Készült: 2024.09.18.23:50:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

138. ülésnap (2020.06.10.), 58. felszólalás
Felszólaló Székely Sándor (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:57


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZÉKELY SÁNDOR (független): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tegnap azt mondta nekem egy cinikus félmosollyal a Gazdasági bizottságban a Magyar Nemzeti Bank valószínűleg következő helyettese, amikor megkérdeztem tőle, hogy mit gondol, a 2,1-es infláció hogyan lehetséges, miközben a magyar emberek azt tapasztalják, hogy az őáltaluk vásárolt áruk ára hónapról hónapra akár 10-20 vagy akár 25 százalékkal is megy fel, hogy az emberek félre szokták érteni az inflációs adatokat, és itt sok termékről van szó, amit az inflációs kosárba beletesznek, amibe beletartozik a hűtőgép is, amit csak tízévente vásárolnak, és tényleg viszonylag ritkán megy fel az ára vagy lassabban, és hasonló egyéb termékeket is hozzátett; még egyszer mondom, egy ilyen cinikus félmosollyal a száján.Most nagyjából ennyire cinikus és ennyire lehet komolyan venni azt, amikor önök azt mondják, hogy Magyarországon fantasztikusan jók a bérek, itt minden rendben van és emelkednek. Úgy számítja ki a béreket a KSH, hogy eleve nem számolja bele 1,6 millió embernek a bérét, akik egyébként jellemzően kis keresetűek, így a maradék dolgozók béréből úgy számolnak átlagot, hogy az nagyon súlyosan torzít felfelé. Na, hát így van itt bruttó 400 ezer forintos átlagfizetés, és így van az országban 2 százalékos infláció. Hát, sehogy! Helyette van elvándorlás, két-három munkahelyen robotoló magyarok, virágzik a fekete- és a szürkegazdaság, nem születnek a gyerekek, és kiürül az ország; nem Budapest vagy a nyugat-magyarországi nagyvárosok, hanem a kistelepülések, a falvak, amelyek állítólag önöknek annyira fontosak, csak sajnos már boltok sincsenek ott, és már csak az idősek maradnak, mindenki más pedig menekül.

A Covid által okozott helyzet kiváló alkalom lett volna a Fidesz számára, hogy a magyar gazdasághoz meg a magyar emberekhez fűződő kapcsolatán egy kicsit változtasson, segíthették volna közvetlenül az embereket, a kisvállalkozásokat, megadóztathatták volna, mondjuk, a multikat, az osztalékadót egy kicsit jobban. Ehhez képest mi történt? Úgy adóztatták meg a magyar bankrendszert 55 milliárd forinttal, amely évi 600-700 milliárdot termel magának, hogy azt a magyar dolgozók majd öt év múlva visszaadják a magyar bankrendszernek, de nem ugyanannyit, hanem jóval többet.

(15.50)

Valamint úgy adóztatta meg a magyar kormány a multinacionális cégeket  akár a magyarokat, akár a külföldieket , hogy azok azt simán át tudják hárítani a magyar lakosságra, tehát gyakorlatilag áfát emeltek.

Sajnos, ez a költségvetés is azt sugallja, hogy marad minden a régiben. A gazdagokat és a tőkéseket támogatja, valamint Orbán Viktor tágan értelmezett családját szeretné milliárdossá tenni, mindenki más pedig dolgozhat kifulladásig éhbérért, vagy mehet, ahova akar.

És erre mondják maguk rá, hogy jól működik a gazdaság, és hogy jók a számok. Lehet, de sajnos ezek a mondatok a magyar dolgozókon egyáltalán nem segítenek. Az Igen Szolidaritás Mozgalom azért jött létre, hogy az önök és a rablókapitalista hozzáállásuk által okozott szociális válságot felszámoljuk.

Ezért javaslom, hogy a minimálbért emeljük föl 200 ezer forintra, a családi pótlékot pedig a háromszorosára, 37 500-ra. Ha azt mondják, hogy ezek a számok nincsenek benne a költségvetésben, akkor arra az a válaszom, hogy ezek a számok benne vannak a magyar költségvetésben, csak egy kicsit bátornak kellene lennie, és nem a magyar embereket kell kizsigerelni, hanem azokat a multinacionális cégeket, illetve a bankrendszert egy kicsit visszább pofozni és a magyar emberek érdekeit, a magyar fizetések érdekeit előtérbe helyezni. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai