Készült: 2024.09.19.09:30:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2009.06.22.), 236. felszólalás
Felszólaló Gulyás Dénes (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Kulturális bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:31


Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GULYÁS DÉNES, a kulturális és sajtóbizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nagyon nehéz egy olyan beszámolót tárgyalni, ahol a számok és a tartalom elválnak egymástól. Ugyanis a beszámolót elolvasva azt láthatjuk, hogy a számok tekintetében pénzügyileg egyértelműen stabil és számvitelileg is rendben lévő gazdálkodást folytatott az MTI 2008-ban. Ez mindenképpen elismerésre méltó, főleg, ha összehasonlítjuk egyéb intézmények gazdálkodásával. Ráadásul székházügyet sem látok az MTI-nél kibontakozni, ami tovább javítja a beszámoló gazdálkodásra vonatkozó részét, hiszen úgy tűnik, a következő egy-két évtized stabil gazdálkodása egyelőre nem került veszélybe.

Ugyanakkor az MTI évek óta nyereséges, pénzügyileg stabil, számvitelileg rendezett gazdálkodása alapvetően annak köszönhető, hogy a cég vezetése eddig még mindig el tudta érni, hogy a költségvetés folyósítsa a normatív, illetve a céltámogatási igényt, így az az alapprobléma, hogy folyamatosan csökken az alaptevékenységből származó árbevétel, pénzügyi-számviteli oldalon eddig nem jelentett súlyos gondot.

A 2008. év mérlegének jó néhány eredményét azonban csak pénzügyi műveletekkel tudták elérni. A cég árbevétele reálértéken mérséklődött. Ennek okaként a hagyományos hírszolgáltatások piacának romlását jelöli meg a beszámoló, illetve az MTI hagyományos médiapiacának nevezett nyomtatott sajtó területén történt piaci változásokat. Láthatóan nem sikerült olyan lépéseket tenni a válság okozta piaci folyamatok hatásának tompítására, amelyek a negatív tendenciát megfordíthatnák. Ma azt látni, hogy sajnos nem készülnek igazán új termékek, a szűkülő piaci lehetőségekkel és negatív tendenciákkal szemben a cég eddig nem kísérelt meg radikális válaszlépéseket keresni és felvázolni szakmai oldalon.

A közelmúltban elkészült középtávú stratégia is - a létszám-leépítési tervtől eltekintve - a jelen kereteket megtartó, vegetáló működésre épül. Az MTI láthatólag nehezen tud mit kezdeni az internettel. Sehol sem tartanak az audiovizuális tartalomszolgáltatással kapcsolatos fejlesztések, pedig ezen a területen tapasztalható visszaesés tekintetében azt gondoljuk, hogy ez kulcskérdés lehet, és ez elvisz minket a stratégiai kérdések tekintetében ahhoz, hogy milyen stratégiával rendelkezik az MTI a következő évek tekintetében vagy akár hosszabb időre is.

Az elmúlt évek beszámolóiból az látszik, hogy az esetleges pénzügyi nehézségek tekintetében mindig csak a szükséges fejlesztések valósulnak meg, mintha nem látnánk a középtávú stratégiát alátámasztó, nagyobb jelentőségű fejlesztések megvalósítását vagy elindítását. Komoly gond, hogy a stratégia és a szükséges beruházások nem állnak összhangban az MTI esetében. Nem megnyugtató az sem, hogy jelentős létszámleépítés folyik az MTI-nél, amihez költségvetési támogatást vesznek igénybe, ám a létszámleépítés biztosan nem erősíti a vidéki tudósítóhálózat fejlesztését, pedig itt komolyabb előrelépésre lenne szükség, mert enélkül nem tudunk előrelépni a vidéki Magyarország és a Kárpát-medencei magyarság hangsúlyosabb megjelenésének érdekében.

A legfontosabb problémáról, a tartalmi kérdésekről elég egyetlen példát kiemelnem, mert gondolom, a vitában ezekre részletesen ki kellene térni. Erre példa a következő MTI-hír. Kérem önöket, hogy figyeljenek jól, és próbálják meg eldönteni, melyik évben adta ki a nemzeti hírügynökség, és ki volt ebben az időben Magyarország miniszterelnöke.

"A magyar miniszterelnök kisiskolásokkal karácsonyozott. Általános iskolások találkoztak a miniszterelnökkel. Negyven általános iskolás találkozott a miniszterelnökkel és feleségével. A sajóbábonyi és boldvai általános iskolás fiatalok levélben kérték, hogy találkozhassanak a miniszterelnökkel. A miniszterelnök feleségével és két gyermekével érkezett a találkozó helyszínére a Kossuth téri Mesevárosba, ahol először a Mikulás-házba mentek be. A gyerekek elénekelték a 'Hull a pelyhes fehér hó' kezdetű karácsonyi dalt a miniszterelnökkel és feleségével közösen, amiért mézeskalácsot kaptak ajándékba a Mikulástól. A vendégek ezután a Mesevárosban megnézték a betlehemi jászol szamarát, a Dédi expresszt, amelyben kalács sült és forralt bor melegedett, valamint megcsodálták a 18 méter magas óriás fenyőt a Parlament előtt. A miniszterelnök feleségével és gyermekeivel arra is vállalkozott, hogy együtt táncoljon a gyerekekkel, majd engedte, hogy a fiatalok fotókat készítsenek róla. Ezután az Országház kupolatermébe látogathattak el az iskolások, ahol a miniszterelnök elköszönt tőlük, de a gyerekek még maradhattak, és idegenvezető kíséretében megnézhették a Parlamentet." (Korózs Lajos: Orbán volt a miniszterelnök?)

Önök tippelhetnek, hogy melyik évben adta ki ezt a hírt a nemzeti hírügynökség: 1951-ben vagy 2008-ban? Önök arra is tippelhetnek, hogy ki volt ennek az eseménynek a bekövetkeztekor Magyarország miniszterelnöke. Nincs könnyű dolgunk, mert nem sikerült megújítani a hírügynökség kiadásainak nyelvezetét, stílusát. A válasz ugyanis: 2008-as a hír, és Gyurcsány Ferenc volt Magyarország miniszterelnöke. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Most önöket megkímélem attól, hogy Gyurcsány Ferenc nevével aktualizálva fölolvassam a hírt.

Mindenesetre az itt fölsorolt tények indokaként a kulturális és sajtóbizottság ellenzéki tagjai nem támogatják a beszámoló elfogadását.

Köszönöm szépen. (Tellér Gyula tapsol.)




Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai