Készült: 2024.04.26.05:29:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

179. ülésnap (2000.12.05.),  347-361. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba vétel
Felszólalás ideje 18:56


Felszólalások:   346   347-361   361-371      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A szünet végeztével folytatjuk munkánkat. Kérem valamennyi képviselőtársamat, foglalja el a helyét.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottsági elnöki értekezlet alapján az Országgyűlés elnöke tárgysorozatba-vételre, illetve ajánlás készítésére kijelölte a bizottságokat. Az érdeklődők a szokásos módon tájékozódhatnak.

Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportja a Házszabály 98. §-ának (5) bekezdése alapján az Országgyűlés döntését kérte két, a bizottságok által elutasított előterjesztés tárgysorozatba-vételéről. A tárgysorozatba-vételről az Országgyűlés az előterjesztő legfeljebb ötperces felszólalása után határoz. A tárgysorozatba-vétel tárgyában képviselőcsoportonként egy képviselő, valamint a független képviselő legfeljebb két perc időtartamban felszólalhat, majd az előterjesztő a felszólalásokra legfeljebb két perc időtartamban válaszolhat.

Tisztelt Képviselőtársaim! A képviselőcsoport kérte, hogy az Országgyűlés határozzon a Kósáné Kovács Magda képviselő asszony által benyújtott és az egészségügyi bizottság által elutasított, a hajléktalanná vált családok széthullásának megakadályozásáról szóló országgyűlési határozati javaslat tárgysorozatba-vételéről.

Megadom a szót Kósáné Kovács Magda képviselő asszonynak, ötperces időkeretben. Öné a szó, képviselő asszony.

 

KÓSÁNÉ DR. KOVÁCS MAGDA (MSZP): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Az országgyűlési határozati javaslatot, amely H/2564. sorszám van nyilvántartva a Házban, Kökény Mihály képviselőtársammal együtt nyújtottam meg. A mai napirend előtti felszólalások után, amelyek során Iványi Gábor képviselő úr beszélt a monori kilakoltatásról... (Egy mobiltelefon csörögni kezd.)

 

ELNÖK: Képviselő asszony, türelmét kérem! Tisztelt képviselőtársaim, kérem, hogy a mobiltelefonokat az ülésteremben kapcsolják ki, mert a hozzászólót rendkívüli módon zavarja.

Öné a szó, képviselő asszony.

 

KÓSÁNÉ DR. KOVÁCS MAGDA (MSZP): Köszönöm a segítségét, elnök asszony.

Tehát napirend előtt Iványi képviselő úr megrázó képet festett a monori kilakoltatott család helyzetéről, amelyet megismételni természetesen nem tudok és nem akarok. De nem csupán a monori utcára, illetve cirkuszi lakókocsiba került család ad aktualitást a hónapokkal ezelőtt benyújtott javaslatunknak. Aktualitást ad az Alkotmánybíróság közelmúltban hozott döntése is, amely kimondja, hogy az állam ellátási kötelezettsége a hajléktalanság esetén az emberi életet közvetlenül fenyegető veszélyhelyzetben kiterjed a szállás biztosítására is. Ezt az "is"-t nyomatékkal szeretném a képviselőtársaim figyelmébe ajánlani.

Az Alkotmánybíróság döntése felértékeli a hónapokkal ezelőtt elkészített határozati javaslatunkat, hiszen a hajléktalanná vált családok és a hajléktalanná vált emberek életének és emberi méltóságának biztosítása az állam feladata az Alkotmánybíróság szerint, és az államnak kell megakadályoznia azt is, hogy a családok anyagi okok miatt széthulljanak. Ezt kimondja a gyermekvédelmi törvény, és kimondja a józan racionalitás is, hiszen a legdrágább és legembertelenebb megoldás a gyermekek állami gondozásba vétele; Budapesten egy állami gondozott gyermeknek egyéves költségvetési ráfordítása körülbelül egymillió forint.

Az országgyűlési határozati javaslatunk nem, vagy legalábbis nem kizárólag az önkényes lakásfoglalókról szól. Az országgyűlési határozati javaslat a hajléktalanság társadalmi jelenségét célozza meg, és az a célja, hogy a családok széthullásának megakadályozására tegyen a parlament felelős lépéseket.

Ma Iványi Gábor képviselő úr napirend előttije kapcsán rokonszenves és felelős választ hallhattunk Szemkeő Judit államtitkár asszonytól. Ő is elmondta, hogy a hajléktalanság döbbenetes új társadalmi jelenség, amely mögött ott van egy szétesett állami nagyipar és a mögötte lévő szociális infrastruktúra; ott vannak az ingázók, akik munkanélkülivé váltak, és állandó lakóhelyükön nincs megélhetésük, és ott vannak a városba áramló szegények, akik a városban remélhetnek jobb megélhetést. De a hajléktalanság mögött ott vannak a korábban viszonylag jobb módúnak számító társadalmi rétegek is, akik hajléktalanná válnak, ha nem fizetik a közös költséget, vagy nem tudják az OTP-tartozás számláit kielégíteni. (Folyamatos zaj.)

Én megértem, hogy kormánypárti képviselőtársaimat a hajléktalanság egyáltalában nem érdekli, de legalább azt a minimális udvariasságot, azt hiszem, joggal elvárhatnám, hogy képviselőtársam ne fordítson nekem hátat, amikor beszélek! (Dr. Gógl Árpád helyet foglal.)

Miközben a hajléktalanság társadalmi veszélyével egyre nehezebb lélekkel nézünk szembe, az önkormányzatok tulajdonában üres lakások tízezrei vannak, amelyeket nem őriz senki, naprakész nyilvántartással nem rendelkezik senki, és nem tudja senki, hogy ezek a lakások hogyan enyhíthetnék a hajléktalanság kínjait. A két jelenség, a hajléktalanná válás és az üresen maradt lakások kísértése együtt szülte az önkényes lakásfoglalás társadalmi jelenségét, amelyre a parlament szégyenletes törvényi szabályozással válaszolt. A tulajdonos önkormányzat hatósági eszközzel léphet fel az állampolgárral szemben. A javaslatunk azt kéri a kormánytól, hogy mérje fel a kormány a valós helyzetet, és segítsen a tanulságok levonásában mindannyiunknak, az önkormányzatoknak és a hajléktalanság által fenyegetett családoknak. Határozati javaslatunk azt kéri, hogy a kormány mérje fel, milyen kormányzati és/vagy törvényhozási lépésekre van szükség annak érdekében, hogy a családok széthullását megakadályozzuk.

A határozati javaslatunkban van idejét múlt határidő, de maga a határozati javaslat ma is aktuális, ezért kérem a képviselőtársaimat, hogy a határozati javaslatunk napirendre tűzéséről pozitívan döntsenek. Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Szeretném a képviselő asszony elnézését kérni a képviselőtársaim nevében, és csak reményemet kifejezni az iránt, hogy a figyelem és a zaj foka nincs egyenes arányban egymással.

Tisztelt Képviselőtársaim! Megkérdezem, kíván-e valaki felszólalni. (Steinerné Vasvári Éva jelentkezik.) Megadom a szót Steinerné Vasvári Éva képviselő asszonynak, a Fidesz képviselőcsoportjából. Kétperces időtartamban öné a szó.

 

STEINERNÉ VASVÁRI ÉVA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! A hajléktalanná vált családok széthullásának megakadályozásáról szóló országgyűlési határozati javaslat tárgysorozatba-vételét a Fidesz-frakció nem támogatja. Nem támogatjuk, mivel a javasolt lépések egy része már megtörtént. Más részük szerepel az elkövetkezendő hónapok jogalkotási programjában, ezért nem igényel külön országgyűlési határozati javaslatot. De van a javaslatnak olyan része is, amelyet másképpen kívánunk megoldani.

Először is nem szükséges felmérést készíteni arról, hány családok átmeneti otthona működik az országban, mert minisztériumi pontos adat van arról, hogy 56 ilyen intézmény van, ebből 21 a fővárosban. A költségvetési törvény a családok átmeneti otthona működtetésére a tavalyihoz viszonyítva jelentősen magasabb normatívát állapít meg. Harmadszor: a hamarosan a parlament elé kerülő gyermekvédelmi törvény rögzíteni fogja azt is, hogy mekkora lakosságszám mellett kötelezően előírt a családok átmeneti otthonának működtetése. Az átmeneti otthonokban a hajléktalan családok nemcsak lakhatási lehetőséget, hanem a hajléktalanság előzményének feltárásában és az ismételt önálló életvitel kialakításában is segítséget kapnak. Úgy érezzük, hogy ez a megfelelő út, és nem az önkényes lakásfoglalások legalizálása.

A fentiek miatt a képviselőcsoportunk az indítvány napirendretűzését nem támogatja. Köszönöm. (Szórványos taps a Fidesz padsoraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Kétperces időtartamban megadom a szót Szabó Sándorné képviselő asszonynak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Öné a szó.

 

SZABÓ SÁNDORNÉ (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Azok számára, akik szocialista párti képviselőtársaink országgyűlési határozati javaslatát megismerték, annak egyértelműnek és világosnak kell lennie. A kormány szereti magát családokat támogató gyermekbarátként feltüntetni. Hogy ez ne csak a szlogenek szintjén működjön, hanem a hajléktalanság mezsgyéjén élők, a legnehezebb helyzetben lévők a valóságban is érzékeljék ezt, kormánypárti képviselőtársaink, kérjük önöket, támogassák javaslatunkat.

 

 

(17.10)

 

A szocialista frakció nevében mi ezt tesszük. Tudjuk, nem lehet csak a helyi önkormányzatokhoz telepíteni ennek a feladatnak a megoldását, a kormánynak is vállalnia kell e súlyos gond kezelését. Szocialista képviselőtársaink javaslatukban a felelős magyar kormányt arra kérik, térképezzék fel a valós helyzetet, a törvényi, jogszabályi feltételeket, az önkormányzatok lehetőségeit.

Az 1997-es gyermekvédelmi törvény kimondta: gyermeket kizárólag anyagi okból fennálló veszélyeztetettség miatt nem szabad a családból kiemelni. Ezért hoztuk létre akkor a családok átmeneti otthonának intézményét. Az akkor e törvény kereteiben kialakított feltételek azonban mára kevésnek bizonyulnak. Ismereteink szerint a mai napig ebben az évben 59 gyermeket vettek állami gondozásba a lakáskörülmények és az anyagi ellehetetlenülés okán. Nem kerülhető meg tehát a helyzet áttekintése ahhoz, hogy a gyermekvédelmi törvény, amely ma is hatályos, betartható legyen.

Képviselőtársaink javaslata a kormány felelősségébe emeli a még működő, de a hajléktalanság határán egyensúlyozó családok gondjának kezelését. A gyermek joga mindenekelőtt! Ha tényleg így gondolják, tegyék is, és támogassák ezt a javaslatot - mi ezt tesszük.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Ugyancsak megadom a szót Csáky András képviselő úrnak, a Magyar Demokrata Fórum nevében, kétperces időtartamban.

Képviselő úr!

 

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen, elnök asszony. Úgy gondolom, akinek gyermeke van vagy gyermekekkel foglalkozik, az mindenféleképpen elgondolkodtatónak tartja ezt a határozati javaslatot, és egyet kell értenie azzal, hogy az 1997-ben megalkotott gyermekvédelmi törvény - és még folytatnám: az ahhoz kapcsolódó 15/1998-as népjóléti miniszteri rendelet, amely végrehajtási rendeletnek tekinthető - hatásosságát, eredményét mindenféleképpen ellenőrizni kell.

A Fidesz nevében megszólaló képviselőtársunk már részben reagált arra, hogy bizonyos vizsgálatok nem szükségesek, hiszen az adatok rendelkezésre állnak. A Magyar Demokrata Fórum mindenféleképpen fontosnak tartja, hogy áttekintsük ezeket a kérdéseket, azonban megítélésünk szerint ez egy olyan szakmai kérdés, ami elsősorban és első körben nem a parlament plénuma elé tartozik. Az eddigi tapasztalatok sajnos azt mutatják, hogy hiába próbáltunk szakmai kérdéseket itt megvitatni, azok mindig oly mértékben átpolitizálódtak, hogy a helyzet reális megítélésére nincs mód.

A Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja azt javasolja, hogy az ellenőrző bizottság előkészítését követően az egészségügyi és szociális bizottság tételesen vizsgálja meg ezeket a kérdéseket, és azt követően, ha olyan felismerés történik vagy olyan határozat születik, akkor jöjjünk a Ház elé.

Tehát ebben a formában nem tudjuk támogatni az előterjesztést.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A Szabad Demokraták Szövetsége nevében megadom a szót Iványi Gábor képviselő úrnak, ugyancsak kétperces időkeretben. Képviselő úr!

 

IVÁNYI GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Országgyűlés! Nagyon fontosnak tartjuk ezt az önálló képviselői indítványt, és arra szeretnénk kérni képviselőtársainkat, hogy támogassák ezt a javaslatot.

Elhangzott, hogy a kormánynak szándékában áll ezekben a kérdésekben jogszabályokat alkotni, mi azonban azt gondoljuk, hogy hosszú ideje élnek kiszolgáltatott helyzetben az érintettek, és addig is, amíg megfelelő jogszabályok nem születnek, szükség volna egy olyan határozott döntésre, fellépésre, amely megnyugtatná az érintetteket is, azokat a családokat, akik mindennap a kilakoltatás rémével élnek együtt; amely reményt adna számukra a tekintetben, hogy az ország komolyan gondolja az ő élethelyzetük javítását.

Azt gondoljuk, abban a helyzetben, amikor nincsenek szociális lakások, és csak itt, Budapesten legalább tízezer üres lakás van, akkor mindenképpen meg kellene teremteni annak a lehetőségét, hogy egy szerv, egy csoport, egy bizottság ezt a kérdést - amivel láthatóan az önkormányzatok nem tudnak megbirkózni - a kezébe vehesse, és a lakások azt a célt szolgálják, amiért azokat építették.

Nagyon fontos számunkra, a szabad demokraták számára az, hogy a gyerekeknek legyen megfelelő jövőképük, hogy félelem nélkül, megfelelő támogatással indulhassanak neki az életnek, és azt gondoljuk, ez a javaslat ezt a célt nagyon jó eszközökkel szolgálná. Kérem, támogassák! (Taps az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megkérdezem képviselőtársaimat, kíván-e még valaki felszólalni. (Senki sem jelentkezik.)

Tekintettel arra, hogy több jelentkező nincs, az előterjesztő nevében megadom a szót Kökény Mihály képviselő úrnak, aki két percben kíván válaszolni a vitában elhangzottakra. Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. KÖKÉNY MIHÁLY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Annak örülök, hogy a Magyar Demokrata Fórum legalábbis elgondolkodott a javaslatunk súlyán, azonban szomorú vagyok, hogy a legnagyobb kormánypárt hozzászólása egy kicsit kisebbíteni igyekezett magát a bajt, és ezzel mintegy elfedni annak a tényleges jelentőségét.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az az érvelés, hogy a feladatok szerepelnek a jogalkotási tervben, és hogy már felmért és megoldott ügyekről van szó, mintha szöges ellentétben állna mindazzal, amire éppen ma reggel Iványi Gábor képviselőtársunk jajkiáltása utalt. Elnézést kérek, az önkényes lakásfoglalást ez az országgyűlési határozati javaslat egyáltalán nem akarja legalizálni, pontosan az a célunk, hogy ne az önkényes lakásfoglalás legyen a konfliktusok megoldásának útja.

Tisztelt Országgyűlés! Csak Budapesten él sok ezer hajléktalan, a körülményeik - tudjuk jól - a tél beálltával különösképpen tragédiák forrása. Az Alkotmánybíróság döntése ugyancsak egyfajta minimumot állapított meg, nem értelmezte a lakhatási jog tartalmát, azonban nem tiltotta meg a törvényalkotónak a körültekintő szabályozást. Ez az országgyűlési határozati javaslat egyfajta menetrendet jelöl meg erre a szabályozásra. Lehet, hogy vannak benne idejétmúlt részek, mégis azt kérem a képviselőtársaimtól, szociális érzékenységüket fejezzék ki azzal, hogy támogatják a javaslatnak a tárgysorozatba-vételét. Mi mindenesetre ezt a kérdést a szocialista frakcióban folyamatosan napirenden fogjuk tartani.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Most a határozathozatal következik.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, tárgysorozatba veszi-e a Kósáné Kovács Magda képviselő asszony által H/2564. számon előterjesztett országgyűlési határozati javaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 109 igen szavazattal, 153 nem ellenében, 19 tartózkodás mellett a határozati javaslatot nem vette tárgysorozatba.

 

 

(17.20)

 

Tisztelt Országgyűlés! A képviselőcsoport kérte, hogy az Országgyűlés határozzon a Filló Pál és más képviselők által benyújtott és a területfejlesztési bizottság által elutasított, a területfejlesztésről és a területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény módosítását kezdeményező törvényjavaslat tárgysorozatba-vételéről.

Tisztelt Országgyűlés! Elsőként megadom a szót Filló Pál képviselő úrnak, aki az előterjesztők nevében kívánja öt percben indokolni az előterjesztést. Öné a szó, képviselő úr.

 




Felszólalások:   346   347-361   361-371      Ülésnap adatai