Készült: 2024.09.18.23:16:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

34. ülésnap (2002.11.18.), 346. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó Erika (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:35


Felszólalások:  Előző  346  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ ERIKA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Ugye mindannyian emlékezünk arra a szocialista gazdaságpolitikára, amely 1990-ben összeomlott? Azért omlott össze, mert nem volt a gazdaság mögött teljesítmény, csak a hitelek éltették, amíg éltethették. Azért kell emlékeznünk, hogy azokat a hibákat már senki ne kövesse el, amelyek akkor az összeomláshoz vezettek.

Ha egy kormány megfeledkezik a gazdaságáról, megfeledkezik a kis- és középvállalkozókról, a mezőgazdaságáról, akkor olyan folyamatot indít el, amely veszélyes mindannyiunk jövője szempontjából. A 2003-as költségvetés ennek a veszélyes folyamatnak a kezdete. Leállnak a beruházások, a fejlesztések, az autópálya-építések, jó, ha az Orbán-kormány által elkezdett autópályák befejeződhetnek a 2003-as költségvetésben.

A magyar kis- és középvállalkozók 2,5 millió embernek adnak ma munkát Magyarországon. Megerősítésüket a Széchenyi-terv kiemelt célként kezelte, hiszen előttünk az európai uniós csatlakozás, ha nem tudják állni a versenyt és tönkremennek, munkahelyek ezrei kerülnek veszélybe. Az önök javaslata szerint a kis- és középvállalkozók támogatása 30 százalékkal csökken. Röviden: Széchenyi-terv helyett Medgyessy-stop a gazdaságban, így jellemezhető az önök 2003-as költségvetése.

De lássuk, mi várható a szociális ágazatban, hiszen erre mindig különös figyelmet szentel a baloldal! Mire számíthatnak a rászorultságuk miatt segélyből élők, a gyermeket nevelő családok és az őket ellátó intézményrendszer?

Kezdjük a beruházásokkal! Itt is jelentős visszalépés várható. Nem szerepel a tervezetben a szociális intézmények rekonstrukciójára egyetlen fillér sem, ami az éppen csak elkezdett fejlesztések leállítását jelenti. Törölték a jövő évi jogcímek közül a családpolitikai programokat is, amelyre 2002-ben még 1,4 milliárd forintot költött a tárca.

Ugyancsak nincs előirányzat az egyházi intézmények rekonstrukciójára. Nem terveztek forrást a szociális célú üdülések támogatására sem.

A forráselvonások palástolására szerkezeti változások ürügyén olyan jogcím-összevonásokra került sor, amelyek nem tartalmazzák tételesen a támogatásokat, hanem úgynevezett gyűjtősorként kerültek rögzítésre. Összefoglalva: a szociális beruházások jelentős megkurtítása várható.

 

(22.00)

 

A családi támogatások előirányzatainál azonban más a helyzet: ezen a területen nem elhanyagolható a növekedés. A polgári kormány családokat segítő intézkedéseit nem vonják meg, és ezt örömmel tapasztaljuk, hiszen láttuk már ennek az ellenkezőjét is a Bokros-csomag idején, amikor megszüntették a gyedet és a családi pótlék alanyijogúságát.

Az Orbán-kormány által kialakított családtámogatási formákat ugyan nem törlik el, de továbbfejlesztésük elmarad; nem terjesztették ki a gyed igénybevételének lehetőségét a gyermek hároméves koráig; nem növelték a gyed összegének felső határát; nem növelték a gyermekek utáni adókedvezményt; a minimálbéren foglalkoztatottak elestek ettől a kedvezménytől, mivel nem fizetnek adót, így az adókedvezményt sem tudják igénybe venni.

A gyes lényeges emelését ígérte a kormányprogram - ebből semmi sem valósul meg; a gyes, gyet nem alakult munkaviszonnyá; az emelés mértéke csak a tervezett infláció mértékének felel meg, ami a nyugdíj legkisebb mértékével azonos, nem kötötték a minimálbérhez. A családi pótlék rendszerét nem korszerűsítették a kor követelményeinek megfelelően, mert nem követi az életkor előrehaladtával növekvő anyagi terheket; megszüntették az iskoláztatási támogatást, ami a hátrányos helyzetű gyermekek számára volt létfontosságú.

A kiegészítő családi pótlékot segéllyé változtatták rendszeres gyermekvédelmi támogatás néven, és összegét 4200 forintról mindössze 4600 forintra emelik. Mi, a Fidesz-Magyar Polgári Párt a kiegészítő családi pótlékot a duplájára emeltük volna, és 8400 forintot kaphatna minden hátrányos helyzetű gyermek.

A 2003. évi költségvetés tervezete alapján megállapítható, hogy a szociális ágazatban a szakma és az ellátórendszer a legnagyobb vesztese a koncepciótlan, osztogató, ugyanakkor jelentős megszorításokat megvalósító pénzügyi politikának, ezért elfogadását nem támogatjuk. (Taps az ellenzék soraiban. - Dr. Vojnik Mária: Talán ha még egyszer elolvasná! - Derültség az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  346  Következő    Ülésnap adatai