Készült: 2024.04.26.20:30:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

155. ülésnap (2000.09.06.), 238. felszólalás
Felszólaló Zsigó Róbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:58


Felszólalások:  Előző  238  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ZSIGÓ RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Senki sem lehet szabad, aki a szenvedélyek rabja - írta Pitagorasz, és ezzel a problémával sajnos nagyon sokszor találkozunk napjainkban. A kábítószer terjedése a mai magyar társadalom egyik súlyos gondja, amely évek, évtizedek óta egyre növekvő probléma, de sajnos ez idáig nem születtek megfelelő válaszok a drog megállításának érdekében.

 

 

(16.30)

 

Tiszteletre méltó próbálkozások persze mindig voltak, hiszen nagyon sok szakember áldozatos munkával próbálta felhívni a figyelmet, és megoldásokat találni erre a feszítő problémára.

Tisztelt Képviselőtársaim! Egy kábítószer-ellenes nemzeti stratégia kidolgozásának gondolata az 1980-as évek végétől kezdődően merült fel. Különböző elképzelések születtek egy átfogó cselekvési terv kialakítására, de sajnos, nem eredményezhették egy egységes és meghatározó drogpolitika kereteinek kialakítását. Ezek a kezdeményezések azonban befolyásolták és erősítették a közgondolkodást.

Az 1998-ban hivatalba lépett polgári kormány fontos feladatának tekintette, és a kormányprogram részévé is tette a kábítószer terjedésének megállítását, és lehetőség szerint a folyamat visszafordítását. Ezzel összhangban fontos intézkedés volt az Ifjúsági és Sportminisztérium létrehozása, és a minisztériumon belül a kábítószer-koordinációért felelős helyettes államtitkárság felállítása, hiszen mindannyian tudjuk, hogy a kábítószer-probléma nagyon sok minisztérium szakterületét érinti, és fontos ez ügyben a koordinált fellépés.

Ezek az intézkedések lehetőséget adtak arra, hogy már a kormányzati ciklus elején elkezdődhetett az a munka, amelynek eredményeként, először a fiatal magyar demokrácia történetében itt, az Országgyűlésben tárgyalhatjuk a "Nemzeti stratégia a kábítószer-probléma visszaszorítására" című anyagot.

A kormány előterjesztését ebben a témában egyedülállóan széles társadalmi egyeztetés és társadalmi vita, tudományos publikációk, kutatások és a minisztériumokkal való folyamatos egyeztetés előzte meg. A társadalmi egyeztetés során a szakmai szervezetek szinte mindegyikével, 1054 szervezettel történt egyeztetés. Ilyen széles körű folyamat egyébként igen ritka a magyar közigazgatás történetében.

Az egyeztetés alapvető kérdések tekintetében megerősítette a stratégiai programban foglaltakat, de néhány részletre vonatkozóan kiegészítési, valamint pontosítási javaslatok is születtek, és ezek beépítésre is kerültek az anyagba. Így ez országos szinten tükrözi szakmai, társadalmi és civil szervezetek nagy többségének álláspontját.

Tisztelt Ház! Nem lehet kétségünk afelől, hogy mára a drogok illegális használata, és az ezzel összefüggésben fellépő egyéni és társadalmi károk az ország komoly problémájává váltak. A kábítószerek veszélyt jelentenek az egészségre, a közösségre és a társadalom egészére is. Ok és következmény egyszerre, hiszen a probléma sohasem elszigetelt jelenség.

A kábítószer-probléma visszaszorítása érdekében csak világos, eltökélt és megalapozott társadalmi együttműködéssel és összefogással lehet eredményt elérni. A polgári kormány erre kötelezte el magát, és határozott szándéka alapján hosszú távú cselekvési programot kíván megvalósítani a kábítószerek visszaszorítása érdekében. Összhangban programjával és a nemzetközi ajánlások értelmében, a jelenség értelmezési modelljei közül a multidiszciplináris, a probléma befolyásolása tekintetében pedig a kereslet- és kínálatcsökkentés egyensúlyára építő megközelítést fogadja el.

A stratégiai program célja, hogy szabad, magabiztos, produktív társadalom alakulhasson ki, amely képes kezelni a kábítószerek használatával, terjesztésével összefüggő egészségügyi, szociális és bűnügyi ártalmakat, veszélyeket.

A kábítószer-probléma visszaszorítására készült nemzeti stratégia kiemelt fontosságot tulajdonít a társadalom érzékennyé tételére a probléma iránt, és számít a helyi közösségek problémamegoldó erejének növekedésére, a civil szféra együttműködésére, közösségformáló erejére, az esélyteremtés kérdéskörére, hogy a fiatalok képessé válhassanak egy pozitív életstílus kialakítására, tudjanak nemet mondani a kábítószerek csábításának; a drogokkal kapcsolatba kerülő és drogproblémákkal küzdő egyének és családok kezelésére, rehabilitációjára, valamint a kínálat csökkentésére, hiszen célja a drogokhoz való hozzáférés lehetőségének minimalizálása.

