Készült: 2024.04.26.07:07:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

215. ülésnap (2001.06.12.), 30. felszólalás
Felszólaló Dr. Vojnik Mária (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Egészségügyi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VOJNIK MÁRIA, az egészségügyi és szociális bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót. Miniszter Úr! Államtitkár Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Az egészségügyi és szociális bizottságban ennek a benyújtott törvényjavaslatnak a vitája után 11 igen és 10 nem szavazattal fogadta el a bizottság általános vitára a benyújtott indítványt.

 

(9.50)

 

A szavazás szorossága és a vita maga is jelzi, hogy a jogharmonizációs céllal benyújtott törvényjavaslat ebben a bizottsági vitában nyilvánvalóan megkérdőjeleződött, az aktuálpolitikai megfontolások előkerültek, a jogharmonizációs célú módosító indítványok előkészítettségét, a benyújtott javaslatok formáját, tartalmát tekintve pedig úgy ítéltük meg, hogy ez az indítvány nem alkalmas arra, hogy a Magyar Országgyűlés vitára bocsássa és végül is elfogadja.

Tisztelt Országgyűlés! A kormánypárti többség - melynek a jogalkotási törvénytervében ez a benyújtott törvényjavaslat erre az időszakra nem is szerepelt - visszaél azzal az ellenzéki attitűddel, miszerint a patkó ezen oldalán ülők minden alkalommal pozitívan reagálnak arra, hogy az európai uniós csatlakozás követelményeinek a Magyar Köztársaság megfeleljen. Bár hozzá kell szokni ebben a Házban a salátatörvényekhez, a mai napon tárgyalásra kerülő indítvány nem egy koherens javaslat, sokkal inkább hasonlít ahhoz a halászat, vadászat, dajkaterhesség csomagú törvényjavaslathoz, amely ennek a Háznak már az asztalára került egyszer.

Töretlen a kormány, minden jogalkotási, alkotmányossági előírás figyelmen kívül hagyásával abban, hogy kezelhetetlen, össze nem illő törvények módosításából álló törvénycsomagot tegyen a parlament asztalára. Az előttünk fekvő törvényjavaslat előkészítő munkája oly sürgős és oly elkapkodott volt, hogy az érintett köztestületi kamarák véleményének kikérésére, a szükséges egyeztetésekre már nem maradt idő. És bár léteznek a Gyógyszerész és a Magyar Orvosi Kamarának a benyújtott javaslatot kritizáló észrevételei, ezeket azonban, mivel nem egyeznek a kormány előterjesztésével, az előterjesztők teljes mértékben figyelmen kívül hagyták.

A benyújtott törvényjavaslatok külön-külön is körültekintő és alapos vizsgálatot igényelnének, meg kellene vizsgálni, hogy az Európai Unió direktívái, a kötelező előírások és az ajánlások milyen viszonyban vannak a benyújtott törvényjavaslattal. Nem jelentéktelen kilenc törvény módosítására készül most a kormány, hiszen többek között a személyek és szolgáltatások szabad áramlásának örve alatt az orvosi és gyógyszerészeti hivatás gyakorlásának alapvető feltételeit kívánja megváltoztatni. A rendelkezésemre álló öt percben természetesen nincs mód arra, hogy minden szakmai kritikát megfogalmazzak, csak szeretném elmondani, hogy ezek a törvényjavaslatok sértik a magyar orvosok és gyógyszerészek, és sértik a magyar betegek érdekeit, az aktuálpolitikai céllal benyújtott indítványok pedig költségvetési kihatások vizsgálata nélkül, kizárólag kormánypíár-szempontok alapján kerültek ebbe a törvényjavaslatba.

Az ellenzéki szónokok vezérszónoklatai a mai napon meg fogják indokolni a tartalmi kifogásainkat, és sajnos attól tartok, hogy mint mindig máskor, a további kifogások és kritikák az éjszakai viták homályába vesznek, esélyt sem adva arra az állampolgároknak, hogy ezeket a kifogásokat megismerhessék.

Tisztelt Képviselőtársaim! (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Köszönöm a figyelmüket, és ajánlom a kormánynak, hogy még egyszer gondolja meg ennek az előterjesztésnek a létjogosultságát.

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai