Készült: 2024.09.22.21:12:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2011.04.01.), 166. felszólalás
Felszólaló Bebes István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:18


Felszólalások:  Előző  166  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BEBES ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az általános vitában a Nemzeti hitvallás részhez szóltam hozzá, amely meggyőződésem és elvem szerint az alaptörvénynek egyik nagyon fontos részét képezi, azonban ugyanennek az alaptörvénynek egy nagyon fontos részét képezi az állam feladata, működése és azokhoz kapcsolódó különböző részek, és itt is persze "A helyi önkormányzatok feladat- és hatáskörei" című rész, amelyhez módosító javaslatok érkeztek be. Tisztelt képviselőtársaim engedjék meg, hogy a 110-115. soron beérkezett módosító javaslatokhoz szóljak hozzá, és mondjak néhány gondolatot.

(15.00)

Sajnálatos módon az ellenzéki padsorokból az előző kormányzatok jeles képviselői nincsenek jelen, de abban az időszakban, az előző nyolc évben a helyi önkormányzatok finoman szólva is fekete bárányok voltak az állam működésében és az államigazgatás gépezetében. Egyrészt a törvényi szabályozással néha talán törvénytelenül is, másrészt a különböző hozzájárulásokkal, az állami költségvetésből biztosított normatívákkal is megpróbálták ellehetetleníteni az önkormányzatok működését.

Azt gondolom, hogy három olyan módosító javaslat feltétlenül említést érdemel, amely főként a költségvetési problémákat próbálja meg beemelni az alaptörvénybe. Az egyik természetesen az a része, amely a helyi önkormányzat működéséhez szükséges különböző források biztosítását próbálja meg nevesíteni az alaptörvényben, és többek között az, hogy a helyi önkormányzat kötelező feladat- és hatásköreinek ellátásához azokkal arányban álló költségvetési, illetve más vagyoni támogatásra jogosult, az állam a költségvetési fedezetet biztosítja. Láthattuk, ugye, az előző időszakban, hogy sajnálatos módon akkor pontosan ezek a támogatási lehetőségek egyre csökkentek az önkormányzati feladatellátáshoz, folyamatosan kaptuk a feladatokat, ugyanakkor ezekhez a költségvetési forrásokat még arányaiban sem kapta meg egy önkormányzat, éppen ezért már az ellehetetlenülés felé közelített az önkormányzati rendszer.

És persze ideutalva egy másik módosító javaslatot, amely pontosan a hitelfelvétellel kapcsolatos részeket próbálja meg megemlíteni; az önkormányzatok akkor egyrészről megpróbáltak azokhoz forrásokat biztosítani, és itt nem a működésre - mint ahogy a korábbiakban a képviselőtársaimtól elhangzott -, hanem inkább a fejlesztésekhez próbáltak meg különböző hitelfelvételekkel lehetőséget biztosítani azért, hogy az európai uniós támogatásokhoz, különböző hazai támogatási forrásokhoz hozzá tudjanak jutni. Ugyanakkor azt gondolom, hogy ha az állam megfelelőképpen rendezi a költségvetési fedezetet, biztosítja az önkormányzatok működéséhez, akkor ezekre a hitelfelvételekre a továbbiakban talán kevésbé lesz szükség, és nyilvánvalóan az állam szeretné kontrollálni ezeket a hitelfelvételi lehetőségeket.

A másik része, amely szintén talán ehhez a részhez tartozik, a különböző kötelező feladatok ellátása, gondolok itt az oktatásra vagy éppen a szociális feladatokra vagy számos olyan dologra, amit az előző időszakokban a kistérségi társulásokon keresztül próbált meg az előző időszak támogatni; persze ott is egyre csökkenő mértékben, hiszen az előző időszakokban - főként itt három-négy évvel korábbi időszakokra tudok visszautalni, ott még voltak megfelelő források és kiegészítő normatívák a társulásban történő feladatellátáshoz. Ha mondjuk, visszafordítanának a tisztelt képviselőtársak a 2010-es költségvetés ez irányú fedezeteire, akkor viszont világosan láthatnák, hogy az előző kormány milyen hihetetlen kevés lehetőséget biztosít és milyen mértékben korlátozta ezeknek a társulási feladatoknak az ellátását.

Azt gondolom, hogy abból, ami az alaptörvényben megjelenik és annak is ezt a részét próbálja meg kezelni, világosan látható, hogy az állam egyrészről a megfelelő költségvetési forrásokat megfelelő arányban próbálja meg biztosítani, másrészt pedig logikus, hogy ha a települések megfelelő finanszírozást kapnak, akkor az állam el is várja tőlük, hogy ahhoz megfelelőképpen hozzájáruljanak, és akár a kötelező feladatok ellátását társulás formájában is megtegyék.

Úgy gondolom, hogy majd az önkormányzati törvény ezt megfelelően tudja kezelni, és megfelelően tudja az ezekhez való források biztosításához szükséges törvényi hátteret biztosítani, és ezt is tartalmazza az alaptörvény ebben a formában. Éppen ezért tisztelettel kérem képviselőtársaimat, hogy a megfelelő támogatotti sor elfogadásával is, majd pedig az alaptörvény elfogadásával is ezt a törvényt támogassák.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  166  Következő    Ülésnap adatai