Készült: 2024.09.25.23:37:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

308. ülésnap (2013.10.07.), 82. felszólalás
Felszólaló Karácsony Gergely (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:13


Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARÁCSONY GERGELY (független): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az Orbán-kormányra a magyar felsőoktatás szétverésének kormányaként fog emlékezni az utókor. Önök eddig három dolgot csináltak a felsőoktatásban. Először is soha nem látott mértékű megszorításokkal kínozták az egyetemeket, főiskolákat. Másodszor: Magyarország érdekeire fittyet hányva igyekeztek nehezíteni a bejutást a felsőoktatásba, bár a hallgatói tiltakozások szerencsére kicsit visszafogták önöket. Harmadszor: önök bevezették a röghöz kötést, amivel tulajdonképpen beismerték azt, hogy hosszú távon sem kívánnak vagy nem tudnak olyan országot teremteni, ahol önszántukból és örömmel maradnak, élnek és dolgoznak a polgárok, a diplomások.

Mivel a formálódó felsőoktatási stratégiát a nyilvánosság kizárásával tárgyalták a minisztérium által meghívott partnerek, ezért az érintettek szélesebb tömegei csak az újsághírekből értesültek róla. De így is elég egyértelmű a kép: két évvel az új felsőoktatási törvény elfogadása után egy azzal számos ponton ellentétes felsőoktatási koncepció vitája alakult ki.

Az egyik szemünk sír, a másik nevet. Sír, mert amit tönkre lehetett tenni a magyar felsőoktatásban, azt önök már tönkretették. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Magyar Bálinttal az élen.) Hogy csak egyetlen mérőszámot mondjak, az idei évben rekordalacsony volt a felsőoktatásba jelentkezők száma, 50 ezer fővel kevesebben akarnak itthon továbbtanulni, mint három évvel ezelőtt. A magyar érettségizők egy része, úgy tűnik, külföldre menekül az önök politikája elől.

A koncepcióban azonban benne van, amit eddig a kormány tagadott, mégpedig az, hogy a felsőoktatás támogatása, bővítése busásan megtérül az országnak. Ezek szerint önök belátták, hogy korábban hibáztak? Akkor viszont mi végre ez a sok megszorítás, miért építik le a felsőoktatást? A koncepcióban szerepel az is, hogy a felsőoktatásban Magyarországon nincs szó túlképzésről, nem túl sok, hanem túl kevés a magyar diplomás. A tanulmány szerint a magyar felsőoktatásban a részvételi arány nemzetközi összehasonlításban alacsony. Tegyük hozzá, nemcsak elmarad az EU által javasolt és Magyarország által is vállalt 40 százalékos aránytól, de a szakadék egyre nő. Ha a felsőoktatási koncepció szerint növelni kell a részvételt, akkor miért akarja a kormány tovább csökkenteni azt a bejutás megnehezítésével, a ponthatárok emelésével, és azzal, hogy épp a legnépszerűbb szakokon tartja mesterségesen magasan a bejutási küszöböt?

Alapvetően tehát az önök koncepciója az önök kormányzati gyakorlatának a bírálata, ezzel együtt is van benne olyan elem, amit továbbra sem tudunk támogatni. Egyrészt önök a nagy hatalmú kancellárok beiktatásával az egyetemek autonómiájának szűkítésére tesznek javaslatot. Ezt mi továbbra sem tudjuk támogatni, hiszen önök a felelős gazdálkodás egyébként támogatandó célja mögé bújva tulajdonképpen kézivezérelni akarják a felsőoktatási intézményeket. Másrészt azzal sem értünk egyet, hogy a közösségi főiskolák halva született ötletével önök kiszakítsanak a felsőoktatásból néhány olyan nagyon fontos szakot, mint például a védőnő- vagy az óvónőképzés. (Az elnök csenget.)

A kérdésem tehát az, hogy ha egyrészt tudják a koncepcióban, hogy rosszat csinálnak, akkor miért járnak tovább ezen az úton. (Taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai