Készült: 2024.09.24.18:41:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2011.05.10.), 166. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:00


Felszólalások:  Előző  166  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Egy nem olyan régen az Országgyűlés előtt megtárgyalt törvényjavaslat kapcsán, amely a Btk. módosítását célozta, fejtettük ki azt, hogy a kormánynak minden segítséget meg kívánunk adni a rendteremtéshez. Ezért támogattuk tehát azt a Btk.-módosítást is, ami a mi meglátásunk szerint szükségtelen volt, szakmailag rossz megoldást tartalmazott, de támogattuk azért, mert a kormány kérte, és a kormány azt mondta, hogy a rendteremtéshez ő ezt az eszközt szeretné az Országgyűléstől felhatalmazásként megkapni.

Egyetértünk abban, hogy nem tartható állapot az, hogy Magyarországon bármely társadalmi csoportnak félnie kelljen. Nem tartható állapot az sem, hogy egyes, magukat társadalmi szervezetnek nevező vagy jogilag annak is minősülő szervezetek átveszik az erőszak-monopóliumot az államtól, és az állam ezt az elmúlt időszakban legalábbis hagyta, és hagyja.

Jó volna tudni azt is, tisztelt Országgyűlés, hogy mi történt pontosan és miért történt Gyöngyöspatán. Jó volna, ha ehhez kérnék a támogatásunkat. Jó volna, ha ehhez kérnék és nem ahhoz, hogy segítsünk elfedni a kormány tehetetlenségét. Jó volna, ha nem ahhoz kérnék a segítségünket, hogy segítsünk az ellenzéket felelőssé tenni a történtekért, sőt egy kicsit erősebben fogalmazok: csak az ellenzéket felelőssé tenni a történtekért.

Jó lenne, ha nem ahhoz kérnék a segítségünket, hogy A tanú című filmet idézve: bebizonyítsuk azt, hogy az egész incidensért az úszómester felelős. Márpedig az előttünk fekvő törvényjavaslat, határozati javaslat, azt gondolom, ezt a célt tűzte ki maga elé.

Valójában, és kezdeném itt, nem egy eseti bizottságról van szó, legalábbis feladatkörét tekintve, hanem egy vizsgálóbizottságról. Azok a feladatok, amelyeket a bizottság feladataként az előterjesztő megjelölt, nem egy eseti bizottság feladatai, hanem egy vizsgálóbizottság feladatai. Természetesen tudjuk, értjük, és nem kell túl nagy politikai tapasztalat ahhoz, hogy az ember azonosítani tudja a céljukat. Ugyanis a vizsgálóbizottságok hagyományosan paritásos alapon szoktak felállni, az előterjesztés pedig egy kormányzati többséggel működő eseti bizottság felállítását javasolja az Országgyűlésnek. Ha a kérdéseket is megnézzük, akkor világossá fog válni az, hogy miért olyan fontos az előterjesztőnek, hogy ez a bizottság kormányzati többséggel működjön.

De mielőtt erre rátérnék, egy kérdésre, egy problémára szeretném a figyelmet felhívni, általában érinti ez a bizottság feladatkörét, illetve a meg nem határozott feladatköröket. Úgy hisszük, hogy a Gyöngyöspatán történt események, de egyáltalán, ami a címben szerepel, a határozati javaslat címében, tehát az egyenruhás bűnözés - nehezen értelmezhető ez a fogalom persze, de legyünk nagyvonalúak, és lépjük át ezt a problémát -, szóval, ez elsősorban nem rendészeti kérdés. Az is, természetesen, és a rendészeti vonatkozásokat is vizsgálni kell, de úgy gondolom, hogy jóval több ennél. Ez a mi meglátásunk és megítélésünk szerint alapvetően egy társadalompolitikai kérdés, ahogy egyébként a közbiztonság is, és számtalanszor vitatkoztunk már a Ház falain belül arról, hogy a közbiztonságot hogyan kell értelmezni, illetve a közbiztonság elősegítését, rendészeti kérdésként pusztán vagy ennél tágabb körben.

Én most is elmondom, amit mindig el szoktam mondani, hogy ez jóval több annál, mint hogy rendészeti kérdéssé degradáljuk. Hogy egy példát mondjak és nem is túl messze esőt a gyöngyöspatai események eredőjéről: az, hogy például az úgynevezett megélhetési bűnözés egy bizonyos területen nagyobb vagy kisebb, nem attól függ, hogy több rendőr van vagy kevesebb rendőr van, hanem alapvetően attól függ, hogy ott milyen a gazdasági helyzet, élnek-e emberek mélyszegénységben, vagy nem élnek emberek mélyszegénységben. S valószínűleg hatékonyabb módja a kis tárgyi súlyú lopások elkövetése felszámolásának, ha jó gazdasági helyzetet teremtünk abban a térségben, mint ha több rendőrt küldünk oda.

Ezt az egyszerű összefüggést felismerve azonban úgy gondolom, hogy az eseti bizottság feladatkörévé is egy picit többet kellene tenni, mint amennyit az tartalmaz. Ugyanis meg kellene vizsgálni azokat a társadalmi, társadalompolitikai és gazdasági vonatkozásokat, amelyek a kialakult helyzetet előidézték. E vonatkozásban semmit nem tartalmaz az előterjesztés. Olyan megállapításokat viszont tartalmaz tényként elfogadva, vagy tényként kéri elfogadni az Országgyűléstől, amelyek adott esetben a vizsgálat tárgyai lehetnének, illetve a vizsgálat tárgya kellene hogy legyenek.

(13.30)

Másrészt - talán ez a tartalmi szempontból legkomolyabb kritika, és erre utaltam már a bevezetőben is - a kormányzati munka felelősségét kívánná áthárítani szinte az ellenzékre, legalábbis a szellemiségét tekintve a javaslat, és azt a célt szolgálja, hogy a kormányzati munka a rendészeti kormányzat eredménytelenségét fedje el majd a jelentés elfogadásakor.

Ha megnézik a tisztelt képviselőtársaim azt, hogy mik a feladatkörök, akkor azt lehet mondani, hogy a kormánypárti politikusok megnyilvánulásait alapul véve - már ami a különböző ellenzéki pártok magatartásával kapcsolatban megfogalmazott kritikáikat illeti - azt tudjuk mondani, hogy a b) és a c) pont a Jobbik tevékenységét kívánja vizsgálni, a d) és az e) pont nagyjából az LMP felelősségét kívánja majd vizsgálni, a g) pont - elnézést, hogy összekötöm, de a kritikákkal önök kötik össze - az MSZP és a Jobbik együttes felelősségét kívánja vizsgálni, a h) pont pedig az MSZP és az LMP együttes felelősségét kívánja vizsgálni. Ezenkívül egyébként az a) pont nagyjából nem értelmezhető, és az indoklás sem tartalmaz eligazítást, az i) pont pedig a bizottság javaslattételi kötelezettségéről szól. Ez az, ami az előterjesztésben szerepel.

Egyetlen szó nem esik arról, hogy a kormányzat tevékenységét milyen módon kívánja vizsgálni majd ez bizottság. Valószínűleg azért, mert nem kívánja vizsgálni ez a bizottság. Ebből az okfejtésből lehet - azt gondolom - eljutni addig a következtetésig, amit előrevetettem a bevezetőmben, hogy nem szolgál más célt az önök előterjesztése, mint azt, hogy a kormányzati munka sikertelenségéről a figyelmet elirányítsák, és ráirányítsák és tulajdonképpen az ellenzék felelősségévé tegyék azt, hogy mi történt Gyöngyöspatán. Ezért szükséges önöknek az, hogy a bizottságban stabil kormányzati többség legyen, a bizottság határozatképessége miatt is és azért is, hogy el tudjanak a bizottság tevékenysége végén fogadni egy olyan jelentést, ami majd ezt fogja kimutatni; tulajdonképpen nem is kormányzati felelősség, ami ott történt, hanem az ellenzéki pártok provokációja, az ellenzéki pártok elítélendő magatartása.

Én pedig azt gondolom, hogy egy ilyen törekvést elvi alapon nem lehet támogatni. És persze nyújtottunk be mi is módosító javaslatot - Harangozó képviselőtársam részletesen el fogja mondani, hogy mi ennek a tartalma, most is és a részletes vitában is -, de önmagában az a szándék, ami önöket vezérelte, amikor ezt a javaslatot benyújtották, azt gondolom, hogy elítélendő, és azt is gondolom, hogy nagyon világosan ezt az Országgyűlés plenáris ülésén meg kell fogalmazni.

Nagyon jó lenne tudni, hogy mi történt ott, nagyon jó lenne tudni azt is, hogy kinek a felelőssége, sőt továbbmegyek, azt sem zárom ki, hogy ellenzéki pártoknak van felelőssége, vagy egyes ellenzéki pártnak vagy pártoknak van felelőssége abban, ami ott kialakult. Csak elsődlegesen mégiscsak a kormány felelőssége az, hogy Magyarországon rend legyen, és ezt a tevékenységet a bizottság nem kívánja majd vizsgálni az előterjesztés szerint.

Tehát nem azzal van a kifogásom, mielőtt még megkapnám azt a választ, hogy miért nem akarom én az ellenzék felelősségét vizsgálni. De! A bizottság vizsgálja az ellenzék felelősségét, de vizsgálja a kormányét is. Úgyhogy én összefoglalva azt tudom mondani, hogy azt a szándékot mélységesen elítélem, ami vezérelte az előterjesztőket, amikor benyújtották az indítványt. Egy bizottság felállítását, ami elsősorban vizsgálóbizottság lenne, viszont tiszta szívből tudom támogatni, mert elképesztő az, ami Gyöngyöspatán történt, és azt gondolom, hogy ezeknek a hátterét és az ezzel kapcsolatos intézkedéseket szükséges kivizsgálni.

Én tehát azt kérem az előterjesztőtől, hogy gondolja ezt át, gondolja meg azt, hogy esetleg visszavonja ezt a javaslatot, és kompromisszumosan előterjesztünk minden párt egyetértésével, a mienkkel biztosan, egy vizsgálóbizottság felállítására irányuló javaslatot, amely valóban azt vizsgálja, amit ezen eseménysor kapcsán egy vizsgálóbizottságnak és parlamenti képviselőknek vizsgálnia kell.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  166  Következő    Ülésnap adatai