Készült: 2024.05.07.04:45:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

73. ülésnap (2011.03.08.), 150. felszólalás
Felszólaló Szávay István (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:32


Felszólalások:  Előző  150  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A 10. ponthoz szeretnék hozzászólni, ez az egyetlen módosítóm volt, leginkább azért, mert nem volt több időm a törvénnyel foglalkozni, és nem azért, mert lusta vagyok vagy nem akartam, hanem azért, mert önök megint egész érthetetlen módon, kapkodva... - főleg egy ilyen törvényt, ami azért hosszú távon szabályoz, és nyugodtan lehetett volna még erről beszélni, meg előkészíteni, szóltak is itt az előttem szólók arról, felvetve kritikaként, hogy önök az érintettekkel miért nem egyeztettek.

Komolyan nem értem, és szeretném a leghatározottabban kifejezni a döbbenetemet és egyet nem értésemet azzal kapcsolatban, hogy miért kell, miért ennyire sürgős ez. Nagyon örülnék, hogyha erre valaki válaszolna, például Heintz képviselő úr vagy bárki más, hogy miért kell egy ilyen súlyú törvényt 3-4 nap alatt átpasszírozni, és egy képviselőnek egy hétvégét meg plusz egy napot biztosítani arra, hogy egyáltalán át tudja olvasni az ebben foglaltakat. De nyilván ennél súlyosabb kérdés, azon túl, hogy nekem mennyi időm volt arra, az, hogy önök kikkel és mit egyeztettek ezzel kapcsolatban.

Itt felmerült a vendéglátó-ipari egységekben érdekelteknek a szakmai szervezetei, de én ehhez még hozzátenném azokat a civil szervezeteket, akik a dohányosokat vagy a nemdohányzókat képviselik. Ezzel kapcsolatban is egy súlyos arányeltolódás van mindenhol, a közbeszédben és a médiában is. Ez valahol érthető természetesen, hiszen az egészséges életmódot pártolnunk kell, és lehetőség szerint nekünk, képviselőknek is nyilvánvalóan jó példával kellene elöl járnunk ezzel kapcsolatban. (Novák Előd tapsol.) Köszönöm szépen a tapsot saját képviselőtársaimtól.

De hozzáteszem azt, hogy a dohányzóknak is vannak érdekvédelmi szervezetei, itt említeném például a Füstölgők Egyesületét, akik egyébként most a törvény tárgyalásakor, de tavaly júniusban is egy levéllel fordultak minden országgyűlési képviselőhöz, amelyben ajánlották a saját véleményüket, illetve kérték, hogy őket vonják be, amennyiben a nemdohányzók védelméről szóló törvényt szigorítani fogják, akkor ezekbe az egyeztetésekbe. A legjobb tudomásom szerint önök ezt nem tették meg, de kérem, cáfoljanak meg, hogyha így van.

És persze ebből a sietségből adódik az a méltatlan vita is, amire szintén utaltak már az előttem szólók, amit hajnali 2 és 4 között kellett lefolytatni, fáradtan, kevésbé figyelve. Az a szerencse, hogy Puskás Tivadar képviselőtársunk hajnali 2-kor, ki tudja, hogy honnan, de visszaérkezett közénk, és így látványelemekkel is gazdagon díszített felszólalásával egy kicsit színt tudott vinni ebbe a vitába. Mindenesetre nem gondolom, hogy egy ilyen felszólalást vagy ilyen súlyú témát, mondjuk, éjjel 2 és 3 között kellene tárgyalni.

(15.40)

A konkrét módosítóval kapcsolatban: mintegy fél évvel, évvel ezelőtt volt az általam nem túlzottan kedvelt, és érthető okokból nem kedvelt egyik népszabadságos újságírónak egy kiváló publicisztikája a lap harmadik oldalán, amely arról szólt, hogy Magyarország - hasonlóan számos más nyugat-európai jogállamhoz - fontosnak tartja a toleranciát, a szabadságjogok tiszteletét, a kisebbségek védelmét s a többi. Egyetlen olyan kisebbség van Magyarországon, amelyet minden további nélkül meg lehet bélyegezni és ki lehet rekeszteni, ezek pedig a dohányosok. Önök most erre készülnek, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, ez a törvény ugyanis, amit önök el akarnak és nyilván el is fognak fogadni, nem a nemdohányzók védelméről szól. Ez a törvény a dohányosok kirekesztéséről szól az élet minden területéről, tőlük a minimális - nem szeretem ezt a szót - szabadságjogok megvonásáról. Erről van szó.

Itt hallhattunk egy-két egész elképesztő példát, amelyekre szocialista képviselőtársaim már benyújtottak módosító javaslatokat; de nem is elképesztő, hanem életszerű példákat. Nekem, aki vidéki vagyok és elég sokat szoktam utazni, eggyel volt időm foglalkozni, mégpedig a vonatokon való dohányzás teljes megtiltásával, amit szintén nem tudok teljesen érteni. Hadd szögezzem le nagyon világosan: én régóta dohányzom, sokat dohányzom és élvezem. De pontosan tisztában vagyok ennek a káros következményeivel, és lehet, hogy politikusként ezzel nem mutatok jó példát a társadalom számára, ettől függetlenül régóta dohányzom, hasonlóan a lakosság egyharmadához, és az ő nevükben is szeretnék nagyon őszintén szólni önökhöz, még akkor is, ha a saját frakcióm egyes képviselői sem feltétlenül értenek egyet a felszólalásommal, de majd ők is el fogják mondani a saját véleményüket ezzel kapcsolatban.

Ha egy dohányos ember felül Magyarországon egy vonatra, és három-négy órát utazik, azt látjuk - nem mondom, hogy én is ezt szoktam csinálni, nyilván nem, mert betartom a szabályokat és az ezzel kapcsolatos rendelkezéseket -, hogy az emberek sorban állnak a WC előtt, mint a középiskolában, hogy stikában dohányozzanak, mert három-négy órát kénytelenek egy vonatúton eltölteni. Egy tíz-tizenöt-húsz kocsiból álló szerelvényen tilos akár egyetlenegy dohányzó kocsit is kijelölni, ahova nyugodtan beülhetnének és hódolhatnának a káros szenvedélyüknek. Egyébként nem kötelező abba a kocsiba nemdohányzó embernek belépni. Még egyszer szeretném hangsúlyozni, dohányzóként is maximálisan egyetértek azzal, hogy a nemdohányzóknak mind utazás közben, mind az élet minden területén biztosítani kell azt a lehetőséget, hogy ha szórakozni járnak, ha utaznak, ha étterembe mennek, ha aluljáróban vannak, vagy buszmegállóban várakoznak - még ezt is el tudom fogadni -, joguk van a tiszta és egészséges környezethez, még Európa egyik legszennyezettebb és legmocskosabb fővárosában, Budapesten is, ahol valószínűleg attól fogják majd tisztábban érezni magukat az Astoriánál vagy a Hungária körúton a buszmegállóban, ha senki nem dohányzik mellettük. De mindegy, ezt csak zárójelben tettem hozzá.

Visszatérve a vonatokhoz: az ajánlás 10. pontjában azt javaslom, hogy húzzuk ki a személyszállító vonatokat abból a körből, ahol szigorúan tilos dohányozni, illetve nem jelölhető ki dohányzóhely. Minden vonaton biztosítsunk legalább egy kocsit a dohányzók számára. Ezt el lehet különíteni a nemdohányzóknak való kabinoktól, így az ő érdekeik nem sérülnek. Kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy ezt a javaslatot fontolják meg.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  150  Következő    Ülésnap adatai