Készült: 2024.05.05.19:16:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

66. ülésnap (2007.04.24.), 204. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:19


Felszólalások:  Előző  204  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A volt lipótmezei országos tébolyda műemlékké nyilvánítása tárgyában kívánok szólni. Az UNESCO műemlékvédelmi szervezete, amit úgy neveznek, ICOMOS, az International Council on Monuments and Sites, ennek a magyar bizottsága fontosnak tartja minden műemlék eredeti rendeltetésének megőrzését. Bizonyított, hogy egy kulturális értéket képviselő épület eredeti funkciójával együtt őrizheti meg szellemiségét, ezáltal műemléki értékét. Ilyen értékünk a lipótmezei országos tébolyda.

Létrehozására az uralkodó Ferenc József császár a királyi várak fenntartására szolgáló alapból biztosított pénzt, sőt lotteriát is engedélyezett, amelynek bevételéből az erdélyi és magyarországi hasonló intézeteket támogatták. Schwartzer Ferenc 1848-as javaslatát figyelembe véve 1851-ben a Bécsben székelő Belügyminisztérium által felkért tudósok véleményére alapozva tudományosan választották ki a helyszínt. Ludwig Zettl tervei alapján épült fel az 500 beteg gondozására szolgáló épület, amely az egyik legnagyobb méretű és ma is az eredeti funkciójában működő, kastélyszerű, gyönyörűen tervezett, parkkal körülvett, romantikus műemlék épületünk. Az együttes ékköve az 1913-ban újjászületett kápolna, amely Nagy Sándor és Róth Miksa nagyszerű alkotása. Az 1970-es évek végén ideológiai okból lemeszelt és levakart falfestményeket jelenleg is restaurálják, a tudományos alaposságú munka már eddig is látványos eredményeket hozott.

Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottságának véleménye szerint a műemléki és építészeti értékeken túl a "Lipót" fogalommá vált. Mélyen beágyazódott a hazai kultúrába, szellemi örökségünk része lett. A neurológia, pszichiátria és pszichológia kiváló képviselői nemzetközileg elismert tudományos műhelyeket, iskolát teremtettek. A gyógyítási folyamatok 150 év alatt összegyűlt, egyedülálló iratanyaga, levéltára, könyvtára, a laboratóriumi kutatás eredményei, a kevesek által ismert, egyedülálló múzeum, a képzőművészeti gyűjtemény is veszélybe kerül a gyógyászati funkció megszüntetése esetén. A műemlék tradíciójával együtt alkotja kulturális örökségünket. Erre kiváló példa a Lipótmező különleges együttese, ezért megőrzése kötelességünk és közös felelősségünk.

Idéztem az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottságának felhívását. Hozzám ez az irat úgy került, hogy a Budapest Világörökség Alapítvány és a Pro Budapest világörökségi összefogás, amelynek magam is kuratóriumi tagja vagyok, foglalkozik a témával. Ez az intézmény, amelynek elnöke Bouquet László, főépítésze Korompay Katalin. Köszönöm a meghallgatást. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  204  Következő    Ülésnap adatai