Készült: 2024.09.19.20:02:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2009.06.22.), 10. felszólalás
Felszólaló Juhász Gábor (MSZP)
Beosztás igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JUHÁSZ GÁBOR igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Teljes mértékben egyetértek önnel: deklarálnunk kell azt, hogy ezek szalonképtelenek, nemkívánatosak, sőt, mi magunk hajlandóak vagyunk összefogni és fellépni ellenük. Ugyanakkor én magam elgondolkodtatónak, elszomorítónak tartom azt is, hogy számos, évekkel ezelőtt történő figyelmeztetés vagy sorozatosan megtörtént figyelemfelhívás és ezek előtti számtalan káros, fenyegető, felháborító cselekményre adott elítélő válasz ellenére mégis azért juthattunk ide, mert a Magyar Országgyűlés több éve nem képes olyan törvényeket alkotni, amelyek érdemben jogi fellépési lehetőséget kínálnak ezek ellen a tevékenységek ellen.

Vagyis úgy gondolom, önnek abban teljesen igaza van, hogy a parlamenti pártoknak egymással összefogva, mihamarább, közös megegyezéssel, egyfajta közmegegyezéssel ki kell alakítaniuk azokat a lépéseket, amelyek a szélsőséges politikai eszmék megerősödése ellen hatnak, de úgy is gondolom, nem elég csak a bíróságra, a rendőrségre vagy az ügyészségre mutogatni ebben a kérdéskörben, hanem bizony, ahol szükséges, ott jogalkotással is fel kell lépni ezek ellen, és nekünk itt a parlamentben a közéleti lehetőségünkön kívül, hogy ráirányítsuk a figyelmet, tulajdonképpen ez az egy lehetőségünk van: a jogalkotás lehetősége.

Ezért nyújtotta be az előző kormány a Magyar Köztársaság alkotmánya módosításáról szóló T/9045. számú törvényjavaslatot, amely a kormány álláspontja szerint megfelelő és mértéktartó jogi válaszlépések kialakítását tette volna lehetővé a gyűlöletcselekmények ellen. A szocialista képviselők szintén nyújtottak be alkotmánymódosítást a T/9584. szám alatt, így kívánták biztosítani azokat az alkotmányos kereteket, amelyek lehetővé tették volna a jogi reagálást. Ez a javaslat a kormány korábbi javaslatához képest nemcsak a véleménynyilvánítási szabadságot érintené, hanem a gyülekezés és az egyesülés szabadságát is, másrészt a javaslat tartalmaz egy, a holokauszttagadás tiltását megalapozó alkotmányi rendelkezést is. Ennek a törvényjavaslatnak az általános vitájára nemrégiben került sor.

Ugyanakkor hadd jegyezzem meg azt is, tisztelt képviselő úr, hogy legnagyobb sajnálatunkra az SZDSZ egyetlen képviselője sem tartotta fontosnak, hogy a plénum előtt ezzel a törvényjavaslattal kapcsolatosan akár csak a véleményét is kifejtse. Én úgy gondolom, minden egyes ilyen alkalommal, amikor e tárgyban napirend előtti vagy egyáltalán hozzászólás hangzik el a Házban, akkor deklarálni kell, hogy egyetértünk a hozzászólóval, azonos platformon állunk, sőt, készek vagyunk újabb és újabb javaslatokat készíteni annak érdekében, hogy sikeres és eredményes jogi eszközöket biztosítsunk a hatóságoknak, hogy fel lehessen lépni ezek ellen, de anélkül, hogy akár önök, akár mások érdemben és komolyan foglalkoznának ezzel, nagyon nehéz, illetve az idő előrehaladtával az ember hite egy kicsit csökken.

Ugyanakkor, hogy valami pozitívumról is beszámoljak, azt tapasztaltam, hogy ennek a bizonyos szocialista kezdeményezésnek az általános vitáján egyetértés látszott kirajzolódni a szocialisták és a Fidesz képviselői között. Ezt mindenképpen egyfajta előremutató változásnak tartom. Bízom benne, hogy vagy e kapcsán vagy más javaslat kapcsán előbb-utóbb körvonalazható lesz egy olyan törvény, amelynek az elfogadásával mi, parlamenti képviselők a beszéden túl érdemben hozzá tudunk járulni ahhoz, hogy felléphessenek ezek ellen a nemkívánatos jelenségek ellen.

Vagyis summa summarum, tisztelt képviselő úr, eddig is számíthatott a kormányra, ezentúl is számíthat a kormányra. Minden olyan kezdeményezés előtt nyitva állunk, amit akár ön, akár a frakcióból bárki megtesz a kormány felé, illetve, amint azt ön láthatja és érzékelheti, maga a kormány is időről időre előáll új kezdeményezéssel. Arra kérem önt, hogy időnként a mi kezdeményezéseinken is komolyan gondolkodjanak el, hátha egyszer sikerül megteremteni egy javaslat mentén azt a szükséges összhangot, amely a szélsőségek elleni fellépés jogi eszközrendszerét megteremti.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai