Készült: 2024.09.21.06:13:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

215. ülésnap (2001.06.12.), 174. felszólalás
Felszólaló Font Sándor (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:37


Felszólalások:  Előző  174  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FONT SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! Remélem, sok kincse van Magyarországnak, és döntő többségében jól bánunk azokkal. Ilyen kincsnek gondolom a magyar gyümölcspálinkát is. Sajnos a jelenleg hatályos rendelkezések lehetővé teszik, hogy "pálinka" szóval illessék azokat az alkoholos italokat is, amelyek úgynevezett hidegúti eljárással készülnek, gyakorlatilag finomszeszhez aroma és színanyag hozzáadásával - ennek a fajta italnak a pálinkához viszont semmi köze. A pálinka véleményem szerint kizárólag gyümölcscefre erjedéséből keletkezett alkohol lefőzésével állítható elő. Míg egy hektoliterfok finomszesz önköltsége körülbelül 100 forint, addig egy hektoliterfok gyümölcspálinka önköltsége gyümölcstől függően 400-600 forint.

Állítom, hogy őseink által az alkoholok terén egy kincs maradt a kezünkben, és ez a kincs a gyümölcspálinka, amely nincs eléggé megbecsülve a jelenlegi törvényeink szerint. Ugyanakkor közismert, hogy az európai uniós tárgyalások folyamatosak, és úgy vélem, ezeken a tárgyalásokon a magyar pálinkát le kellene védeni az alkoholok terén, és pálinka névvel csak a magyar gyümölcsből a hazánkban kiforrott technológia szerint nyert alkoholt lehessen illetni a későbbiekben. Úgy, ahogy a whisky a skótoké, a konyak a franciáké, a grappa az olaszoké, az ouzo a görögöké, úgy a pálinka a magyaroké. Ezt tudatosítani kellene Európában és a világon.

Kérdezem az államtitkár urat, van-e lehetőség, de leginkább szándék a minisztérium részéről, hogy egyértelműen definiálja: pálinka alatt csak a gyümölcspálinkát értjük, és a kereskedelmi forgalmazás terén csak a gyümölcspálinka nevezhető a későbbiekben pálinkának. Ugyanakkor kérdezem, hogy az európai uniós tárgyalásokon milyen esélye van a pálinka levédésének, mert tudomásom szerint a kezdő lépéseket már megtettük ez ügyben.

És még valamit: sokszor mondjuk egy jellemző magyar termékre, hogy hungarikum. De mit is értünk ez alatt? Meghatároztuk-e pontosan valaha is ennek a szónak a jelentését? Összeállította-e valaki a hungarikumok listáját? Hogyan lehetne erre a még nem létező listára majdan egyszer felkerülni? És számítunk-e a hungarikumokra, amikor Magyarország imázsának növelésében gondolkodunk?

Várom az államtitkár úr válaszát. (Taps az MDF és a Fidesz soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  174  Következő    Ülésnap adatai