Készült: 2024.09.20.18:14:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

152. ülésnap, 78. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:07

Felszólalások:  <<  78  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kormányzati politika kiindulópontja a magyar nemzetgazdasággal kapcsolatban egyértelmű: Magyarország elemi érdeke, hogy gazdaságpolitikájának célkitűzéseit és az annak megvalósítását szolgáló eszközrendszert saját nemzeti adottságai, lehetőségei szerint alakítsa ki. Ezek a szempontok vezérlik a kormány gazdaságpolitikáját a nemzetközi pénzügyi intézményekkel kialakított viszonyrendszer tekintetében is.

Az elmúlt másfél évben a szocialisták nehéz öröksége - amilyen a kérdés, olyan a válasz -, az eurózóna egyre erősödő válsága ellenére is biztos fundamentumokat sikerült teremtenünk, így gazdaságpolitikánk mozgásterét fenntartva el tudtuk érni, hogy gazdaságunkat kizárólag a pénzpiaci forrásokból finanszírozzuk. A legutóbbi időszakban ugyanakkor radikálisan romlottak a gazdaság külső körülményei, legfontosabb partnerünk, Németország gazdasági növekedési kilátásai romlottak, az elhúzódó európai adósságválság hatásai nemcsak Magyarországot, hanem a legtöbb uniós tagországot komoly kihívások elé állítják. A negatív folyamatok, a nemzetközi pénzpiacokon általánossá váló bizalmi deficit hatásai rontották a gazdaságfinanszírozás feltételeit, a gazdasági növekedés érzékelhető ütemének fenntartási lehetőségét. Mindeközben a hitelminősítők immáron Európa-szerte megkérdőjelezett tevékenysége tovább nehezíti helyzetünket. Ezek a külső körülmények hatással vannak ránk, ezektől nem tudjuk függetleníteni magunkat, ezért a költségvetést is Európa változó növekedési pályájához kell igazítani.

A fenntartható növekedés érdekében felvettük a kapcsolatot az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal, az érdemi tárgyalások azonban azt követően indulhatnak meg, hogy az Európai Unió és az IMF megvizsgálja a magyar kérést, és minden fél kialakítja a maga koordinált álláspontját. Azzal számolunk, hogy egyidejűleg vesszük igénybe az Európai Unió fizetési mérleg fenntarthatóságát elősegítő középtávú pénzügyi konstrukcióját, és számunkra is előnyös feltételekkel, a szükséges gazdaságpolitikai mozgástér megőrzése mellett egy új megállapodás kötünk az IMF-fel. Azt várjuk, hogy a megállapodások megerősítik a pénzpiacok magyarországi bizalmát.

Az elmondottak alapján tehát egyértelmű, hogy a magyar kormány részéről konstruktív tárgyalásokra és mielőbbi megállapodásra törekszünk az Európai Unió és az IMF képviselőivel. Amint arról a képviselő úr is értesülhetett, múlt hét szerdán Fellegi Tamás miniszter úr vezetésével már sor került informális tárgyalásokra az IMF képviselőivel, ezen a héten újabb tárgyalásokra lehet számítani, ami jól jelzi a kormány szándékát a mielőbbi megállapodás megkötésére.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Felszólalások:  <<  78  >>    Ülésnap adatai