Készült: 2024.09.24.06:00:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (1999.11.09.), 368. felszólalás
Felszólaló Bernáth Ildikó (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:55


Felszólalások:  Előző  368  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BERNÁTH ILDIKÓ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az Európai Szociális Charta megerősítéséről hosszú, alapos és elmélyült vitát folytatott tavaszi ülésszakán a parlament. Nagy várakozással tekintünk az Európai Unió szociális jogalkotásának újabb, küszöbön álló fejlődésének irányába. Számunkra azért is különösen érdekes lehet ez, mivel az Unió 1957-es alapító szerződése, a római szerződés, akkor még meglehetősen érintőlegesen, úgyszólván elhanyagolható formában utalt a szociális dimenzió fontosságára. Hosszú időnek, évtizedeknek kellett eltelni, amíg az elmúlt évtizedekben az Európai Unió újabb és újabb számottevő jelentőségű jogszabályokat alkotott, amíg eljutott az amszterdami szerződésig.

Természetesen várhatóak további pozitív fejlemények az Unió szociális jogalkotása terén, de mindenképpen megállapítható a szociális eszme fontossága, azaz a hátrányos megkülönböztetés tilalma; az idősek, a fogyatékossággal élő személyek, a munkanélküliek, a migráns munkások és így tovább, tehát összefoglalóan: a társadalmi kirekesztés által különösen érintett csoportok soha nem voltak annyira a figyelem középpontjában, mint ma.

Tisztelt Képviselőtársaim! A charta ratifikálásával és a kihirdetésről szóló döntéssel a Magyar Köztársaság elindul a szociális Európába vezető úton. Természetesen világos számunkra, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozásunkig és azt követően is számos szigorú közgazdasági, makrogazdasági paraméternek kell megfelelnünk. Az is világos azonban, hogy egy virágzó Európa, egy virágzó Magyarország, de semmiféle hosszú távú gazdasági hatékonyság sem lehetséges akkor, ha egy ország polgárai vagy az Európai Unió polgárai nem biztosak saját jövőjükben, idős családtagjaik jövőjében, fogyatékossággal élő embertársaik jövőjében. Ez adja tehát a charta fontosságát, azaz azt, hogy az Európai Szociális Charta második részének 12 cikkéhez történt csatlakozásunkat rövidesen, remélhetőleg néhány esztendő leforgása alatt ki kell egészítenünk, és ki is egészítjük további cikkekhez való csatlakozással, azaz további alapvető szociális jogok garantálásával Magyarország vonatkozásában.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  368  Következő    Ülésnap adatai