Készült: 2024.09.22.23:28:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

233. ülésnap (2005.06.06.), 36. felszólalás
Felszólaló Dr. Rácz Jenő
Beosztás egészségügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:28


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÁCZ JENŐ egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Örülök, hogy egyetértünk a gyermekdohányzásról való leszoktatási programokban. Magam is úgy látom, hogy a dohányzás visszaszorításának egyik kulcsa, hogy a felnövekvő új generáció elutasítja-e a dohányzást, elfogadja-e a felnőttek által közvetített szokásokat. Valóban riasztó, hogy Magyarországon hány gyermek és fiatalkorú dohányzik. Egyetértek azzal, hogy minden felelős politikai erőnek fel kell lépnie ezzel az aggasztó tendenciával szemben; méghozzá együttes erővel, a nemdohányzók védelméről szóló törvény és az Egészségügyi Világszervezet dohány-ellenőrzési keretegyezményének szellemében.

Úgy tűnik, egyetértünk abban is, hogy minden szabály annyit ér, amennyit megtartanak belőle. Rendkívül fontos, hogy az arra hivatott szervek következetesen ellenőrizzék a dohányzási tilalomra, illetve a dohánytermékek forgalmazására vonatkozó szabályok megtartását. Ezt összkormányzati felelősségnek tekintem. Példaként említem a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség tapasztalatait, amelyekről április közepén számoltak be. A februárban elvégzett vizsgálatok során sajnálatosan kiderült, hogy az eladók szinte automatikusan kiszolgálták a fiatalkorúakat, annak ellenére, hogy a tiltással tisztában voltak. Azonban a korábban már büntetett üzletek esetében egyértelműen megnőtt a jogkövető magatartást tanúsítók aránya.

Egy 13-16 éves fiatalok között végzett, 2003-as nemzetközi vizsgálat alapján megállapítható, hogy a visegrádi országok tekintetében a legkedvezőbb eredményt vallhatjuk magunkénak. A 10 éven aluli kipróbálók aránya Szlovákiában 29,3 százalék, Csehországban 26,4 százalék, Lengyelországban 26,1 százalék, míg Magyarországon 17,7 százalék. Ugyanakkor egyetértek önnel abban, hogy véleményem szerint ez a 17,7 százalék is magas, és az sem mindegy, hogy kihez hasonlítjuk magunkat.

Tisztelt Képviselő Asszony! Egy áprilisi közvélemény-kutatás szerint még a rendszeresen dohányzók többsége is egyetért azzal, hogy a közoktatási intézményekben, óvodákban, általános iskolákban és középiskolákban, az egészségügyi intézményekben teljes legyen a dohányzási tilalom. Meghirdetjük tehát a nulla tolerancia programot azzal a következménnyel, hogy ezekben az intézményekben senki ne dohányozhasson. Nagy erőkkel támogatjuk az óvodai és az iskolai dohányzás megelőzési programját. Elhatározott szándékunk, hogy megtesszük az első lépéseket a dohányzásra vonatkozó minimális intervenció elterjesztésében, abban a szellemben, ahogy azt a WHO ajánlja.

Tisztelt Képviselő Asszony! Nem vagyunk egyedül a dohányzás elleni küzdelemben, soha nem voltak ilyen kedvezőek a hazai és a nemzetközi feltételek egy erőteljes áttöréshez. Úgy látom, hogy a felnőttek és a fiatalok egyre nagyobb hányada elutasítja a dohányzást. Valamennyi politikai erő összefogása szükséges, hogy kedvezően alakuló feltételek között a társadalom értékelésének pozitív változásai valódi eredményekhez vezethessenek. Ha egyetértünk az elvekben, értsünk egyet a gyakorlati megvalósításban is.

Ehhez kérem valamennyi képviselő támogatását, és kérem, hogy ha ön is egyetért ezzel, akkor fogadja el a válaszomat. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai