Készült: 2024.05.05.11:38:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

34. ülésnap (2002.11.18.), 344. felszólalás
Felszólaló Molnár László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:  Előző  344  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOLNÁR LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Az előzőekben nagyon sokan foglalkoztak már a bevételi oldallal, én a bevételi oldalnak a vagyoni bevételi oldalával szeretnék. Elöljáróban emlékeztetnék arra, hogy tervezni csak egy tisztes beszámoló, egy jó zárszámadás, elemzés után lehet.

Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy a zárszámadásból három lényeges elemet emelt ki a beszámoló, illetve az Állami Számvevőszék jelentése. Azt gondolom, ennek a három elemnek a leglényegesebbje az állami számvitel rendjének a kijavítása vagy teljes mértékű kiépítése, a zárt rendszerű mérleg- és információs rendszer működtetése és a vagyoni elemek tényleges értéken való tartása.

Ebből a három elemből tulajdonképpen a jelenlegi helyzetben most azzal szeretnék foglalkozni, amely, ha úgy tetszik, most az esettanulmányokat félretéve, a szakmai részét érinti ennek az ügynek. A bevételi oldalról azt kell mondjuk, hogy a növekedésünket a felhalmozás alapozza meg. A vagyoni bevételeknek két területe van, az egyik a privatizálás, tehát az értékesítés, a másik pedig a vagyonhasznosítás. A vagyonhasznosításban itt a költségvetésben nagyjából 20 milliárd forint, tizenkilenc milliárd hatszáz-egynéhány forint van, ez pedig koncessziós bevétel, osztalékbevétel, és hasznosításból a KVI-hez és a fejezetekhez tartozó ingatlanhasznosítás összesen 300 millió forint, ami igen alacsonynak mondható, és azt hiszem, hogy ezzel ez nincs is lerendezve.

Fontosnak tartom azt, hogy szabályozott legyen az államszámvitel rendszerén belül a kérdés. Véleményem szerint pénzügyminiszteri rendelettel kellene szabályozni a kérdéskört, éppen azért, mert a hozzárendelt vagyonnal szemben mindenkor elszámolható ráfordítás és költséghányadok mikéntjét szabályozni kell. Azt hiszem, nem kellő szabályozottság esetén a visszaélés táptalaja ez a terület, nem tudjuk az ellenőrzéseket lefolytatni. Azokat az eseteket most nem sorolnám fel, amelyek az elmúlt néhány évben történtek, igazából szakmaira próbáltam venni a kérdést és rövidíteni, amennyire lehet.

A valós értéken való tartásnak, különösen az Európai Unióhoz való csatlakozáskor, abban van jelentősége, hogy jó lenne tudni végre - ez adóssága volt a korábbi kormánynak meg azt megelőzőnek, meg az előzőnek is -, hogy milyen és mennyi vagyona van az államnak, ez hogyan oszlik meg, mi ebből a tartós állami, mi ebből a vállalkozói, illetve a korlátozottan forgalomképes, mi az, amivel lehet gazdálkodni.

A kérdéskör szabályozása az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Részvénytársaság vonatkozásában igen-igen napi kérdés, hiszen novemberben a vagyonpolitikai irányelveket tárgyalni fogja a kormány. Az, hogy a számlatükre, számlarendje hogyan alakul, hogyan alakítják ki, egy főkönyvi rendszeren belül elkülönült könyvelést tud-e végezni vagy nem, azt hiszem, hogy ezt miniszteri rendeletben lehet szabályozni.

Természetszerűleg a vagyonértékesítést is tervezni kell, ennek a menete, úgy gondolom, hogy kellően elő van készítve. Azzal, hogy a privatizációs bevételek kapcsán - előrevetítve a mellékletben - az a vagyoni hányad, amely esetlegesen ki van jelölve és fel kell készíteni erre a területre, azt hiszem, garancia arra, hogy a megfelelő bevételeket produkálni fogja a kormány.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  344  Következő    Ülésnap adatai