Készült: 2024.09.22.09:12:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

73. ülésnap (2011.03.08.), 118. felszólalás
Felszólaló Pichler Imre László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:06


Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PICHLER IMRE LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A népesség növekedésének egyik letéteményese az egészséges, boldog, őszinte és bizalomteli kapcsolatokra képes felnőtt ember. Itt egy pillanatra szeretnék megállni. Én nagycsaládból származom, kilencen vagyunk testvérek, öt lány, négy fiú. Mindenki tudta a családban, hogy hol a helye, mindenki tudta, hogy mi a feladata, és mindenki azt mondta a szüleinek, hogy a tisztességben fölnevelt gyerekeknek van a legnagyobb szerepük a társadalomban. Úgy gondolom, tény és való, hogy a legjobb befektetés a tisztességesen fölnevelt gyerek. A családon kívül az iskolarendszer az, ahol a kapcsolati rehabilitáció széles rétegeket érintve megtörténhet.

Nézzük meg, miért is nem születnek gyermekek, illetve további gyermekek! Szét kell választanunk azokat az okokat, amelyek a családpolitikák egyenes következményei, azoktól a szubjektív okoktól, amelyek egészségügyi, anyagi, munkaerő-piaci, mobilitási és lakhatási körülmények miatt következnek be. A jövő kiszámíthatatlanságát jól reprezentálja az elmúlt 8 évben, hogy a mai Magyarországon a gyermekvállalási hajlandóság és a tényleges gyermekvállalás a legnagyobb szegénységi kockázatot jelentette. Ugyanakkor a családpolitikák az utóbbi 7-8 évben legalább ilyen mértékben visszavetették a kiszámítható gyermekvállalást.

Ha itt és most számadást készítenénk, akkor kiderülne, hogy az első Orbán-kormány által beterjesztett családtámogatási törvényt, amelyet '98 késő őszén fogadott el a parlament, 2002 óta minden esztendőben módosították, esetenként többször is. Elég, ha azzal támasztjuk alá, hogy a személyi jövedelemadóról szóló törvényben a gyermekek után járó adókedvezmény biztosításával már 2001-ben 97,1 milliárd forintot hagyott ott a családoknál. Óriási társadalmi igény van a népesség növekedésének feltételeit megteremtő politika kialakítására. Azt hiszem, sokan gondoljuk, hogy az együttműködés, a tolerancia, a kölcsönös segítségnyújtás fontos értékek közé tartoznak a társadalomban. Azt gondolom, sokan tudnának egyetérteni abban is, hogy az együttműködési készségek a családalapításban és a családok együtt maradásában, majd a gyermekvállalásban, vagyis a népszaporulatban is szerepet játszhatnak.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai