Készült: 2024.09.22.23:35:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

280. ülésnap (2005.12.13.), 162. felszólalás
Felszólaló Dióssy Gábor
Beosztás gazdasági és közlekedési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  162  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DIÓSSY GÁBOR gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Ugyan nem túl sokat hallottunk valóban a kiskunsági bortermelők problémájáról, de szeretném tájékoztatni mégis a bortermelőket a címmel kapcsolatban a hazai borászat, a mezőgazdaság területén őket érintő intézkedésekről, hiszen gondolom, hogy ez valóban érdekli őket; kevésbé az, hogy milyen viták folynak itt, személyes viták, amelyet a képviselő úr folytatott.

A 2005-2006-os borpiaci év az elmúlt húsz év minden bizonnyal legkisebb szőlőtermését hozta Magyarországon. Hasonló tendencia volt tapasztalható az EU többi tagállamában is. Ami a probléma megoldását illeti, az egyik ilyen megoldás irányába tett lépés, amelyet a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium tett, a krízislepárlási kvótának a bortermelők számára történő biztosítása volt. Jelentős piaci zavarok, azaz krízis esetén ugyanis az Európai Bizottság a borfelesleg által sújtott területeken meghirdetheti a krízislepárlást. 2005 júniusában a HNT-től érkező termésbecslés, illetve kérés alapján a magyar kormány a borpiac közös szervezéséről szóló európai uniós rendelet 30. cikke szerint kérte a krízislepárlási intézkedés megnyitását asztali és meghatározott termőhelyen termelt minőségi boraiból keletkezett feleslegek levezetésére.

Jóváhagyásra került legfeljebb 400 ezer hektoliter asztali és legfeljebb 100 ezer hektoliter minőségi bor lepárlása. Az intézkedés 2005. október 31-étől indult. A termelőknek 2005. november 25-éig kellett szerződniük a lepárlókkal. A borok lepárlókhoz történő beszállítását 2006. április 10-ig kell befejezni. A lepárlást 2006. július 15-éig kell befejezni, tehát lehetővé teszi ennek a krízislepárlási kontingensnek a lehetősége azt, hogy a borfelesleget termelők megszabadulhassanak az általuk nem eladható bortól. A végrehajtás részletes szabályait az MVH közleményben határozta meg.

A nem hivatalos adatok alapján mintegy 70 ezer hektoliter bor került lekötésre ez alapján a krízislepárlás alapján. Az előzetes várakozásoktól elmarad ez az igény, az elmúlt húsz év legkisebb termése, illetve elsősorban Oroszország, illetve az utódállamok irányában fellendülő borexport indokolja valószínűleg ezt az elmaradást, ami jó hír, hiszen sokkal több lehetőség van a borfeleslegektől megszabadulni, mint amely tényleges borfelesleg kialakult a bortermelők számára.

A másik lehetőség, hogy segítsünk a bortermelőknek, a szerkezetátalakítási, illetve átállítási támogatás. Az Európai Bizottság 2005 szeptemberében kihirdette a szerkezetátalakítási támogatásra fordítható összegeket, melyek Magyarország esetében két év alatt, a 2004-2005, 2005-2006-os bortermelői év alatt, ez alatt a két bortermelői év alatt összesen mintegy 20 millió euró. Összesen 1459 hektár ültetvényt újítottunk fel közösségi költségvetésből az első évben, két év alatt tehát közel 4,4 milliárd forintot költhetünk szőlőültetvény-korszerűsítésre Magyarországon. Az intézkedés újszerűsége ellenére jelentős érdeklődés mutatkozik ez iránt a támogatás iránt.

A harmadik, következő segítség, amelyet a bortermelők kapnak a kormányzattól, a szőlőültetvények kivágási támogatása. A szőlőültetvények kivágási támogatásának szabályozásáról szóló FVM-rendelet tartalmazza a végrehajtási szabályokat. A szakma képviselői a 2005-2006-os, tehát a jelenlegi borpiaci évre 5 ezer hektárnyi ültetvény támogatott kivágását tartják szükségesnek. A jelentkezési határidő 2006. február 15.

Az elmúlt éveket értékelve mindenképpen meg kell említeni még a következő intézkedéseket is. A borpiaci irányítási bizottság magyar kezdeményezésre ismételten módosította a borászati melléktermékek lepárlására vonatkozó EK-rendeletet. Továbbá az Európai Unió szőlőtermelő államaiban a bor vagy nem jövedéki termék, vagy az adókulcs nulla százalék, ennek következtében a hazai bortermelők versenyhátrányban voltak más EU-tagállamok bortermelőivel szemben.

A 8 forint/liter jövedéki adót tehát nulla forint/literre módosítottuk. Nem szabad továbbá elfelejteni, hogy továbbra is lehetősége van a szőlészeknek és borászoknak igénybe venni az alábbi intézkedéseket: exporttámogatás, a szeszesitalpiacot ellátó támogatott borlepárlás, magánraktározási támogatás, mustsűrítménnyel való mustjavítás támogatása, szőlőmust szőlőlégyártáshoz való felhasználásának támogatása.

Azt gondolom, képviselő úr, hogy ha valóban a bortermelők számára kíván információkat nyújtani, akkor ezt a napirend utáni felszólalást szíveskedjék megjegyezni vagy leírni vagy (Font Sándor: Mi van a seprő megsemmisítésével?) megkapja, és akkor ezeket az információkat (Font Sándor: Mi van a seprő megsemmisítésével?), ha Font képviselő úr nem kiabálna be, akkor tudnám folytatni a mondatot (Font Sándor: Csak segíteni akarok, államtitkár úr. - Az elnök csenget.), ezt a napirend utáni információt át tudja nekik adni.

Köszönöm szépen. (Korózs Lajos tapsol. - Zaj.)




Felszólalások:  Előző  162  Következő    Ülésnap adatai