minden kormány, amikor elér a ténylegesen meghatározott határidők teljesítéséhez, egyszerűen kitolja a határidőket, és a szociális intézményhálózat fejlesztésére egyetlen kormányzat sem fordított megfelelő időt.

Tisztelt Képviselőtársaim! A b) egyértelműen megmutatja, hogy ez az országgyűlési határozati javaslat ezzel a témával nem kíván komolyan foglalkozni.

A lakókörnyezetben igénybe vehető szociális alapszolgáltatások vonatkozásában pedig, azt gondolom, még inkább álságos a megfogalmazott országgyűlési határozati javaslat. Elég, ha a 2006. évi költségvetési törvény tervezetét tekintjük e pontnál. Egyetlen dolgot emelnék ki, a jelzőrendszeres házigondozó szolgálatot, ez egyébként is csak a 10 ezer főnél nagyobb településeken nyújthat bizonyos segítséget, viszont amíg 2005-ben 62 ezer forint az egy ellátottra jutó normatív állami támogatás, addig a 2006. évi költségvetési törvény tervezetében ez a normatív támogatás már csak 50 ezer forint.

Tisztelt Képviselőtársaim! Akkor lennénk igazán tisztességesek, ha ezt az országgyűlési határozati javaslatot szépen bevallanánk, és elmondanánk azt, hogy a parlament az elmúlt négy esztendőben nem foglalkozott kellőképpen az ápolási díjban részesülőkkel, illetve az ápoltakkal, és egyszerűen hagynánk, hogy ez a népi kezdeményezés a maga útján meghozza azokat az eredményeket, amelyek ebben a kérdésben megfogalmazhatók.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Demokrata Fórum nem tudja támogatni ezt az országgyűlési határozati javaslatot.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki oldalon.)




Felszólalások:  Előző  99  Következő    Ülésnap adatai