Készült: 2024.09.19.04:59:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

225. ülésnap (2009.09.29.), 102. felszólalás
Felszólaló Mádi László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:10


Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÁDI LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Veres Jánoshoz kapcsolódva néhány ténymegállapítás. Tehát én azt állítom, és azt gondolom, nemcsak én állítom, hogy a 2008 őszi államcsőd közeli helyzetnek, illetve államcsődhelyzetnek, amit nemcsak én, hanem a Nemzeti Bank elnökétől kezdve nagyon sok felelős ember állított, jelentős mértékben vagy döntő részben az volt az oka, hogy ez a kormánykoalíció 2002-től felelőtlenül gazdálkodott, és ebben benne van az is, hogy az államadósság drámai növekedést produkált. Az egyik legfontosabb tényezője ez volt.

A második dolog, hogy a 2006 utáni restrikciós politika, amelyet most itt sikertörténetként ad elő, rendkívül súlyos szakmai kritikákkal illethető, annak részben oka volt például a Babák képviselő úr által is említett önkormányzatok eladósodásának helyzete, a PPP-programok, amely burkolt eladósodást jelent, és még lehetne folytatni a sort.

Az, hogy az uniós forrásokat csak fele részben hívtuk le a 2008. évben, azt gondolom, drámaian rossz arány, és a válságkezelés kapcsán rengeteget segített volna az, hogyha az uniós forrásokat minél nagyobb arányban és minél inkább a munkahelyek megtartására vagy bővítésére tudtuk volna fordítani. Tehát itt nem az időarányos részét, hanem sokkal kevesebbet hívtunk le, és ezzel a válságot mélyítettük, ahelyett, hogy csökkentettük volna.

Nagyon fontos az, hogy a költségvetési folyamatokat vizsgáljuk most itt a 2008. évben, de nincs szó egyébként a vagyoni helyzetről, arról a hihetetlenül dicstelen és botrányos gazdálkodásról, amit a Magyar Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács produkált, és amellyel kapcsolatban az Állami Számvevőszék lesújtó kritikával élt. Nincs szó egyébként a reálgazdasági következményekről, az akkori magas GDP-növekedés lényegében lenullázódásáról ebben az évben, és még lehetne folytatni a sort.

Az, hogy a feketegazdaság csökkent ebben az évben, azt kell mondani, hogy ez valószínűleg így van, viszont azóta megint nő. El kellene gondolkodni, hogy akkor ezek a tűzoltásszerű intézkedések mennyire voltak hosszú távúak. Attól tartok, a tények azt mutatják, hogy ezek csak rövid távúak voltak (Az elnök csenget.), és nagyon-nagyon súlyos árai voltak ennek a költségvetési megszorítási politikának.




Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai