Készült: 2024.09.24.11:17:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

68. ülésnap (2015.04.28.), 90. felszólalás
Felszólaló Földi László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:43


Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FÖLDI LÁSZLÓ, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány 2010 óta folyamatosan azon dolgozik, hogy a segélyek osztása helyett a munkaalapú társadalmat erősítse. Ennek egyik eszköze az, hogy a lehetőségekhez mérten a járulék- és adócsökkentésekkel, a foglalkoztatás bővítésével és a családok megélhetésének javításával bővítse a munkavállalók számát.

Ez különösen igaz és nagy segítséggel bír a mezőgazdaságban foglalkoztatottak esetében. Az ágazatban többségében munkaszerető, de alacsony iskolai végzettséggel rendelkező, szakképzetlen emberek helyezkednek el és biztosítanak megélhetést családjuknak. Sajnos, azonban nincs mindig elegendő munkahely, hiszen a vállalkozások nem tudják kigazdálkodni a munkahelyek számának növelését. Ebben nyújthat segítséget a most tárgyalt, az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CLVI. törvény módosítása a mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatott munkavállalók után érvényesíthető adókedvezmények változásán keresztül.

A mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatott, 25 és 55 év közötti munkavállalók foglalkoztatása esetén a munkáltató 14,5 százalékos kedvezményt érvényesíthet az őt terhelő szociális hozzájárulási adóból, ez pedig a 27 százalék helyett durván a fele. A kedvezmény a bruttó munkabér után jár, legfeljebb 100 ezer forint után érvényesíthető. A kedvezmény egész hónapra akkor érvényesíthető, ha a munkavállalót a hónap egészében mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatják. Azon hónapok tekintetében, amelyekben a munkavállaló a 25. és 55. életévét betölti, a kedvezmény nem vehető igénybe, tekintettel arra, hogy itt más kedvezmények, a 25 év alatti és az 55 év feletti munkavállalók után járó kedvezmények érvényesíthetők.

Korábban az adójóváírás eszköze nem volt elég hatékony, nem töltötte be igazi feladatát, jelentősen ösztönözte az adóeltitkolást, és közben a legelesettebbek helyzetét nem javította. Ezzel szemben a munkahelyvédelmi akcióval bevezetett, a szociális hozzájárulási adóból és szakképzési hozzájárulásból igénybe vehető kedvezmények sokkal hatékonyabban növelik az elhelyezkedés esélyeit az arra rászorulóknak, ráadásul nem ösztönzik a béreltitkolást, mivel azok magasabb bérek mellett sem kerülnek kivezetésre.

2014 februárjában 9 milliárd 599 millió forint munkahelyvédelmi támogatást adott a kormány, ez az összeg idén februárban több mint 1 milliárd forinttal, 10 milliárd 673 millió forintra nőtt.

A kormány az utóbbi időszakban többször is módosította, szélesítette a munkahelyvédelmi akció kereteit, egyre növekvő kedvezményt nyújtva az érintetteknek. A változások leginkább a kisgyermeket nevelők munkaerő-piaci helyzetét igyekeztek javítani. 2014. januártól 1-jétől a munkáltatót három helyett öt évig illeti meg a tehercsökkenés, ha legalább három gyermeket nevelő szülőt alkalmaz. Ugyanakkor a pályakezdők esetében is kedvezményt biztosít: 25 év alatti pályakezdő munkavállaló esetén teljes munkáltatói adómentesség, azaz 28,5 százalékos kedvezmény illeti meg a munkáltatót.

Fontos, hogy azok számára is új lehetőséget teremtsünk, akiket tartósan álláskeresőként tartunk nyilván. Az ő alkalmazásuk esetén teljes munkáltatói adómentesség, azaz 28,5 százalékos kedvezmény vehető igénybe a foglalkoztatás első két évében, míg a harmadik évben 14,5 százalékos kedvezmény vehető igénybe. Ugyanígy nagyon fontos a kismamák esetében a kedvezmény mértéke, szintén 28,5 százalék a foglalkoztatás első két évében, a harmadik évben pedig 14,5 százalék. A legalább háromgyermekes anyák esetében a harmadik évben is 28,5 százalék a kedvezmény, a következő két évben pedig 14,5 százalékos kedvezmény jár.

A kormány által elindított program széles köröket érint, és a gyakorlatban is hozzájárul az értékteremtéshez, a családok gyarapodásához. Ennek köszönhetően természetesen profitálnak a munkavállalók is, profitálnak a vállalkozások is, ilyen formában pedig az egész ország.

Azt javasolom a tisztelt képviselőtársaimnak, hogy támogassák az előttünk lévő törvénytervezetet, és szavazatukkal is javítsák a mezőgazdasági munkavállalók életkörülményeit. Köszönöm szíves figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(16.10)




Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai