Készült: 2024.09.21.15:21:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

244. ülésnap (2012.11.29.), 186. felszólalás
Felszólaló Pichler Imre László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási, tudományos bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:02


Felszólalások:  Előző  186  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PICHLER IMRE LÁSZLÓ, az oktatási, tudományos és kutatási bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A T/9237. számú, az egyes szakképzési és felnőttképzési tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot 2012. XI. hó 26-án az oktatási és tudományos bizottság megtárgyalta, az ellenzéki képviselők tartózkodása mellett a többség általános vitára alkalmasnak ítélte meg.

A szakképzési törvény módosítására elsősorban azért volt szükség, mert januártól az állami fenntartásba kerülő iskolák szabályozásának nem minden kérdését oldja meg a tárgyalt törvény. Amit talán kiemelnék - és elhangzott a bizottsági ülésen -, az pedig az, hogy a törvény január 1-jei hatálybalépése óta a felhasználók - úgy is mint iskolák, kamarák, szülők, érdekképviselet - jelezték, hogy bizonyos pontokon a törvényt módosítani szükséges. Ezek nem koncepcionális pontok, hanem apró módosítások. Például definiálni kell, hogy mit jelent a kizárólag gyakorlati képzési célt szolgáló tanműhely fogalma, vagy mi van akkor, ha a tanulónak nincsen bankszámlaszáma, akkor a szülők bankszámlájára lehet utalni a tanulói juttatást, ahogy államtitkár úr is az előbb említette.

A bizottsági ülésen Pósán László képviselőtársam felvetette, hogy a 9. § (1) bekezdése, amely úgy szól, hogy a szakképző iskola állami fenntartója a szakképzési feladatait megyénként egyetlen szakképző iskola fenntartásával látja el; mi történik azzal a többi szakképző intézménnyel, amelyik most jelen pillanatban is működik? Egy megyében akár több ilyen is lehet, jó néhány településen. Ezt hogyan kell értelmezni?

A főosztályvezető úr válaszában elmondta, hogy ebben tulajdonképpen nem történik olyan változás, hiszen a törvény paragrafusának a második mondata egyértelműen utal arra, hogy ha nagyobb a tanulólétszám tízezer főnél, akkor ötezer főnként lehet létrehozni szakképző iskolákat, vagy húszezer főnél több diákkal rendelkező megyében négy iskola létrehozására tud sor kerülni.

A másik pont a felnőttképzési törvény módosítása, főként a korábbi időszakban nagyon sokszor az uniós támogatások nem célszerűen kerültek felhasználásra, ezt valamennyien tudjuk. Olyan panaszok érkeztek, hogy a cégek lepapírozzák a képzéseket. Ez a módosítás azt a célt szolgálná, hogy ez ne legyen többé lehetséges. A cégeket, amelyek ilyen támogatásban részesülnek, ez a törvénymódosítás arra kényszeríti, hogy egy szoftverbe feltöltsék azt, hogy mikor és hol vannak a képzéseik, és természetesen tűrniük kell az ellenőrzést, amit nem fognak előre bejelenteni számukra.

A T/9237. számú szakképzési és felnőttképzési törvények módosításai az érintetteket jobb, megbízhatóbb helyzetbe hozzák. Éppen ezért arra kérem képviselőtársaimat, hogy hozzászólásaikkal, szavazatukkal támogassák a törvénymódosítás elfogadását.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  186  Következő    Ülésnap adatai