Készült: 2024.09.21.08:55:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (1999.06.15.),  452-456. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 7:03


Felszólalások:   446-452   452-456   456-460      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Ugyancsak napirend utáni felszólalásra jelentkezett Bauer Tamás képviselő úr, SZDSZ, "Tíz hónap után semmi" címmel. Tessék, képviselő úr!

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A mai nap folyamán két tárca képviselője is megkeresett, hogy vajon az ő minisztériumukról lesz-e szó, amikor azt mondom, hogy "tíz hónap után semmi", és megnyugtattam őket, hogy nem, bár nem véletlen, hogy több olyan minisztérium is van, amely úgy gondolja, hogy tíz hónap után még mindig semmi nem történt az ő területén. Én azonban megjelöltem a jelentkezésben, hogy miről akarok beszélni.

Itt van a kezemben az e heti bizottsági meghívó, önök valamennyien ismerik ezt a szokásos kis tájékoztatót, amely arról szól, hogy a bizottságok milyen ülést tartanak, és azzal zárul - és ez az egyetlen dolog, ami politikailag jelentős ebben a meghívóban -, hogy a politikusokról és más közéleti személyiségekről, valamint azok családtagjairól az előző parlamenti ciklusban folytatott törvénytelen és titkos adatgyűjtés vizsgálatára létrehozott vizsgálóbizottság nem tart ülést.

Ez ugyanis azt jelenti, hogy miután a bizottság eddig is csak háromhetente ülésezett, most anélkül, hogy bármit is megtudott volna arról a kérdésről, amit vizsgál, elmegy nyári szabadságra, nyugodt, hiszen nincs is semmi, ami sürgetné a vizsgálat lefolytatását. Itt maradunk újabb hónapokra, miután tíz hónappal a miniszterelnöki bejelentés után még mindig nem tisztázódott, hogy valótlanságot mondott-e a miniszterelnök, avagy sem. Nem sürgős a kormánykoalíciónak ezt tisztázni.

Mi is ez a cím? Hadd ismételjem meg még egyszer: "A politikusokról és más közéleti személyiségekről, valamint azok családtagjairól folytatott törvénytelen és titkos adatgyűjtés vizsgálatára létrehozott bizottság". Ezt mondta annak idején a miniszterelnök, erről beszélt, erről beszéltek vezető politikusaik, a Fidesz frakcióvezetője, a jelenlegi ifjúsági és sportminiszter utána a televízióban.

Azt állították, hogy nekik a miniszterelnök oda is adta azt a dossziét, ami az ő személyükre vonatkozott, és ezek után most diadalmasan mondják kormánypárti képviselők, hogy íme, volt megfigyelés, mert egy magánszemély egy magánnyomozótól megrendelt egy fideszes képviselőről valamit, és eszükbe se jut, hogy be kellene bizonyítani, hogy államilag elrendelt, titkos, törvénytelen adatgyűjtés folyt több, sok politikusról és családtagjaikról.

Még kísérletet sem tesz a vizsgálóbizottság kormánypárti oldala, hogy azt az állítást, amit a miniszterelnök tett tavaly augusztusban, és azokat az állításokat, amelyeket a Fidesz frakcióvezetője, a jelenlegi sportminiszter tett ugyanazon a napon, tényekkel alátámasszák. Ezek után, tíz hónap után, ha úgy tetszik, még mindig rajta van a Magyar Köztársaság miniszterelnökén a hazugság gyanúja az egész magyar közvélemény előtt, és úgy tűnik, hogy ez a kormánypárti oldalt, a Fidesz politikusait nem zavarja, nem sietős nekik tisztázni, hogy volt-e bármi alapja a miniszterelnöki állításnak, elmennek szépen nyaralni, az egyéves évfordulója a miniszterelnöki bejelentésnek úgy fog eltelni, hogy az ország közvéleménye nem tudja, hazudott-e a miniszterelnök, vagy netán igazat mondott.

Ha ez a Fideszt nem zavarja, engem meglep, őszintén szólva, engem zavar, ha a Magyar Köztársaság miniszterelnökétől egy évvel egy ilyen súlyos kijelentés után ezt a közvélemény még mindig nem tudja.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az SZDSZ soraiban.)

ELNÖK: A kormány nevében Várhegyi Attila államtitkár úr kíván válaszolni.

Tessék, államtitkár úr!

VÁRHEGYI ATTILA, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Úgy látszik, elkövetkezik annak is a sora, hogy minden egyes ülés után, a napirendi pontok után Bauer Tamás legkülönbözőbb feltételezéseire kell reagálnom.

Az egyik, hogy szeretném felhívni a figyelmét a képviselőtársamnak, hogy ha jól emlékszem, az egyébként máskor két sorral előtte ülő képviselő asszony, Kóródi Mária szokta volt elmondani, hogy a Házszabálynak milyen rendelkezéseit kell betartani, és Kuncze Gábor is felhívta a figyelmet arra, hogy milyen rendelkezéseket kell betartani a Házszabály tekintetében egy-egy indítvány kapcsán.

Szeretném felhívni a figyelmét, hogy egyébként a bizottságok elfogadott ügyrendjét is be kell tartani a Házszabály értelmében, abban pedig az szerepel a bizottság elnökétől kapott tájékoztatás szerint, hogy az ügyrend szerint bizottsági héten pénteken tart ülést az úgynevezett megfigyelési bizottság, egyébként ettől eltérő esetben a rendes ülések közötti időszakban a bizottsági tagok egyötöde indítványozhatja bizottsági ülés összehívását.

 

(0.40)

Tehát minden módon, a Házszabály betartása és az ügyrend szerint eljárva, össze lehet hívni a bizottsági ülést.

A másik, amire szeretném a figyelmet felhívni, hogy a miniszterelnök úron semmiféle hazugság gyanúja nincsen. Egyrészt azért, mert a maga részéről az állításai alátámasztásához szükséges dokumentumokat a bizottságnak eljuttatta. A másik pedig, hogy nagyon kérem a képviselő urat, semmiképpen ne aggódjon az elkövetkezendő 2 hónapban a miniszterelnök úr szavahihetősége tekintetében! Higgye el, nagyon pontosan tudja mindenki, hogy mivel a miniszterelnök úr átadta a dokumentumokat, a szavahihetőségéhez kétség nem férhet.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Szintén napirend utáni felszólalásra jelentkezett Nagy Gábor Tamás képviselő úr, Fidesz, "Egy hányatott sorsú műemlék megmentése" címmel. Tessék, képviselő úr!




Felszólalások:   446-452   452-456   456-460      Ülésnap adatai