Készült: 2024.09.20.21:08:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

247. ülésnap (2001.12.11.), 30. felszólalás
Felszólaló Dr. Vonza András
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VONZA ANDRÁS földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Most, hogy a kukoricabetakarítás lényegében befejeződött, valóban érdemes némi összegzést készíteni az idei gabonapiaci évről. Az idei évet legrövidebben úgy jellemezhetem, hogy teljesen átlagosnak mondható mind a búza 5 millió tonna körüli, mind pedig a kukorica 7 millió tonna körüli terméseredményét tekintve. Átlagosnak, de talán pontosabban fogalmazva, sajnos szokásosnak mondható a kísérőjelenségek képviselő úr által is jelzett sorozata. Ebbe a szokásos sorozatba illeszkedtek a februári rekordtermésről szóló sajtóhíradások, amelyek egyetlen célja a termelői áraknak már szezon előtti tendenciózus leszorítása volt.

A takarmánykukorica esetében a 8,5 millió tonnás termés beharangozásával, továbbá a 3-3,5 millió tonnás belföldi felesleg permanens deklarálásával sikerült a takarmánykukorica felvásárlói árát 14 ezer forint/tonnára csökkenteni.

A kormány ez év november 6-i ülésén döntést hozott a kukorica vonatkozásában az állami beavatkozásról. Ennek nyomán az FVM állami cégen keresztül kötelezettséget vállalt 500 ezer tonna ez évi, saját termesztésből származó takarmánykukorica felvásárlására 18 ezer forint/tonna nettó áron. A bejelentkezés összegzésével jött a meglepetés: összesen 406 ezer tonna takarmánykukoricát ajánlottak fel. Engedjék meg, hogy megjegyezzem: például egész Nógrád megyében egy fő tett árufelajánlást 30 tonna mennyiségben, miközben az elégedetlen állítólagos termelők kukoricaértékesítési gondokról szóló közleményt adtak át a megyei földművelésügyi hivatal vezetőjének.

Ezzel a 406 ezer tonna felajánlással egyértelműen tisztázódtak a kukoricapiaci viszonyok. Szó sincs belföldi igényt meghaladó, 3 millió tonnás exportárualapról! Az állam által biztosított felvásárlással lelepleződött a számmisztika, mely számmisztika máskor a következő aratásig hivatott elhúzódni, majd aratáskor újrakezdődött.

 

(9.20)

 

Az idei évben a gabonapiaci beavatkozások folytán a valós piaci viszonyok felé történtek elmozdulások, és a piacon az érdekérvényesítés tekintetében a legkiszolgáltatottabb termelőket célozták meg ezek az intézkedések. A termelők mostantól nem hivatkozási alapul szolgáltak csupán.

Az egyik napilapban december 6-án az értékesítési termékpálya részéről nyilatkozó prominens személynek nincs igaza, amikor megállapítja: az FVM-nek szerencséje volt, mert a világpiacon időközben a tonnánkénti kukoricaár 3-5 dollárral emelkedett. Természetesen nem szerencséről van szó. A mezőgazdasági tárca szakembereinek és a tárca vezetésének az egész szezon alatti megfeszített munkáját és szakértelmét dicséri az idei gabonapiaci szabályozás. Mindez a kiegyensúlyozott szabályozás akkor ment végbe, amikor piactorzító adatok, közlemények, állítólagos szakmai állásfoglalások folyamatosan próbálkoztak a piaci zavarkeltéssel.

Szerintem pontosabb a megfogalmazás így: nem volt szerencséjük idén a spekulánsoknak. De aggodalomra nincs okuk, rögtön kezdődik az új év, az új lehetőség. Már februártól meg lehet rendelni a rekordtermésről szóló cikkeket, majd az átmenő készletekről szóló híradásokat, közben folyamatosan sulykolni a világpiaci fenyegetettséget. Egyébként is választási évben még nagyobb lehetősége van a szakmai hazardírozásnak. Sajnos, ez a hazardírozás a termékpályák közül minden esetben az értékesítési termékpályának az érdekérvényesítését szolgálja. A termelők pedig maradnának hivatkozási alapnak, kivéve, amikor az FVM-nek és rajta keresztül a termelőknek állítólag szerencséjük volt.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai