Készült: 2024.04.26.08:29:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

215. ülésnap (2001.06.12.), 139. felszólalás
Felszólaló Danka Lajos (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:55


Felszólalások:  Előző  139  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DANKA LAJOS (FKGP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a téma szerintem is nagyon fontos, mert például a nyugati határszélen nagyon erősen érezzük, hogy milyen élesen vetődnek fel ezek a problémák. Rendszeresek az újságokban megjelenő hirdetések, amelyek szerint egy 40 év feletti munkát kereső embernek esélye sincs arra, hogy állást kapjon és elhelyezkedjen.

De a problémát nemcsak az emberek kora, hanem a képzettsége is jelenti. Nálunk adott esetben már az is gondot okoz, ha valakinek túl magas a képzettsége, mert a képzetlen munkaerőt felszívják azok a Rubik-kocka összeszerelő üzemek, amelyek a határszélen létesültek, olyan szintig, hogy bizonyos üzemek nemrég azt kezdeményezték, hogy Romániából, Ukrajnából vagy Szlovákiából hozassunk be munkaerőt, mert különben nem tudnak fejlődni. Ha ezt a tevékenységet engedélyezzük, az oda fog vezetni, hogy a béreket teljes egészében lenyomja az országban, az egyszerű bedolgozói munka kerül előtérbe, amelynek az odébbvitele a szabályozás esetében könnyebb, ahelyett, hogy a kutatás és fejlesztés, illetve az innováció lenne a meghatározó a magyar piacon. Ez főleg a nyugati megyékre érvényes.

Ezért nagyon fontosnak tartjuk, hogy az a munkaerő, aki elérte a 40 éves kort - s ez alatt nemcsak a fizikai munkásokat, hanem az értelmiséget is értem -, el tudjon helyezkedni. Olyan mérnök, aki már vezető beosztásban volt, a szakterületén többéves gyakorlattal rendelkezik, egyszerűen nem tud elhelyezkedni, mert kezdő mérnökből szívesen alkalmaznak a multik akármennyit, már azon folyik a vita, hogy az ország melyik részéből hozzunk mérnököket és hogyan telepítsük le őket, miközben az ott lévő és gyakorlattal rendelkező szakemberek nem tudnak elhelyezkedni. Tehát nemcsak a kor, hanem a képzettség is - méghozzá ilyen szinten - meghatározó.

Azt gondolom, a mi feladatunk az lenne, hogy ennek a korosztálynak is biztosítsuk a megfelelő létfeltételeket, hiszen milyen megalázó egy két-három diplomás mérnöknek az, ha kunyerálnia kell egy művezetői vagy egy kezdő mérnöki állást, miközben hatalmas vezetői gyakorlattal rendelkezik, de azt mondják, hogy már nem nevelhető nyugati technológiára az illető. Tehát az a feladatunk, hogy abban az irányban próbáljuk meg meghatározni a munkaerőpiacot, hogy ezek az emberek el tudjanak helyezkedni.

Itt kell kiemelnem a Kisgazdapárt folyamatos törekvését arra, hogy a magyar parlament egy olyan nyugdíjba-vonulási rendszert próbáljon kidolgozni, amely lehetővé teszi a munkaerőpiacról kiszorulóknak, ha megfelelő alapot képeztek maguknak, idő előtt el tudjanak menni nyugdíjba, és adott esetben ne a szolgálati idő legyen a meghatározó, hanem az általa befizetett összeg.

Itt kell elmondanom azt is, hogy addig, amíg a magyar férfiak átlagéletkora 62 év, addig irreálisnak tartjuk a nyújtott nyugdíjba vonulást - a 65 évet -, de a hölgyek esetében is túlzásnak tartjuk a nyugdíjkorhatár megemelését, főleg azok között a körülmények között, amikor még mindig ilyen problémákkal küzdünk.

 

 

(14.40)

 

Tehát arra kérem a parlamenti pártokat, hogy ezeket a kezdeményezéseket, amelyeket a Kisgazdapárt most már 11-12 éve kezdeményezett, ezeket támogassák, és próbáljunk meg egy olyan ösztönzőrendszert létrehozni, amely biztosítja a 40-50, adott esetben ha valaki tovább akar dolgozni, a 60 év felettieknek a megfelelő munkalehetőséget, és ezen keresztül a családjuknak a létbiztonságot.

Köszönöm szépen. (Taps az FKGP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  139  Következő    Ülésnap adatai