Készült: 2024.09.19.03:23:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap (2009.02.16.), 34. felszólalás
Felszólaló Dr. Draskovics Tibor
Beosztás igazságügyi és rendészeti miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. DRASKOVICS TIBOR igazságügyi és rendészeti miniszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Úgy gondolom, kevés kérdés kapcsán olyan világos az egyetértés a társadalomban, minthogy a közbiztonság az egyike a közös javainknak, annak garantálása, feltételeinek megteremtése valóban közös ügyünk. Ebben a szellemben folyt egyébként a múlt héten egy kifejezetten jó hangulatú ülés a rendészeti bizottságban, ahol jó négy órán keresztül tudtuk vesézni ezeket a kérdéseket.

Engedjék meg, hogy az ott elhangzottaknak rövid rezüméjét a képviselő úr által elmondottak kapcsán felidézzem itt a Házban. A képviselő úr az amerikai példa nyomán azt mondta, hogy ott 20 százalékkal csökkent a bűncselekmények száma rövid idő alatt.

Nézzük meg a magyar számokat! 1999-hez képest, tehát az elmúlt tíz esztendőben éppen 20 százalékkal csökkent Magyarországon a bűncselekmények száma. Értem én, nehéz (Zaj. - Az elnök csenget.) a valódi statisztikával szembenézni. Ehelyett egyesek megpróbálkoznak álstatisztikákról beszélni, de azok viszont nem léteznek.

Nézzük tovább a számokat! Százzal kevesebb emberölés történt 2008-ban, mint tíz esztendővel ezelőtt. Tízezerrel kevesebb lakásbetörés, és 32 ezerrel kevesebb közterületi bűncselekmény, 6 ezerrel kevesebb autót loptak el, és lehetne sorolni tovább ezeket a számokat, amelyek azt bizonyítják, hogy az állam lehet, hogy ma nem áll mindig és minden ponton úgy azon a bizonyos őrhelyen, ahogy kell - ezzel én egyetértek. De hogy sokkal biztosabban áll, mint tíz évvel ezelőtt, az a számokból egyértelműen következik.

Na most mi az, ami mégis oka annak, hogy nem azzal az indulattal és nem azzal a ténybeli megalapozatlansággal, ahogy a képviselő úr, de Magyarországon ma sokan arról beszélnek, hogy baj van a közbiztonsággal? Ennek alapvetően két oka van. Az egyik, hogy igen, a garázda és erőszakos bűncselekmények száma az elmúlt két esztendőben növekedésnek indult. Ezzel van dolgunk. A másik tényező, hogy a bűnözés területi elhelyezkedése lényegesen megváltozott, az északkeleti megyékben a korábbi kedvező helyzethez képest bizonyos romlás tapasztalható. Persze, nem több száz százalékos, mint ahogy a képviselő úr mondja, ez nyilván olyan statisztika, mint az a bizonyos, amely az elkövetők etnikai hovatartozását taglalja, de tudnunk kell, hogy van egy ilyenfajta romlás.

(15.40)

Ezzel szemben mit kívánunk tenni? Elindítottunk egy programot már az elmúlt esztendőben - és nem álmodunk, hanem csináljuk - a körzeti megbízottak számának növelésére. Csak érzékeltetésül: nem egész egy év alatt 1800-ról 2500-ra nőtt a körzeti megbízottak száma.

Megteremtettük a készenléti rendőrség vidéki bázisait, immár három helyen van, Budapest mellett, a készenléti rendőrségnek egysége. De azzal is egyetértek, hogy ez nem elegendő. Erőteljesebb közterületi jelenlétre van szükség, ennek érdekében elkezdtük a rendőrség belső szervezetének, munkaszervezésének átalakítását. Már ma is több rendőr van - az erre vonatkozó számokat szívesen a nyilvánosság elé tárjuk - azokon a területeken az utcán, ahol ez feltétlenül indokolt.

Nagyon örülök, hogy a képviselő úr számon kéri rajtunk a büntetőeljárás gyorsítására vonatkozó javaslatot, mert mint ahogy ezt a bizottsági ülésen elmondtam, ez a javaslat készen van, és márciusban a Ház elé fog kerülni. Nem zárom ki a büntető törvénykönyv egyes rendelkezéseinek módosítását, szigorítását sem, ahogyan ezt megtettük egyébként tavaly ősszel. Nagyon sajnálom, hogy az ellenzék nem szavazta meg ezeket a rendelkezéseket. (Moraj a Fidesz soraiban.) Hogy milyen területeken, el is mondom. Például ott, ahol a rendőri intézkedéssel szemben van engedetlenség, ott határozottabb büntetésre van szükség. Ott, ahol fegyverrel követnek el cselekményt, úgy gondolom (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), határozottabb fellépésre, súlyosabb büntetésre van szükség.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai