Készült: 2024.04.26.08:24:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

155. ülésnap (2000.09.06.), 84. felszólalás
Felszólaló Dr. Takács Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:10


Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Képviselőtársaim! Danka Lajos képviselőtársam felvetette azt a gondolatot, hogy '95-ben, '96-ban nem emelkedtek eléggé a bérek, a nyugdíjak s a többi. Vegye tudomásul, hogy addig lehet csak nyújtózkodni, amíg a takaró ér. Ha a gazdasági növekedés most nagyobb, akkor nagyobb lehetőség is van a bérek és egyéb jövedelmek növelésére.

A másik, amit szeretnék mondani: azzal kapcsolatban igaza van, hogy az infláció és az adótörvények kapcsolatáról eddig még nem szóltunk, pedig az infláció várható növekedése és az adó-törvényjavaslat között szoros a kapcsolat. Friedman írja egyik helyen, hogy az infláció az adózás azon formája, amelyhez nem kell külön törvényt alkotni. A 2001-re és 2002-re betervezett infláció köztudottan alacsonyabb lesz, mint a várható infláció. Ennek egyrészt az a veszélye, hogy az alultervezés alááshatja a forint iránti bizalmat, ugyanakkor a pénzromlással kapcsolatos várakozások nőnek, és ez hosszú távon - még egyszer mondom, hosszú távon - a növekedést is negatívan befolyásolja.

Az infláció nagyobb mértékű növekedése a megtakarítások csökkenéséhez vezet, ez pedig a beruházásokat és a növekedést szintén negatívan befolyásolja. Az infláció növekedése a hatékonyságot is csökkenti, mert inflációban a magasabb költségeket el lehet számolni úgy, hogy nem vagyok kényszerítve hatékonyságnövelésre, ugyanakkor az infláció előidézi azt is, hogy vesztenek, nagyon sokat vesztenek a bérből és fizetésből élők és a nyugdíjasok, és esetleg nyernek a reáljavakkal rendelkezők. Tehát én javasolom, hogy az adórendszer és az infláció kapcsolatát a kormány gondolja végig.

Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai