Készült: 2024.09.22.14:00:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

259. ülésnap (2005.11.02.), 12. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (MSZP)
Beosztás oktatási minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:48


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! (Közbeszólás az MSZP soraiból: Figyelj, Pokorni!) Bizonytalanság egyetlen helyen van, képviselő úr (Dr. Áder János: De azért reagál rá!): a Fidesz mondandójában és szövegében. A diákok, a hallgatók tudhatják, hogy a bolognai rendszerben fognak felvételizni; tudhatják, hiszen az Országgyűlés elfogadta az erről szóló törvényt, készülnek a rendeletek, folyik a szakok akkreditálása; tudhatják, mert a köztársasági elnök kihirdette ezt a törvényt.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön hivatkozik az Alkotmánybíróság döntéseire, és jól teszi, hiszen azért van Alkotmánybíróság, hogy eligazítson minket akkor, ha egyes kérdésekben bizonytalanság van, eligazítson minket akkor, ha valamilyen kérdésben nem világosak a hatások. Ugyanakkor érdemes az Alkotmánybíróság határozataira nemcsak hivatkozni, hanem elolvasni is őket.

Az Alkotmánybíróság határozata ugyanis megállapítja azt, hogy az a törekvés, amely az egyetemek esetében a gazdaságosságra, a hatékony pénzfelhasználásra, az adófizetők pénzének célszerű elköltésére irányul, alkotmányos, jogszerű. (Dr. Áder János nevet.) Kimondja tehát azt, hogy az az alapvető szándék, amely a felsőoktatási törvényben megfogalmazódik mint az egyetemek, felsőoktatási intézmények átalakítására vonatkozó törekvés, ez a törekvés alkotmányos. Az Alkotmánybíróság határozata azt a módot valóban kifogásolja, ahogy ez ebben a törvényben található, azonban ez kijavítható, reményeink szerint rövidesen ki is fogja javítani az Országgyűlés, ugyanazzal a konszenzussal és egyetértéssel a felsőoktatás szereplői között, mint ami ennek a törvénynek a megszületését is körülvette.

Tisztelt Képviselő Úr! Természetesen választhatja ezt egy kormány, választhatja ezt egy oktatási kormányzat, hogy nem nagyon csinál semmit. Választhatja azt, hogy hagyja azt, hogy a magyar felsőoktatás ne legyen versenyképes, hogy a magyar közoktatás ne esélyt termeljen, hanem esélyegyenlőtlenséget. Ez volt az az út, amelyen önök jártak a Fidesz kormányzati időszaka alatt. (Pokorni Zoltán: Miért tetszik ilyet mondani?) Ez a kormányzat felvállalta azt, hogy belevág a felsőoktatás átalakításába, versenyképessé teszi ezt a felsőoktatást Európában. (Dr. Áder János: Sikerült!) Megkeressük azokat a megoldásokat, amelyek lehetővé teszik azt, hogy a felsőoktatási intézmények nagyobb önállósága nagyobb felelősséggel, az adófizetők pénzének hatékonyabb elköltésével párosuljon.

(8.20)

Amikor ezeket a megoldásokat keressük, akkor természetesen önök ellenzékként is két dolgot választhatnak. Az egyik az, hogy akármiről van szó, azt kiabálják, hogy alkotmánysértő, semmivel sem értenek egyet, minden ponton támadják a kormányt. Ezt megtehetik önök - ezt is teszik -, hozzá kell tennem, ezzel csak magukat járatják le, nem a kormányt. (Derültség a Fidesz soraiban.)

Tisztelt Ház! A kormány elszánt és határozott abban, hogy továbbviszi azokat a változásokat, amelyekre szükség van a felsőoktatásban és az oktatás területén. Meg fogjuk találni azokat a módokat akkor is, ha az ellenzéktől nem támogatást, hanem csak támadásokat kapunk, ahol alkotmányosan, az Alkotmánybíróság most már ismert állásfoglalása alapján azokat a módszereket tudjuk kidolgozni (Dr. Áder János: Eddig miért nem sikerült?), amelyek egyszerre biztosítják az egyetemek autonómiáját, az európai szintű felsőoktatás megszületését és a hatékony gazdálkodást, a hatékony működést.

Tisztelt Ház! Ehhez kérjük az önök támogatását, ehhez kérjük a parlament támogatását, kérjük azt, hogy segítsék ezt a munkát. Segítsék, nem a mi érdekünkben, hanem a felsőoktatás, a felsőoktatásban dolgozók, a felsőoktatásban tanuló diákok, a felvételiző diákok érdekében. Azt kérem önöktől, hogy ha segíteni nem akarnak ellenzéki oldalon, ha segíteni nem tudnak, akkor legalább ne ártsanak. Ne támadják a Bologna-rendszert, ne támadják azt a rendszert, amiben egyetértettünk. Ne javasolják azt, hogy ezt a rendszert fakultatívvá tegyük. Tudják, milyen ez? Mintha azt javasolnák, hogy a közúti közlekedésben tegyük fakultatívvá, hogy baloldalt vagy jobboldalt akar valaki menni az úton.

Szóval, képviselőtársaim, azt kérem önöktől, hogy legalább ezt a rendszert ne támadják, és ne keltsenek bizonytalanságot, hanem segítsenek abban, hogy a hallgatók, a diákok, az ország értesülhessenek a valódi helyzetről, a valódi lehetőségekről.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai