Készült: 2024.05.05.23:26:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2001.11.27.), 402. felszólalás
Felszólaló Dr. Sáringer Gyula Ede (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 1:52


Felszólalások:  Előző  402  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SÁRINGER GYULA (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Túl sok diplomást képzünk vagy nem képzünk túl sok diplomást? Erre vonatkozóan egy külföldi élményemet szeretném elmondani.

A '64-65-ös évet, majdnem két évet Franciaországban töltöttem, ott dolgoztam különböző egyetemeken. A toulouse-i egyetemen töltöttem a leghosszabb időt, nyolc hónapot. Akkor 12 ezer hallgató volt ezen az egyetemen, főleg afrikai diákok, mert a mediterrán északi határ körülbelül ott van. '96-ban a Tempus program keretében a hallgatóink ott végeztek két évet Toulouse-ban, és mint egyetemi vezető, elmentem meglátogatni őket. Négy egyetemi vezetőhöz vittek el Toulouse-ban, 105 ezer hallgató van. Tehát '64-65-ben 12 ezer hallgató volt, '96-ban 105 ezer volt.

Megkérdeztem mind a négy egyetemi elnököt - nem rektornak, hanem elnöknek hívják ott az egyetemi vezetőket -, mi a céljuk ezzel a töméntelen diplomás emberrel. Azt mondja, hogy a francia kormányzatnak az az álláspontja, hogy egy intellektuális társadalmat sokkal könnyebb irányítani, mint egy kevésbé intellektuális társadalmat. Kérdeztem, hol fognak ezek elhelyezkedni. Azt mondja: az az egyetemen dolgozókat egyáltalán nem érdekli, hol helyezkednek el a diplomás embereik. Említett példát, hogy Afrikában rengeteg francia diplomást vesznek fel a régi francia gyarmatokon, és ott dupla pénzt kapnak. Ezért el tudnak helyezkedni, nincsenek állás nélkül. A kifejezetten francia elit pedig esetleg még Amerikába is elmegy. Úgyhogy így oldódnak meg ezek a túlképzések, amik elé mi is nézünk.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  402  Következő    Ülésnap adatai