Készült: 2024.09.20.12:56:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (1999.10.19.), 303. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás gazdasági minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 2:56


Felszólalások:  Előző  303  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az Egyesült Nemzetek Iparfejlesztési Szervezetét, az UNIDO-t 1966-ban az ENSZ közgyűlése hozta létre, központja Bécsben van. Az UNIDO az ENSZ specializált szervezete, amelynek fő feladata a fejlődő országok iparosításának elősegítése, illetve gyorsítása.

Az UNIDO új alapokmányát a szervezet szakosított intézménnyé alakításával megbízott ENSZ-konferencia Bécsben 1979-ben fogadta el. Magyarország 1981-ben New Yorkban írta alá az alapokmányt, majd '83-ban ugyanott helyezte letétbe a magyar megerősítő okiratot. Az alapokmány Magyarország vonatkozásában 1985. július 2-án lépett hatályba.

A megerősítés tényével az UNIDO alapokmánya Magyarországra nézve nemzetközi jogi kötelezettséggé vált, de az alapokmány kihirdetésére eddig nem került sor, most ezt kívánjuk pótolni.

A törvénnyel való kihirdetést elsősorban az alapokmány 21. cikke indokolja, amely szabályozza a kiváltságok és mentességek kérdését, s amely szerint a szervezet valamennyi tagja területén a feladatai ellátásához és céljai megvalósításához szükséges jogképességgel, illetve kiváltságokkal és mentességekkel rendelkezik.

A 21. cikk 2. pontja a kiváltságok és mentességek körének meghatározásánál az Egyesült Nemzetek szakosított intézményeinek kiváltságairól és mentességeiről szóló, New Yorkban 1947. november 21-én kelt egyezményre, s az Egyesült Nemzetek kiváltságairól és mentességeiről szóló, New Yorkban 1946. február 13-án kelt egyezményre hivatkozik. Ezek a mentességi kérdések törvényi szinten vannak szabályozva Magyarországon.

Az UNIDO-alapokmány esetében a Magyar Köztársaság külkapcsolatai szempontjából kiemelkedő fontosságú nemzetközi szerződésről van szó. A hatályos magyar alkotmány alapján az Országgyűlés köti meg, illetve megerősíti a Magyar Köztársaság külkapcsolatai szempontjából kiemelkedő fontosságú nemzetközi szerződéseket; kihirdetésük törvényben történik.

A fenti indokok alapján tisztelettel kérem, hogy az Országgyűlés fogadja el az Egyesült Nemzetek Iparfejlesztési Szervezete alapokmányának kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok és az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  303  Következő    Ülésnap adatai