Készült: 2024.04.26.11:30:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2003.10.28.), 248. felszólalás
Felszólaló Borkó Károly (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:32


Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BORKÓ KÁROLY (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az agrárgazdaság 2002. évi helyzetéről szóló jelentésben van egy kis rész, amelyről valamelyest már szó esett, Lezsák képviselő úr említette az erdők, az erdőgazdálkodás kérdését, erről szeretnék néhány szót mondani.

Ha a mezőgazdaság a nemzetgazdaságnak egy egyre csökkenő és kis szeletét jelenti a maga néhány százalékos részesedésével, akkor az erdőgazdálkodás szempontjából ez a helyzet még rosszabb, hiszen az erdőgazdálkodás maga csak körülbelül 0,25-0,3 százalékát adja a nemzetgazdaság összteljesítményének. De ettől függetlenül nem jelentéktelen ez a része a nemzetgazdaságnak, hiszen hovatovább lassan majd' kétmillió hektár az, amely a gazdálkodási területét alkotja, és örvendetesen ez a terület napról napra, évről évre nő, hiszen jelen pillanatban is körülbelül 50 ezer hektár folyamatban lévő erdőtelepítés van még ebben az országban, amely reményeink szerint a befejezést követően majd a nemzeti erdővagyon részét képezi.

A 2002. év az erdőgazdálkodás szempontjából - legalábbis annak egy részét tekintve, az erdőtelepítést -, azt gondolom, egyike azoknak a területeknek, amelyekkel elégedettek lehetünk, illetve elégedettség tölthet el minket, hiszen hosszú évek óta ez az esztendő, illetve az azt megelőző esztendő a kétéves költségvetésben biztosított 6-6 milliárdos támogatás révén körülbelül 15 ezer hektárnyi erdőterület-bővülést hozott az országnak.

Külön jó talán ebben a számban vagy ebben a dologban, hogy ezeknek a területeknek egy jelentős része hazai fafajokkal, tölggyel, kőrissel, bükkel lett eltelepítve. Az is egy nagyon izgalmas, és azt gondolom, mindenképpen értékelendő része ennek a 15 ezer hektár telepítésnek, hogy jelentős részben azokban a hátrányos helyzetű térségekben került ez eltelepítésre - ezzel munkát, árbevételt biztosítva az ott lakóknak -, ahol nem kimondottan bővelkednek az anyagi javakban. Így saját megyémről tudok beszámolni, ahol a 15 ezer hektárból több mint 3 ezer hektár erdőtelepítés történt, és külön öröm az számomra, hogy ennek egy jelentős része, majd' ezer hektár tölgytelepítés volt, és a szatmár-beregi síkságon valósult ez meg.

Ha továbbvizsgálgatjuk a dolgot, akkor sajnos nem lehetünk ennyire bizakodóak, mert a jövő sajnálatos módon nem ennyire fényes. Úgy tűnik, hogy ebben az évben a lendület még viszi magával a telepítést, de a következő évben, az európai uniós csatlakozás évében sajnálatos módon nem nagyon látszanak azok a források, amelyek ezt a lendületet továbbvinnék, illetve ezt a 15 ezer hektárnyi éves átlagos telepítési nagyságrendet biztosítanák.

Most itt kérem a kormánypárti képviselőtársaim figyelmét, ha még van ingerenciájuk kis időre, mert nagyon súlyos problémákra próbálom felhívni a figyelmüket. A jövő évi erdőtelepítés egyszerűen nem szerepel a Magyar Köztársaság 2004. évi költségvetésében. Egy olyan bizonytalan, megfoghatatlan 333 millió forint van erre a célra, amit a nemzeti vidékfejlesztési tervben a mezőgazdasági területek erdősítésére szán a kormányzat - mint a saját forrás az uniós források megszerzéséhez, a 20 százalékos kvázi saját erő. Ennek révén jövő évben nagy valószínűséggel nem fog sikerülni azt a körülbelül kétmilliárdot, pontosabban 2 milliárd 14 millió forintot megszerezni és bevonni az erdőgazdálkodásba, amelyet ezzel a forrással el tudunk érni.