Az anyag hosszú távon a 2009-ig elérni szándékozott célok megvalósításához szükséges cselekvéseket, középtávon a 2002-ig meghatározott tennivalókat, valamint rövid távú célokat határoz meg, amelyek azonnali és közvetlenül megvalósítani hivatott feladatokat nevesítenek.

A célok részletezésénél mindenhol találkozunk a monitorozás és a hatékonyságvizsgálat beépítésével, amelyek lehetőséget nyújtanak a folyamatos értékelésre és a program végrehajtásának ellenőrzésére.

Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy a stratégia kiemelt céljai közül néhányat megemlítsek. Az anyag célja a drogproblémák kezelése iránt érzékenyebben működő közösségek kialakítása, viszont a problémák nem izoláltan jelennek meg, hanem kapcsolódnak a fiatalok életkörülményeihez, a szabadidő-eltöltési szokásaikhoz, mentálhigiénés állapotukhoz. Itt van végtelenül nagy szerepe a családok, a munkahelyek, az egyházi csoportok együttműködésének és segítségének. Meg kell adnunk a családoknak a lehetőséget, hogy olyan értékeket és normákat közvetítsenek gyermekeiknek, melyek segítségével nemet tudnak mondani a kábítószerekre. Ennek eszközei lehetnek információs kiadványok, ezt a célt szolgáló médiaprogramok és tanácsadó szolgálatok támogatásai. A drogfogyasztás kialakulása szempontjából veszélyeztetett családok számára a családbarát szociálpolitika eszközeivel kell segítenünk.

Fontos cél a drogmentes szórakozási lehetőségek biztosítása, ezen belül is a biztonságos szórakozóhelyek növelése. Elengedhetetlenül szükséges a büntetés-végrehajtás intézményeiből szabadult kábítószer-fogyasztók reintegrálása a közösségekbe. Itt a stratégia az intézményi hálózat fejlesztésére, átképzési és rehabilitációs programokra fekteti a hangsúlyt.

Hosszú távú célként szerepel a helyi stratégiák kidolgozása, melyben a kábítószer-egyeztető fórumok rendszereinek kiépülése és működése döntő fontosságú. A probléma kezelése szempontjából nagyon fontos a helyi szakemberek bevonása a munkába, az információáramlás biztosítása. Hiszen a helyi közösség akkor tud megfelelő módon fellépni a drogprobléma kezelését illetően, ha az együttműködő felek pontos és reális információk és adatok birtokában vannak.

Az anyag prioritásként kezeli az epidemiológiai kutatások, adatgyűjtések témakörét, hiszen erre alapozva lehet reális célkitűzéseket tenni, és feladatokat meghatározni. Ezzel kapcsolatban meg kell jegyeznem, hogy az Ifjúsági és Sportminisztérium és annak helyettes államtitkársága minden évben elkészíti és a nyilvánosság elé tárja a hazai kábítószerhelyzetről készült jelentését. S ezek az információk a valós kép megismeréséhez nagyon fontosak.

A stratégia megvalósulásának fontos kulcskérdése a kereslet- és kínálatcsökkentés egyensúlyának megteremtése. A kínálatcsökkentés garantálja a kábítószerek, pszichotrop anyagok és prekurzorok rendeletekben rögzített és a jogos szükségletnek megfelelő termelését, exportját, importját, kereskedelmét és fogyasztását.

Köztudott, hogy a kábítószerek és a szervezett bűnözés között szoros összefüggés áll fenn. Éppen ezért a jogrendszernek, a jogalkalmazó szervnek és a társadalom egészének felelőssége és feladata a drogokhoz való hozzáférés csökkentése.

A kínálatcsökkentés feladatait a hatályos jogszabályok, elsősorban a Btk., a büntetőeljárási és a rendőrségi törvény a nemzetközi egyezményekkel összhangban jelöli ki.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Első alkalommal jött tehát létre egy olyan stratégiai program, amely képes lehet az utóbbi években egyre növekvő, azonban az elmúlt évben stabilizálódni látszó drogprobléma egyéni és társadalmi kárainak csökkentésére. A stratégia esélyt teremt, jelentős fejlesztéseket határoz meg, összehangolja a szereplőket és feladatokat, valamint csökkenti a drogokhoz való hozzáférés lehetőségét. Valéry írta egykoron, hogy "a világ helyzete sohasem reménytelen, mert nem azokon múlik, akik nem hisznek az életben, hanem azokon, akik hisznek benne".

A Fidesz-Magyar Polgári Párt hisz abban, hogy a nemzeti stratégia elvei mentén, lehetőségeit kihasználva, közös munkával eredményeket érhetünk el a kábítószer terjedésének megállítása és a jövő generációinak megóvása érdekében.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  238  Következő    Ülésnap adatai