Készült: 2024.09.19.02:02:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (2010.07.12.), 261. felszólalás
Felszólaló Dr. Tarnai Richárd (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:41


Felszólalások:  Előző  261  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TARNAI RICHÁRD (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Amikor ezt a javaslatot olvastam, akkor az a hétgyermekes kispesti család jutott eszembe, akik a választókerületemben élnek.

A történetük a következő: a gyermekeit egyedül neveli az édesanya, aki munkahellyel rendelkezett, majd tartósan megbetegedett. A munkahelyét elvesztette, és az önkormányzati bérlakásnak, amelyben laknak, a bérleti díját a továbbiakban nem tudta fizetni ez az édesanya. Természetesen felhalmozódott az adósság, és ennek az lett a következménye, hogy most már bírósági ítélet is van arról, hogy el kellene hagyniuk a lakást, noha tényleg önhibáján kívül került ebbe az élethelyzetbe.

Abszolút életszagú tehát az előttünk fekvő javaslat, és abszolút olyan problémákra ad választ, szerintem és szerintünk jó választ, amelyek napjainkban a saját környezetünkben is előfordulnak.

Azért minden kérdésnél, minden törvényjavaslatnál, amely elénk kerül, azt kell megvizsgálni, hogy hogyan jutottunk el idáig, és mi az, amit tenni tudunk, illetőleg mi az, amit tenni kíván a kormányzat, illetőleg az Országgyűlés.

Jól emlékszem én négy-öt évvel ezelőttről azokra a reklámokra, amelyek elárasztották az országot, arra buzdítván mindenkit, hogy vegyenek fel devizaalapú hiteleket, jelzáloghiteleket, és gyakorlatilag ezek a reklámok is nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy az emberek beugrottak ezeknek, és sokszor talán túlzott mértékben is vettek föl ilyen jellegű hiteleket. Persze, egy magánszemélynek jóval kisebb rálátása van a gazdasági folyamatokra, mint egy adott kormányzatnak, és azt gondolom, hogy az adott kormányzatnak, a szocialista kormányzatnak lett volna a felelőssége figyelmeztetni a magánszemélyeket, hogy azért vigyázzanak, mert olyan méreteket öltött az eladósodottság, a devizában történő eladósodottság, amely már komoly veszélyeket rejt. De tudjuk, ekkor, amikor a gazdasági válság híre már eljutott hozzánk is, még mindig tagadta az akkori miniszterelnök, hogy egyáltalán ilyenről lenne szó. Tehát azt lehet mondani, hogy felelőtlenül viselkedett az előző kormányzat, hallgatólagos viselkedésével bátorította ezeket az embereket, akik ilyen hiteleket vettek föl.

Négy-öt évvel ezelőtt 150-160 forintért is föl lehetett svájcifrank-alapú hitelt venni, és már a szocialista kormányzás idején - tehát ezt aláhúznám még egyszer: a szocialista kormányzás idején - is 200 forint fölötti árfolyam is volt a svájci frank esetében. Tehát annak tulajdonítani az árfolyam ilyetén kedvezőtlen alakulását, hogy esetleg egyes fideszes politikusok mondtak vagy nem mondtak kijelentéseket, ez eléggé érdekes. Különösen érdekes annak fényében, ha megnézzük a térségbeli valutákat, amelyek együtt mozogtak a forinttal az utóbbi hetekben, illetőleg az utóbbi hónapokban.

Azt kell megnézni, hogy ezek után mi az, amit a kormányzat tehet, és mi az, amit tenni kell a kormányzatnak. Itt a fokozatosságot látom. Ugye, nem olyan rég lépett hivatalba a kormány. Elsőként a moratóriumot meghosszabbította, ezáltal egy tűzoltást végzett el.

Aztán következő lépésként, második lépésként július 1-jétől megszüntette a kormányzat a devizaalapú jelzáloghiteleket, tehát az új problémákat már nem engedik, nem engedjük be a rendszerbe, tehát újonnan belépő, problémás devizaalapú jelzáloghitelek már nem jönnek be. Ez volt a második lépése és szerintem hatékony lépése a kormányzatnak.

Harmadik lépésként pedig itt van előttünk ez a javaslat, és azok a nyilatkozatok, amelyeket a gazdasági miniszter úr az elmúlt napokban, hetekben mondott, miszerint a nemzeti alapkezelő vagy eszközgazdálkodási alap átfogó módon fogja rendezni a bajba jutott hitelesek sorsát. Ez a következő hetek, hónapok törvényhozási, törvényalkotási munkája lesz.

Én azt gondolom, hogy a tűzoltás feladata, az új problémák megakadályozása július 1-jétől, és a már problémákkal rendelkezőknek a megsegítése, ez a hármas intézkedéscsomag pontosan azokon tud segíteni, akik az előző kormányzat felelőtlensége nyomán ilyen helyzetbe jutottak. És függetlenül attól, hogy nem ez a kormány ugrasztott be senkit ilyen jellegű hitelezésekbe és hitelfelvételekbe, azt gondolom, hogy a mindenkori kormányzat kötelessége meglépni az embereket segítő intézkedéseket, és most erről van itt egyébként szó.

És hogy ennek a hétgyerekes családnak, ennek a hétgyerekes kispesti családnak mi lesz a sorsa, arról azt tudom mondani, hogy jelenleg nem fogják őket kiköltöztetni, noha - még egyszer mondom - jogerős bírósági végzés van erről, és reményeink szerint a nemzeti eszközgazdálkodási alap az év végéig segítséget fog nyújtani abban, hogy hosszú távon is megoldható legyen a lakásban maradásuk.

Én mindenesetre ezt kívánom minden kispesti és nem kispesti, bajban lévő, ilyen hitelválságban lévő családnak. Ez a javaslat, ez a törvényjavaslat ennek a problémának a megoldásában, véleményem és frakciónk véleménye szerint, mindenképpen hatásos és értelmes eszközt ad a kezünkbe.

Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  261  Következő    Ülésnap adatai