Készült: 2024.09.19.11:00:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2000.02.08.), 217. felszólalás
Felszólaló Dr. Fenyvessy Zoltán (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:52


Felszólalások:  Előző  217  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FENYVESSY ZOLTÁN (MIÉP): Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! "Az új évezred küszöbén" című kormányprogram 16. oldalán, a "Gondos gazdálkodás az állami vagyonnal" cím alatti szöveg utolsó bekezdésében leszögezi, hogy a kormány fontosnak tartja, hogy a nyilvánosság hozzáférhessen az elmúlt években megkötött magánosítási szerződésekhez, amelyeket levéltári kezelésbe helyez.

A Magyar Igazság és Élet Pártja programjának is egyik központi eleme volt és maradt a privatizáció felülvizsgálata. Örültünk is, amikor a kormányprogramban felleltük az előbbi idézetet. Most azonban aligha indulnék el sikerrel akármelyik levéltárba, hogy végre megismerhessük, és az ország is megismerhesse a nemzeti vagyon jelentős része kiárusításának a történetét. És ha én mint országgyűlési képviselő nem ismerhetem meg azt, akkor a nyilvánosság még inkább el van zárva e nagyon fontos eseménysorozat megismerésétől.

Persze, néha fel-felbukkan egy-egy díszpéldánya az előző kormányzat által privatizációs sikertörténetként bemutatott vagyonelherdálásnak vagy vagyonkiárusításnak - mint például a Mátrai Erőmű vagy némely közművállalat esete -, de ezek együttese is csak csepp a tengerben. Mi az egészre lennénk kíváncsiak. Kiárusítani egyébként is szezon végén szoktak. Lehet, hogy a szociálliberális kormányzat érezte saját szezonjának a végét, azért volt számára olyan sürgős szinte mindennek az eladása? Vagy esetleg más oka volt a sietős akciósorozatnak? (Kuncze Gábor: Jól látod, ez is elég!) Élünk a gyanúperrel, hogy más okok legalább olyan fontosak voltak, mint a szezon közelgő vége.

Mi éppen ezeket az egyéb okokat szeretnénk tisztán látni és a közvélemény elé tárni, mert mégiscsak furcsa volna, ha senki nem lenne felelős az elhíresült Szekszárdi Húsipari Vállalat botrányáért, a csődbe ment cukorgyárak, a bezárt üveggyárak és a többi sikerművelet lebonyolításáért - hogy az ózdi és a diósgyőri sikerekről már ne is beszéljünk.

Kíváncsiak lennénk arra, hogy hogyan történt a vevő kiválasztása, és milyen feltételek kikötése mellett történtek az értékesítések, vagy hogy egyáltalán voltak-e feltételek. A tisztánlátás minden következtetés levonásának az alapja. A magánosítás ügyében sajnos még mindig nem látunk tisztán, pedig lassan elérkeztünk ennek a kormányzati ciklusnak is a félidejéhez. Mit és mikor szándékozik tenni a kormányzat, hogy végre a kormányprogram e fontos elemében is történjen értékelhető előrelépés?

Várom az államtitkár úr válaszát. (Taps a MIÉP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  217  Következő    Ülésnap adatai