A Népszabadság éppen mai számában címlapon hozta ezeket a rossz híreket, miszerint ha nem sikerül ezen az állapoton javítani, tehát a költségvetésnek ezen a mostani helyzetén, ami a jövő évre vonatkozik, akkor 70-80 ezer darab erdészeti csemetét kell majd tűzre vetni jövő tavasszal, körülbelül egymilliárd forint értékben. Ezt nem én mondom, a Népszabadság írja, de valószínűleg van alapja a dolognak.

Továbbá van még egy súlyos probléma, amely az elkövetkezendő néhány évben határozhatja meg az erdőtelepítést Magyarországon, mégpedig az, hogy nincs külön soron nemzeti erdőtelepítésre forrás elkülönítve a 2004. évi költségvetésben. Ez azért problematikus, mert nemzeti forrásból különböző programokat csak akkor lehet finanszírozni az uniós csatlakozás után, ha azok a különböző tevékenységi formák az uniós csatlakozás idején is működtek egy-egy országban. Tehát ha a jövő évi csatlakozáskor, a jövő évi költségvetésben külön soron nemzeti forrásból elkülönítve erdőtelepítésre nem lesz forrás, akkor azt jelenti, hogy az elkövetkezendő időszakban az Uniónak ebben a költségvetési ciklusában, tehát legalább 2007-ig nem lesz lehetőségünk arra, hogy saját erőből, saját források felhasználásával erdőt telepítsünk Magyarországon.

 

(20.50)

Tehát az a lendület, ez a 15 ezer hektár/év, amelyet az Orbán-Torgyán-kormány 2001-2002-es költségvetésében sikerült elérni, meg fog törni, és akkor lehet itt papolni, meg lehet itt bármit mondani arról, hogy a racionális földhasználat kapcsán milyen pozitív lenne, hogy új erdők létesüljenek. Lehet arról papolni, hogy mennyire fontos a parlagfű elleni védekezésben az, hogy új erdők létesüljenek, sok mindent el lehet mondani, de ha a jövő évi nemzeti költségvetésben külön soron az erdőtelepítés nem szerepel, akkor ez egyszerűen nem lesz megvalósítható. Tehát azt gondolom, és szeretném megkérni kormánypárti képviselőtársaim valamelyikét, aki ezt felvállalja, hogy egy ilyen típusú módosító indítványt legyen szíves megtenni, vagy ha ezt esetleg nem tenné meg, akkor támogassa az ellenzéknek ilyen jellegű elképzelését.

Van még egy másik, részesedését tekintve kis volumenű része ennek a beszámolónak, a vadgazdálkodás, amellyel kapcsolatban én meglehetősen furcsán tudok csak viszonyulni, mert az a véleményem és az a tapasztalatom, hogy Magyarországon a vadgazdálkodás, a vadtartás leginkább a mező- és erdőgazdálkodók terhére és a meglehetősen szűk vadásztársadalom hasznára működik. Ugyan el szokták mondani, hogy milyen jelentős devizabevételeket hoz ez az országnak, de ha összevetik a hasznot és a kárt, amelyet a többszörösen túltartott nagyvadállomány okoz a mezőgazdasági és erdőgazdasági területekben, azt gondolom, hogy ez a szaldó igencsak negatívba csúszna. Szeretném is kérdezni a miniszter urat, hogy mikorra várható valami olyan intézkedés, hogy az erősen túltartott nagyvadállományt valami elviselhető szintre, az ökológiai adottságoknak is megfelelő szintre sikerüljön visszahozni.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Körülbelül ezeket szerettem volna elmondani az erdőgazdálkodás kapcsán, és még egyszer szeretném megkérni kormánypárti képviselőtársaimat, hogy az erdőtelepítés ügyét, nemzeti ügyét valaki vállalja fel önök közül is, és legyen szíves hatékonyan tenni annak érdekében, hogy a nemzeti forrásból történő erdőtelepítés az elkövetkezendő időszakban is folytatódhasson.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai