Készült: 2024.09.24.09:05:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2002.09.24.),  128-137. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:33


Felszólalások:   122-128   128-137   138-143      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Ugyancsak egyperces viszontválasz illeti meg a miniszter urat, ha kíván ezzel élni. (Dr. Csillag István jelzi, hogy nem kíván szólni.) A miniszter úr nem kíván ezzel a lehetőséggel élni.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Kovács Zoltán, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: “Mikor mond ön igazat, miniszter asszony?ö címmel. A képviselő urat illeti a szó.

 

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): (Mikrofon nélkül.) Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Asszony…

 

ELNÖK: Kérném szépen egy picit a képviselő úr türelmét. Kérném a képviselő úr mikrofonját bekapcsolni. (Megtörténik.) Köszönöm.

Most már a mikrofon is az öné, nemcsak a szó.

 

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Asszony! Tisztelt Ház! Ha sikeres akarsz lenni a világban, ígérj meg mindent, és semmit se teljesíts! - mondta Napóleon kétszáz évvel ezelőtt. Úgy tűnik, hogy önök kezdik megfogadni ezt a tanácsot, hiszen a választási kampány során az MSZP a közbiztonság megerősítéséről, a rendőri fizetések emeléséről beszélt; ön is sokszor elmondta, hogy több rendőr az utcán nagyobb biztonságérzetet jelent a polgárok számára.

Ígéretei között, amelyeket a rendészeti bizottsági meghallgatáskor is megtett, megemlítette: “2400 rendőr hiányzik ma pontosan, ennyi üres státus van. Igen, ezeket fokozatosan fel kell tölteni, és ott kell lenni a rendőröknek, ahol az emberek látják, és érzik, hogy a rendőrség azt teszi, ami a dolga: vigyáz az emberek biztonságára.ö Már kormányra kerülésük után látogatta meg a készenléti rendőrséget, ahol a következőket fogalmazta meg: “Nagyobb létszámot kell beiskolázni a rendészeti szakközépiskolába, a rendőrség létszámhiányát fel kell tölteni, és a létrehozandó új szervezeti egységekhez az állományt ki kell képezni.ö Említhetném még a miniszterelnök személyes vállalásait, de ezt most nem teszem.

A minap a sajtóban viszont már mást olvashattunk, s több rendőri vezető is riadtan fordult hozzánk ez ügyben. Az egyik újság nagybetűs hírében az áll, hogy “Pénzügyi szigor az ORFK-nö, az alcím pedig többek között a következőt mondja: “Leállítják a képzési programokatö. A média állításait a rendőrség egyik felelős vezetője megerősítette, megtudhattuk, hogy korlátozzák a túlóradíjak kifizetését, valóban leállítják a képzési-továbbképzési programokat, az üzemanyag-felhasználást tíz százalékkal csökkentik, és meghatározatlan időre létszámstopot vezetnek be.

Ezek az intézkedések veszélyeztetik, tisztelt miniszter asszony, a közbiztonságot, hiszen a rendőrök közterületi jelenléte ezáltal csökken, így a polgárok biztonságérzete is. Ezért kérdezem: a választási kampány során és az elmúlt hónapokban (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) állított-e valótlant, vagy a rendőri vezetőknek adott utasításai az igazak a megszorító intézkedésekről?

Várom megtisztelő válaszát.

 

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! A képviselő úr kérdésére dr. Lamperth Mónika belügyminiszter asszony válaszol. Miniszter asszony!

 

DR. LAMPERTH MÓNIKA belügyminiszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Arra a kérdésére, hogy én mikor mondok igazat, azt tudom válaszolni, hogy mindig igazat mondok, képviselő úr. (Derültség az ellenzéki padsorokban. - Taps a kormánypártok részéről.) Azok a témák, amelyeket ön itt fölvetett, illetve ígéretek, négyéves kormányzásunk során teljesülni fognak, mint ahogyan az első lépéseket meg is tettük ennek érdekében.

Ön hiányolta a rendőrség létszámfejlesztése érdekében tett lépéseket, miközben ön július 4-én, illetve a július 4-ét követő időszak után értesülhetett arról, hogy a kormány döntést hozott, amelynek tartalma az, hogy megteremti a fedezetét ötszáz új rendőr beiskolázásának, az erre vonatkozó előkészületek megtörténtek. A 2002-es költségvetés, amelyet még az Orbán-kormány terjesztett be a parlament elé, és amelyet önök itt fogadtak el, azonban jó néhány kérdésnek, tételnek, rendőrségi működésnek nem tartalmazta a fedezetét.

A képviselő úr tudja, hiszen együtt ültünk a rendészeti bizottságban, amikor ezt a költségvetés vitájában fölvetettük, hogy nincs bérfedezet körülbelül öt százaléknyi létszám finanszírozására. Ön pontosan tudja azt, mert a parlamentben elmondtuk, hogy olyan új törvényeket léptetett életbe az Orbán-kormány, amelyekben a rendőrségi feladatellátás fedezetét nem teremtette meg; ilyen például a tanúvédelem, ilyen például a védett objektumok körének bővítése.

Ennek nem volt pénzügyi fedezete a költségvetésben, és ha felelősen jár el egy országos rendőrfőkapitány, akkor kénytelen olyan lépéseket tenni, ami a 2002-es évre a biztonságos gazdálkodást lehetővé teszi. Ezek az intézkedések nem érintik sem a szakmai feladatok csorbítását, a rendőrség minden feladatának továbbra is eleget fog tenni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.); az intézkedéscsomag miatt az emberek közbiztonságának semmilyen csorbulása nem fog bekövetkezni, képviselő úr.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. A képviselő urat egyperces viszontválasz illeti meg. Képviselő úr!

 

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Asszony! Én úgy gondolom, nem szükséges már az Orbán-kormányra hivatkoznia, hiszen július 16-a óta a költségvetés az önöké, 320 milliárdból került volna ezekre a hiányokra, amikre ön hivatkozik.

Úgy gondolom, hogy az elmúlt időszaknak az eredményeit mind a ketten ismerjük és a hátrányait is; a jövőt illetően a tervezés pedig az önök feladata. Ismereteim szerint már a jövő évi költségvetésben kétszeres bevételt terveznek a rendőrség számára, mert nem lesz elegendő forrás a működtetésre.

Arra viszont, tisztelt miniszter asszony, van pénz, hogy Tasnádi Pétert több millió forintért a Moulin Rouge-ba meg grillpartikra kísérgessék; és úgy hiszem, hogy már a vecsési számlagyáros is szabadon kószál. Szerintem pont nem erre kellene költeni, hanem arra, hogy beiskolázzunk, rendőrök legyenek az utcán, posztos rendőrök.

És tisztelt miniszter asszony, ha ön elhiszi azt, amit mondott, szeretnék idézni egy amerikai kongresszusi tagot: a legnagyobb bűnök egyike, amit az ember elkövethet, az, hogy elhiszi saját halandzsáit. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Ugyancsak egyperces viszontválasz illeti meg a miniszter asszonyt. Miniszter asszony!

 

DR. LAMPERTH MÓNIKA belügyminiszter: Tisztelt Képviselő Úr! Úgy látom, ön ebbe a bűnbe beleesett, amire most utalt, ugyanis az a példa, amit itt fölhozott Tasnádi Péter házi őrizetével kapcsolatban, szerencsétlen példa, ugyanis a házi őrizetre vonatkozó szabályokat önök terjesztették ide a parlament elé, önök szavazták meg. Majd az igazságügy-miniszter és a belügyminiszter, az Orbán-kormány miniszterei 2000-ben egy együttes rendeletet hoztak, ami arról szól, hogy ezt hogyan lehet ellátni, és önök ebben a rendeletben semmilyen intézkedési lehetőséget nem fogalmaztak meg a rendőröknek, csak azt, hogy jelezniük kell az ügyésznek, és az ügyész kezdeményezhet a bíróságnál.

Azt, hogy ennek az elmúlt hetekben hogyan zajlott a folyamata, a nyilvánosságon keresztül önök is figyelemmel kísérhették. És amikor a Fidesz kabinetje azt mondja, hogy majd kezdeményez valamilyen törvénymódosítást, megértem, hogy lelkiismeret-furdalásuk van, mert ezt alaposan elrontották; de mi helyre fogjuk hozni, hogy ne kerüljön ilyen méltatlan helyzetbe a rendőrség.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 




Felszólalások:   122-128   128-137   138-143      Ülésnap adatai